Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Milenaya Mektuplar Kitap Özeti ve İncelemesi
www.arsivbelge.com
Milenaya Mektuplar Kitap Özeti ve İncelemesi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Milenaya Mektuplar Kitap Özeti ve İncelemesi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Milena'ya Mektuplar Kitabı Hakkında Bilgi

Kafka ile Milena Prag'da bir dost ortamında birbirleriyle tanışmış ve Franz Kafka'nın eserlerinin Çekçe'ye çevrilmesi için konuşmuşlardır. Milena Jesenská ile Kafka eserlerin Çekçe'ye çevrilmesi konusunda anlaşmışlardır. Bu görüşme bir ilişkinin başlangıcı, Milena'ya Mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalar ise zor imkanlar içinde iletişimin tek aracı olacaktır. Mektuplaşmayla başlayan bu ilişki daha sonraları aşka dönüşmüştür. Fakat bu aşk imkansız bir aşktır. Çünkü; Milena evli, Kafka ise nişanlı biridir. İşte böyle bir durumda sadece mektuplar ve birkaç görüşme ile bir aşk başlamış ve Kafka'nın ölümüyle sona ermiştir.

Mektuplardan anlaşıldığı kadarıyla, Kafka Milena'ya karşılıksız bir şekilde ilk görüşte aşık olmuştur. Milena, Kafka'dan daha gençtir. Milena gençliğinin ve işine verdiği önemin ciddiyetiyle Kafka ile arasındaki mesafeyi korumaya çalışmıştır. Mektuplar aslında aşk mektupları değildir. Bu mektuplar çeviri yapılması için yazılmış mektuplardır; ancak mektupların satır aralarında aşkı görüyorsunuz. Okuduğunuzda Kafka'nın Milena'ya aşkını anlatışının ne kadar saf ve derin olduğunu farkediyorsunuz.

Kitabın içeriğinde Kafka'nın mektupları ve Milena Jesenska'nın ise çok az sayıdaki Kafka'nın arkadaşı Max Brod'a, Kafka hakkındaki yazdığı mektuplar yer almaktadır. Sadece Kafkanın mektuplarını okuyup da bu büyük aşkın bütününü görememek gerçekten kötü bir durum. Ama kitabın son kısmında Milena'nın Max Brod'a yazdığı mektuplar da işin içine girince bu aşkı daha iyi anlayabiliyoruz.

Mektuplar Nisan 1920 tarihinde başlayıp Kasım 1923'te son buluyor. Son sayfalardaki mektuplara gelinceye kadar Kafka neredeyse her gün Milena'ya yazmıştır. Acaba kaçınız görmediğiniz veya 3-4 kere gördüğünüz birisini büyük bir aşkla sevebilirsiniz? Çoğumuz böyle bir aşkı yaşayacak yapıda ve kapasitede değiliz. Kafka bu aşkı yaşamış ve yazmış işte ve bugün bir başkasından duysak mümkün değil diyeceğimiz bir eseri okuyucularla buluşturmuştur. Bu kitap bir mektup aşkının belgesi niteliğindedir. Kafka'nın Milena'ya Nisan 1920 tarihli ilk mektubunda yağmurlu bir günden söz ederek deyim yerindeyse bir roman tadında başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine dek sürmüştür.

Milena'ya Mektuplar adlı kitap mektuplara örülmüş bir aşk romanı olup eşi benzeri olmayan bir eserdir.

Bu mektuplar çaresizliğin ve dibe vuruşun anlatımına dönüşmüş bir kitabı oluşturmuştur. Kafka'nın da dediği gibi, "Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz, hayaletler yolda içip bitirir onları."

Kitaptan bir alıntı:
 
"Korktuğum, hem de fal taşı gibi açılmış gözlerle korktuğum, beni korkunun anlamsız derinliklerine çeken şey yalnızca içten içe kendime kurduğum komplo, bu komplo benim büyük satranç oyununda değil piyonun piyonu olmak, tam tersine, oyunun kurallarını hiçe sayarak ve bütün oyunu altüst ederek vezirin yerini zapt etmek istememe dayanıyor sonra da belki şahın yerini ya da bütün tahtayı; bunu gerçekten yapmak isteseydim başka ve daha az insanca bir yolla olması gerekirdi. Bu nedenle sana sunduğum teklifin benim için anlamı senin için olduğundan çok daha büyük."

Milena'ya Mektuplar Kısaca Özeti

Franz Kafka'nın Milena'ya yazdığı mektuplardan oluşan kitapta, bir türlü buluşamayan ve aşka dönüşemeyen yazışmalar yer alır. İstenilen mutlu son bir türlü gelmez ve bu da hayal kırıklığına neden olmaktadır. Olaylardan meydana gelmiş bir kitap olmadığı ve bir durumu, bundan kaynaklanan bir sonu tasvir ettiği için, yavaş ve durağanlaşabiliyor. Ancak Kafka'nın güzel tasviri ve çağın gelişmelerine, aşka, dine, savaşlara olan tespitleri kitabı başyapıtlar arasına koyuyor.

Kafka ve Milena, Prag’da tanışmışlardır. Milena gazetecidir ve iyi derecede Çek diline hakimdir. Kafka ile olan dostlukları, Kafka'nın yazılarını Çekçe’ye çevirmesini istemesiyle başlar. Milena, Viyana’da yaşıyordur ve evlidir. Kafka'nın ise hayatında iki kadın olmuş, nişanlanmış, anlaşamayıp ayrılmışlardır. Mektuplaşmaları önceleri iş görüşmeleri üzerine olsa da ilerleyen zamanlarda her gün mektup yollayacak bir ilişkiye döner. İkisinin de ortak bir özelliği vardır. Hastalardır. Franz Milena'dan önce verem hastalığına tutulmuştur. Hastalığına alışmış ölümü beklerken şans eseri kurtulmuş görünen hayatını yazılarını yazarak sürdürür. Milena onun bu hasta hayatına bir ışık, onun geri kalan hayatına devam etmesi için bir tutanak olmuştur. Ancak aralarındaki engel büyüktür. Milena evlidir. Kafka imkansız aşkına gün geçtikçe bağlanır. Mektuplar’da sık sık Viyana’ya gittiğinde Milena ile geçirdiği dört günden bahseder. Ormanda geçirdiği vakitlerden, gezdikleri yerlerden...

Milena ona sürekli Viyana’ya gelmesini söylese de Kafka her seferinde gitme kararı alıp bir süre sonra bu fikirden vazgeçer. Mektuplarda sıkça geçen konu; Milena’nın hastalığının seyri, yazılar, geçirdiği vakitler, güncel olaylar, savaşlar ve Kafka'nın Viyana’ya gitme hayalleridir. Aralarındaki uzak mesafeden sıklıkla rahatsız olduğunu dile getirir. Hatta bir mektubunda, "Bu havayı solumak için göğsümün bu kadar genişleyip daralmasını anlamak imkansız, bu kadar uzakta olmanı anlamak imkansız." diyerek mesafelerin kendinde oluşturduğu derin acıyı vurgular. Kitap sadece Franz'ın mektuplarından oluştuğu için Milena'nın ona karşı olan hislerinde aşk veya merhamet olup olmadığını anlamak zorlaşıyor. Ancak Milena’nın Kafka’nın hastalığı ile ilgili ciddi endişe duyduğu ve ona çok değer verdiği, bir an önce Viyana’ya gelmesini istediği aşikardır. Kafka'nın ona beslediği yoğun duyguların bir temeli olduğu, Milena’nın da hislerinin olduğu her gün mektuplaşmalarından anlaşılıyor. Uzun mektuplaşmalarının sonunda Kafka sürekli hayalini kurduğu Viyana’ya, Milena’nın yanına gidemez ve görüşemezler. Franz’ın hastalığı ilerler. Bir gece rüyasında savaştan kaçan insanların bir trene bindiklerini, bir adamın ona tren bileti verdiğini ve Kafka bu biletiyle trene binmek için gittiğinde bilette "ölüme mahkum edildi" yazısını görür. Bu rüyadan sonra Franz vefat eder. Milena ile olan dostluklarına şahit olan Max ise bu mektuplara sahip çıkar. Dünya edebiyatına bu kıymetli yazışmalardan oluşan Milena’ya Mektuplar kitabını kazandırır.

Yazarın Üslubu Eser İncelemesi

Kafka'nın romantik, akıcı ve sembolik üslubu dikkat çeker.
 
Kafka'nın üslubu, ince mizah anlayışı ve aforizmaları Milena'ya yazdığı mektuplarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Mektuplarda romantik anlayışın bazen bir adım daha ilerisine giderek duygularını metaforlarla anlatır. Kafka 20. yüzyılın egemen olduğu ekspresyonist yani dışavurumcu bir anlayış içerisinde yaşamıştır, üstelik ömrü de kısa sürmüştür ancak, yazdığı eserlerde bu akımın izlerini görmek mümkündür, nitekim mektuplarının yer aldığı bu eserde de görmek mümkündür.
 
 

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Kürk Mantolu Madonna Özeti, Ana Fikri ve Kişileri(6254)

Don Kişot Eseri Hakkında ve Kitap Özeti(6234)

Robin Hood Kitap Özeti(5865)

Jane Eyre Kitabı Hakkında ve Özeti(5706)

Yalnız Efe Kitabı Kısa ve Uzun Özeti(5590)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!