Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Tarihi Çevre Koruma Hakkında
www.arsivbelge.com
Tarihi Çevre Koruma Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Tarihi Çevre Koruma Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

TARİHİ ÇEVRE KORUMA VE PLANLAMA

Pınar Aykaç

Tarihi Çevre Koruma

Bir “şey”in korunması o “şey”i tehdit eden unsurların varlığı ile geçerlidir. Bu saptama “tarihi çevre ve onun bileşenleri boyutuna indirgendiğinde, öncelikle bozulma nedenleri incelenmelidir. Kültürel varlıklar, doğal ya da insan kökenli bozulmalardan etkilenirler. Bu nedenler, uzun bir zaman sürecinde oluşabildiği gibi (yaşlanma), çok kısa zamanda
da gerçekleşebilir (deprem, yangın vb.): Bozulma nedenleri arasında yer alan “Yaşlanma (Eskime) “ uzun süreli bir olgudur ve genellikle yapı ya da alanın yeri ve topografik konumlanmasına bağlıdır. Mikro-klima, nem ve rüzgar, alandan alana büyük değişiklikler gösterir. Aynı şekilde, yağmur, rüzgar, güneş ve nemin ortaklaşa etkileri de or-
ganik elemanların oluşmasına ve bu elemanların yapı ya da alana zarar vermesine neden olurlar.
“Doğal Afetler “ ani bozulmalara neden olur. Özellikle deprem, yapı sanatında en çok irdelenen ve çözüm aranan bir afet türüdür.” İnsan Kökenli Bozulmalar” genellikle, politik kararlardan ya da yetersiz yönetimden kaynaklanırlar. Nedenler arasında, yerel, bölgesel ya da ulusal ölçekteki politikalar (ya da politikasızlıklar), ekonomideki değişmeler, üretim biçimindeki değişmeler, hatta modadaki değişmeler sayılabilir. “Ekonomik Kökenli Bozulma Nedenleri” arasında en önemlisi, o tarihi çevreyi yöneten ve yönlendiren ekonomik yapının bozulmasıdır. Belli bir üretim biçimi ve ekonomik ilişkilere göre şekillendirilmiş yerleşmeler, bu faktörlerin değişmesine ayak uyduramaz larsa, bakımsızlık, göçler vb. nedenlerle yapı ve altyapı bazında bozulmaya uğrayabilirler. Ekonomik değişmeler, tarihi kent merkezlerinin ticari, yönetsel ve diğer işlevlerle aşırı yüklenmesine de neden olabilirler. Bu yükleme, ölçeğin ve niteliğin bozulmasına, yapı ve alanların olumsuz yönde kimlik değiştirmesine yol açar. Aynı biçimde, yoğun trafik, bunun yarattığı değişik tür kirlenmeler de olumsuz faktörler arasındadır. Üretim biçimindeki değişmeler, tarihi alanlarda, geleneksel üretim teknikleri ve ürünleri yerine, fabrikaların, büyük ticari ve iş merkezlerinin gelmesine neden olacaktır. Son unsur olarak “Yönetim ve planlama kökenli bozulmalar” ele alınabilir. Doğal ve kültürel çevrenin yönetimi ve planlanması, toplumun, yeni yapılaşmanın kalitesinin sağlanması ve mevcut değerlerin bozulmasının önlenmesine yönelik olarak, değişmeleri kontrol altında tutabilmesinin en önemli araçlarıdır. Planlama ve yönetimin beceriksizce yapılması, gerek ölçek gerekse nitelik olarak uygun olmayan işlevlerin gelmesine ve tahribata neden olacaktır.

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...

Ayrıca; Türkiye'de Tarihi Çevre Koruma, Örnekler ve Sorunlar Dokümanı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Türkiyenin Tarihi ve Doğal Güzellikleri(5772)

Çevre Kirliliği - İngilizce(5745)

Çevre Sorunları ve Doğal Kaynaklar(5659)

Küresel Çevre Kirlenmesi Makale Örneği(5631)

İnsan ve Çevre ilişkisi (5609)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!