Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Türkiyenin Tarihi ve Doğal Güzellikleri
www.arsivbelge.com
Ülkemizin Doğal ve Tarihi GüzellikleriTürkiyenin Tarihi ve Doğal Güzellikleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Türkiyenin Tarihi ve Doğal Güzellikleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Türkiyenin Tarihi ve Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Ülkemiz, eşi olmayan tarihi ve arkeolojik yapıtlara, birçok coğrafi güzelliklere sahiptir. Türkiye denizleri, yaylaları, ormanları ile tarihi ve arkeolojik kalıntıları ile popüler turizm merkzlerinden biri olmuştur.

Türkiye’nin değişik hava şartları içinde, aynı günde dört mevsimin yaşanabildiği bir coğrafyaya sahip olması turiz açısından büyük bir avantajdır. Ülkemizin, üç tarafının denizlerle çevrilmiş olması sebebiyle kıyılarımız çok güzel plajlarla, koylarla, körfez ve yarımadalarla, limanlar ile donanmıştır. Bilhassa güney kıyılarımızda yaz mevsiminin uzun sürmesi ile yaz turizminin canlı olması, kış turizmine uygun coğrafi yapımız ile turizm her gün geçtikçe ehemmiyetli bir sektör olmaya başlamıştır.

  

Türkiye'nin Doğal Güzelliklerini Sıralarsak;

Pamukkale (Denizli)
İnsuyu Mağarası (Burdur)
Balıklı Göl (Şanlıurfa)
Hasankeyf (Batman)
Nemrut Dağı ve heykelleri(Adıyaman)
Iğlara Vadisi (Aksaray)
Kapadokya (Nevşehir)

Peri Bacaları Ürgüp Nevşehir
Selimiye Camii (Edirne)
Sümela Manastırı (Trabzon)
Safranbolu (Karabük)
Amasra (Bartın)
Türbesi (Konya)
Alanya (Antalya)
Side (Antalya)
Kemer (Antalya)
Pamukkale (Denizli)
Marmaris (Muğla)
Fethiya (Muğla
Datça (Muğla)
Bodrum (Muğla)
Kuşadası (Aydın)
Foça (İzmir)
Çeşme (İzmir
Uludağ (Bursa)
Edremit (Balıkesir)
Bozcaada ve Gökçeada (Çanakkale
Assos (Çanakkale)
Tarihi Yarımada (İstanbul)

Türkiyenin Bölgelerine Göre Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Marmara Bölgesi:

Marmara bölgesinin Avrupa yakasında kalan sahilleri turistil açıdan fazla popüler değilsede Osmanlı ve Bizans mimarisinden tarihi eserler barındırmaktadır. Özellikle İstanbul ili hem tarihi hemde boğaz manzarası açısından ülke için büyük önem taşımaktadır. Asya kıtasında kalan kıyı şeridi ve yakınadaları turistik açıdan önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Bursa Uludağ Milli parkı ve kayak merkezleri doğal güzellikleri arasında dır. Ayrıca Osmanlı devletine ev sahipliği yapmış Bursa ili tarihi eserler açısından çok zengindir. Çanakkale ilinde ise kurtuluş mücadelsesinin anılarını saklamaktadır.

Ege Bölgesi:

Ege bölgesi iç kesimlerde genelde tarihi eser açısından anadolunun çok eski uygarlıkarını yansıtacak değerlere sahiptir. Kıyı şeridi ise Akdeniz bölgesinden sonra ikinci önemli turistik plaj ve tatil köylerini bulundurmaktadır. Doğal güzellikleri olarak İzmir ilinin yanısı sıra Manyas Kuş gölü ve pamukkale ilk sayılabilecek doğal güzellikleridir. Ayrıca İzmir Bizansın ve hıristiyan dünyasının çok önemli tarihi eserlerine sahiptir. Ege bölgesi sağlık açsınından turist toplayan önemli bir bölgedir.

Akdeniz Bölgesi:

Antalya muğla gibi illeri dünyanın sayılı plajlarına sahiptir. Ayrıca yüksek yerlerinde yemyeşil orman ve doğası ile tatil köyleri ile meşhurdur. Doğal güzellikleri olarak plajları ve denizi turzim açısından ülkenin en önemli merkezi ve gelir kaynağıdır. Kovada Gölü, Kızıldağ, Köprülü Kanyon ve Karatepe - Aslantaş milli parkları bulunur. Antalya'da her yıl düzenlenen Altın Portakal Film Festivali ile Mersin Moda ve Tekstil Fuarı da önemli turizm etkinliklerindendir.

İç Anadolu Bölgesi:

Bölgenin önemli turistik yerleri peribacaları, Ihlalra vadisi, Derinkuyu'daki yeraltı kentleri (Kapadokya) dir Konya'daki Selçuklu eserleri, Mevlana türbesi ve çeşitli yerlerdeki antik hitit kentleri önemli turistik değerlerdir. Bölgede sağlık turizmi de gelişmiştir Özellikle Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde, Kayseri illerinde kaplıcalar bulunmaktadır Bu yerleşim merkezlerinde bu maksatla kurulmuş dinlenme ve konaklama tesisleri yer alır. Bölgedeki Erciyes ve Elmadağ kayak turizmi açısından gelişmiş yerlerdir. Bölgede özellikle Ankara'da bulunan . İç Anadolu'da her yıl gerçekleştirilen, Kayseri Ana¬dolu Fuarı ile Konya Fuarı başlıca turizm ve ticaret etkinliklerindendir. İç Anadolu Bölgesi’nde, Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, Göreme Tarihi Milli Parkı ve Yozgat Çamlığı Milli Parkı gibi tarihi ve doğal yönden korumaya alınmış turizm alanları da bulunmaktadır.

Karadeniz Bölgesi:

Karadeniz bölgesinin en önemli doğal güzellikleri yüksek yaylalarıdır. Karadeniz bölgesi ve kıyıları çok çeşitli bitki ve ağaçlar ile bunların oluşturduğu manzaralara sahiptir. Yaylacılık faaliyetleri son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerinden biridir. Bolu Kartalkaya'da ve Ilgaz Dağları'nda kış turizmi yaygındır. Abant gölü ile Yedigöller çevresindeki sayfiye yerleri, Bolu, Düzce, Kızılcahamam kaplıcaları, Amasra, Cide, Sinop Trabzon Sümela Manastırı ve Amasya'da Kral mezarları yer alan tarihi eserler Karadeniz Bölgesi'nin turizm potansiyellerini oluşturur. Çoruh nehrinde rafting sporu yapılmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi:

Doğu Anadolu'da bulunan, Ağrı Dağı, Van Gölü, Nemrut Dağı, Süphan Dağlan, Sat Dağları, Mercan Vadisi Milli Parkı turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerdir. Bölgede dağcılık ve kış sporları için çok uygun ortamlar vardır. Palandöken Dağları'nda, Bingöl'de ve Sarıkamış'ta dağ sporları tesisleri bulunmaktadır. Bölgedeki göller, doğal güzellikleriyle birer gezi ve eğlence yerleridir. Doğubeyazıt yakınlarındaki İshak paşa Sarayı da önemli turizm alanlarından birisidir. Erzurum ve Diyadin'de bulunan kaplıcalar sağlık turizmi için önemlidir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi:

Bölgedeki Nemrut Dağı ile Diyarbakır ve Şanlı Urfa şehrinde bulunan tarihi eserler bölgenin turizm gelirlerini oluştururlar. Tarihi eserleri olarak insanlık tarihi kadar eski kalıntılar bulunmaktadır. Doğal güzellikleri olarak Fırtat, Murat ce Dicle gibi nehirleri vardır.

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Çevre Sorunları ve Doğal Kaynaklar(5659)

Doğal Anıtlar ve Ülkemizdeki Örnekleri(5638)

Doğal Kaynakların Bilinçsizce Tüketilmesi(5582)

İnkilap Tarihi Özet-2(5563)

Doğal ve Yapay Çevre(5561)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 47

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

Ahmet faruk - 07.03.2019, 10:30
 

Çok teşekkürler sayenizde ödevim çok güzel oldu.


S M G - 19.05.2019, 20:22
 

GÜZEL AMA SANKİ KISA PROJE ÖDEVİ İÇİN


Avlanan avcı - 18.12.2019, 20:08
 

Teşekkürler


önmö - 19.12.2019, 18:32
 

yazdim bitti


ömer - 25.12.2019, 21:39
 

teşekkürler


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!