Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Nikel Hakkında ve Nikelaj ( Nikel Kaplama )
www.arsivbelge.com
Nikel Hakkında ve Nikelaj ( Nikel Kaplama ) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Nikel Hakkında ve Nikelaj ( Nikel Kaplama ) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Nikel Hakkında Bilgi ve Nikelaj (Nikel Kaplama)

Nikel, kimya biliminde yer alan bir element olmakla birlikte, periyodik cetvelin ise VIII grubunda yer almaktadır. Renk olarak gümüş rengine sahiptir. Yapısal olarak oldukça ağır ve de sert bir yapıya sahiptir.

Yeryüzünde birçok element türü bulunmaktadır. Bu elementlerin yeryüzünde bulunma oranına bakıldığında nikel, 22. Sırada bulunmaktadır. Öyle ki, yerkabuğunda bu element %6 civarında bulunmaktadır. Nikel, periyodik cetvelde Ni sembolü ile ifade edilmektedir. Bu elementin atom numarası 28’dir. Atom ağırlığı ise 8.8’dir. Nikel, katı halde bulunan bir maddedir. Kimya endüstrisi alanında nikel elementinin çeşitli özelliklerinden faydalanılmaktadır. Öncelikle bu elementin ferromanyetik özellikleri dikkat çekmektedir. Nikel, demirle alaşım yapabilmektedir. Bunun içinse bir ön koşul gerekir. Bu alaşımın yapılabilmesi için, nikelin uygun bir oranda zenginleştirmesi gerekmektedir. Eğer nikel elementi su ve de havayla etkileşirse, oksitlenme özelliği gösterir. Aynı zamanda nikel, birçok aside ve de baza karşı oldukça dayanıklıdır. Nikel ayrıştırılan bir element olmakla birlikte, iyi ayrıştırıldığı takdirde yüksek miktarda hidrojen emebilme özelliğine sahiptir. Bunun sonucunda ise, kataliz eylemi de gerçekleşmektedir.

Kimya biliminde de, nikelin en fazla bu özelliğinden faydalanılmaktadır. Dünyada nikel rezervleri bulunmaktadır. Bu rezervlerin %20 kadarı kükürt bileşiklerinden ve de pentlanditten elde edilmektedir. Kükürt bileşikleri ve pentlandit nikelden başka bünyesinde kobalt, gümüş, altın, demir ve bakır gibi elementleri de içermektedir. Bu türden Nikel yatakları dünya çapında en fazla Kanada ve de Rusya’da bulunmaktadır. Nikel rezervlerinin yüzde 80 kadarı ise laterit adı verilen topraklarda bulunmaktadır. Bu tür topraklar nikelin yanında demir de içermektedir. Bu toprak türü, kahverengi-kırmızı bir renge sahiptir. Nikel bakımından oldukça zengin olan laterit topraklar dünya çapında en fazla Yeni Kaledonya topraklarında bulunmaktadır. Bu topraklarda yaklaşık 15 milyon ton nikel rezervi bulunmaktadır. Yeni Kaledonya, Pasifik Okyanusu’nun güneydoğu tarafında bulunur ve Fransa’ya bağlıdır. Dünya’daki toplam nikel rezervinin ise 60 milyon ton olduğu düşünülmektedir.

Nikelin farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Nikelin en fazla kullanıldığı alan ise, paslanmaz çelik üretimidir. Bu element, paslanmaz yapıdaki çeliğin paslanmama özelliğini ve de dövülebilirlik oranını artırmaktadır. Günümüzde paslanmaz çelik, uçak, vagon, kamyon ve lokomotif gibi ulaşım araçlarında kullanılmaktadır. Yine bunun dışında bazı ev eşyalarında da paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Bu bakımdan bakıldığında, paslanmaz çelik ulaşım sanayi için oldukça gerekli bir maddedir. Paslanmaz çelik ise, nikel olmadan üretilmemektedir. Yine, motor parçalarında da nikel kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise, nikelin düşük ve de yüksek ısılara karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Nikel, oldukça yüksek ısı gerektiren ürünlerde alaşımlar halinde kullanılmaktadır. Bu ürünlere verilecek en iyi örnekler ise gaz türbinleri ve de jet motorlarıdır. Bu gibi ürünlerde sıcaklık derecesi 1000 dereceyi aşmaktadır.

Nikelin başrol olduğu ve bu ürünlerde kullanılan alaşımlara “süper alaşım” adı verilmektedir. Bu alaşımlarda %56 oranında nikel, %19,5 oranında krom, demir, alüminyum, bor ve titanyum yer almaktadır. Bunun dışında bakır, alüminyum, demir ve nikel alaşımlarında da nikelin manyetik özelliklerinden faydalanılmaktadır. Aynı zamanda para basımında da nikel kullanılmaktadır. Araç parçalarının krom kaplama bölümlerinin alt bölgesi de nikelle kaplamaktadır.

Nikelaj (Nikel Kaplama)

Birçok sanayi dalında bir nikel tuzunun elektrolitik ayrışmasıyla madenî parçalar nikelle kaplanır. Nikel kaplama yöntemi 1841′de Ruolz tarafından icat edilmişti. Nikelaj özellikle otomobillerin çelik parçalarının süslenmesinde ve ev âletlerinin yapımında kullanılır. Aşındırıcı ortamlara girecek bütün eşya için, kromajdan önce de genellikle nikelaj işlemine başvurulur.

Nikel dövülebilen ve ısıtıldığı za­man kırılmadan uzayabilen bir ma­den olmakla birlikte kullanılan ma­denlerin de en sertidir. Yer’in yüzeyinde pek bol değildir; göktaşlarında saf halde bulunur. Çı­kartıldığı maden ocaklarında başka madenlerle karışık haldedir. Yeni Kaledonya garnierit’inde magnez­yumla karışık olarak ortalama yüz­de 6 nikel vardır; Kanada pirotin’leri ise demir ve bakırla karışık ola­rak yüzde 3 nikelden meydana gel­miştir.

Nikel, maden cevherinin zenginleştirilip kavrulmasından sonra, elek­trik fırınında ergitilmesiyle elde edi­lir: buna ham nikel denir. Son arıt­ma için genellikle elektroliz denilen kimyasal yönteme başvurulur.

Nikelaj kaplama, metal yüzeyinin nikelle kaplanması sonucu oluşur. Nikel oldukça sert ve metal sınıfında yer alan bir elementtir. Nikel kolay kolay oksitlenmediğinden ötürü bir çok malzemede kaplama olarak kullanılır. Gümüşümsü beyaz bir rengi vardır.

Nikel, araba sanayisinde, bozuk para ve mıknatıs yapımında kullanılır. Ayrıca paslanmaz çelik üretiminde de kullanılan malzemelerden birisidir. Nikel gümüşe çok benzeyen rengi nedeniyle, gümüş görünümlü süs eşyaları yapımında da kullanılmaktadır. Nikel, alaşım olarak da bir çok alanda kullanılmaktadır. Altın, gümüş, alüminyum, bakır, krom, kobalt ve kurşunla yapılan alaşımlara sıkça rastlanılmaktadır. Nikel, takı malzemelerinde kullanıldığında alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Nikelaj nasıl parlatılır?

Günümüzde özellikle arabalarda kullanılan nikelaj kaplamaların parlatılması önemlidir. Herkes arabası güzel gözüksün ister. Nikelaj kaplamalar, arabalarda daha sağlam bir kaplama ve estetik bir görünüm için kullanılırlar.

Nikelaj kaplamaların parlatılmasında kola ve soda gibi asitli içecekler kullanılabilir. Ancak en sağlıklı yöntem, alacağınız araba için özel tasarlanmış parlatıcılardır. Bu parlatıcılar, nikelaj parlatmak için üretildiğinden güvenle kullanabilirsiniz. Asitli maddeler nikelajı parlatırlar, ancak zarar görmesine de neden olabilirler.

Nikelaj kullanışlı bir malzemedir. Hem şık görünür, hem de sağlamdır. Ancak nikelajı da diğer tüm malzemeler gibi dikkatli kullanmalıyız. Ne kadar az deforme olursa, ömrü o kadar uzar. Nikel buharına ise, doğrudan maruz kalmaktan ise uzak durmalıyız. Çünkü nikel buharının kanserojen olduğu bilinmektedir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Nikel Tayini ( Gravimetrik ) - Dimetilglioksim(5364)

Çinko Kaplama Hakkında(5355)

Dış Cephe Kaplama ( Mantolama )(5352)

Nano Teknoloji Ahşap Yüzey Koruma(5351)

Galvanizleme ( Demirli Metallere Uygulanan Koruyucu Kaplama )(5349)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!