Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Paranın Toplumsal ve Genel Zararları
www.arsivbelge.com
Paranın Toplumsal ve Genel Zararları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Paranın Toplumsal ve Genel Zararları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Paranın verdiği Zararlar ve Para Hırsının Toplumsal Zararları

Para ve şöhret arzusu insanı birçok kötülüğe sürükler ve insanın dünyasını yıkabilir. İbn-i Ka'b bin Mâlik Ensârî'nin babasından rivayet ettiğine göre Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: İki aç kurdun bir koyun sürüsüne dalıp verdiği zarar, mal ve şöhret hırsına kapılan kişinin, dinine verdiği zarardan daha fazla değildir.

Mal ve şöhret hırsı, kişiyi maddî ve manevî birçok sıkıntılara sürükler ve kâlb huzurunu da bozar. Kişi önceleri hırsını mübah olan yollarla tatmin etmeye çalışsa bile, zaman içerisinde haram yollara da tevessül edebilir. Çünkü hırs öyle bir hastalıktır ki, kanaat gemi ile gemlenmedikçe asla önü alınamaz. Nitekim Rasûlullah (sav) şöyle buyurmaktadır:

“Âdemoğlunun iki dere malı olmuş olsa üçüncü bir dere daha ister. Âdemoğlunun karın boşluğunu (içindeki hırsını) topraktan başka bir şey doldurmaz. Allah tevbe edenlerin tevbesini kabul eder.” (Buharî-Müslim)

İnsanı başkalarına karşı üstünlük taslamaya ve övünmeye sevkeden her mal ve şöhret, sahibi için bir âfettir.

“İnsan kendisini müstağni ve zengin görünce mutlaka şımarır.”(Alak: 6)

“Mal ve evlat çokluğu ile övünmek sizi oyaladı.” (Tekasür: 1)

Dünya ve dünya malını sevmek, insanı cimriliğe sürükler., Allah yolunda infak edemez ve hatta farz olan zekatını vermekten bile imtinâ eder. "Malım tükenir, fakir olurum" korkusu ve endişesi ile hayatını zehir eder.

“Bilin ki dünya hayatı ancak bir oyun, eğlence, süs, aranızda bir övünme ve daha çok mal ve evlat sahibi olmak isteğinden ibarettir.” (Hadid: 20)

Rasûlullah (sav) şöyle buyurmaktadır:

“Dünyayı sevmek bütün hataların başıdır.”(Beyhaki)

“Dünyanın helâli hesap, haramı ateştir.» (Beyhaki)

“Şeytan diyor ki: Mal sahibi üç şeyden biri ile benden selâmete erişemiyecektir.

1-Sabah ve akşam (vesvese verip) onu üzüntüde bırakırım.

2- Malı helâlinden elde etmez ve o malı gerektiği yere sarfetmez.

3- Malı ona öyle sevdiririm ki, o sevgi onu malın hakkını (zekât, sadaka, hacc, hayırlı hizmetlere sarf v.b.) ödemekten meneder.” (Taberani)

“Dünyasını çok seven ahiret yönünden zarar eder. Ahiretini çok seven dünyasına zarar verir. Artık sen bâki kalacak olanı fenâ bulacak olana tercih et. (Yani ahiretini dünyaya tercih et.)”(İmam-ı Ahmed)

“Mal çoğaltanlar helâk oldular. Ancak onu Allah'ın kullarına sarf edenler müstesna. Onlar pek azdır.”(Taberani)

Paranın toplumsal zararlarını maddeler halinde yazarsak;

  • para insanı yoldan çıkarır.
  • para insanı kişilik yoksunu yapar.
  • para insanı kibirli yapar.
  • para insana düşman kazandırır.
  • para insanı sevdiklerinden uzaklaştırır.
  • para insanı kırıcı ve anlayışsız yapar.
  • para insanın dost kaybetirir.

Paranın Hijyen açısından sebep olduğu zararlar:

Ayrıca; para maddesel olarak da çok zarar vermektedir. Hijyen koşullarından çoğu zaman yoksun olan kağıt ve bozuk paralar, dışkı yoluyla çıkıp ağız yoluyla bulaşabilen bütün mikropları barındırmaktadır. Bu nedenle paralar sadece maddi varlık olarak görülmemeli, günlük kullanılan eşyalar gibi temiz tutulması gereken nesneler olarak görülmelidir. Kağıt ve bozuk paralar, elden ele dolaştığı için dışkı yoluyla çıkıp ağız yoluyla bulaşabilen bütün mikropları barındırmaktadır, bu da tifo, hepatit A, dizanteri, çeşitli ishaller, grip, parazitsel hastalıklar, şarbon ve hatta tüberküloz gibi hastalıkların yayılmasına yol açmaktadır.

Paranın üzerindeki mikroplar el temasıyla kişiden kişiye çok kolay bulaşabilir. Bunu engellemek için paraları cüzdana koyup teması kesmek önlemlerden birisidir. Üstelik cüzdan kullanımı, paraların deforme olmaması için de önemli bir noktadır.

Paralar aracılığıyla mikropların yayılmasını önlemek için paraların yiyecek ve içeceklerle temasının mutlaka engellenmesi gerekmektedir. Gıda maddesi satan kişiler önce ürünlere, daha sonra da paraya dokunmaktadır. Bu da beraberinde çeşitli tehlikeleri getirmektedir. Örneğin; kasaplar et kesmekte daha sonra da müşterilerinden parasını almaktadır. Bu durumda, hayvan ürünlerinden kasapların ellerine ve daha sonra paraya şarbon bulaşma riski çok yüksektir.

Mikropların solunum yoluyla alınması durumunda insanlarda bağırsak şarbonuna yol açma riskleri bulunmaktadır. Bağırsak şarbonunun ise yüzde 90 öldürücü bir hastalık olduğu asla gözardı edilmemelidir

Paralardan mikrop kapmamak için para sayma konusuna da son derece dikkat edilmelidir. Para sayarken parmaklar tükürükle ıslatılmamalı, pul ve zarf gibi maddeler tükürükle yapıştırılmamalıdır. Para ile temas eden eller ise mutlaka yıkanmalıdır. Bu arada çocukların paraları ağızlarına götürme alışkanlığının da mutlaka engellenmesi gerekmektedir. Çocuklar iyi bir hijyen eğitiminden geçirilmeli ve özellikle paraları kirli kabul edip, kullandıktan sonra el temizliği yapmayı öğrenmeleri sağlanmalıdır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Sabun Hakkında ve Sabunun Zararları(5391)

Sigara ve Alkolün Zararları - Ayrıntılı(5384)

Alkol ve Zararları(5384)

Elmanın Fayda ve Zararları(5380)

Birey Toplum İlişkisi(5375)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!