Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Sağlığımız için Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?
www.arsivbelge.com
Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Sağlığımız için Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Sağlığımız için Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Ayakkabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pek çok ayakkabı tutkunu kadın, sadece ayakkabının modelini beğendiği için satın alma işlemini gerçekleştiriyor ve konforu ikinci planda tutuyor. Hatta pek çok modacı da sadece güzellik için konforlu olmayan ayakkabılara bile belirli bir süre için tahammül gösterilmesi gerektiğini savunuyor. Oysa ki sadece estetik kaygılarla satın alınan ve konforun gözetilmediği ayakkabılarda ileri dönemde yaşanan en büyük problemleri yine kişinin kendisi, ayağa bağlı gelişen rahatsızlıklarla mücadele ederken yaşıyor.

Ayak sağlığı ve ayak konforu bireysel bir deneyimdir. Ayak sağlığınız için doğru ayakkabı seçimi önemlidir. Ayak sağlığı, ayağınızın konforu doğru ayak numarası seçimi ve ayakkabının ayağınıza doğru tam oturması ile doğrudan alakalıdır. Tüm gün bütün bedenin ağırlığını taşıyan, taşırken de gerekli şıklığı sağlamakla yükümlü olan ayak ve ayakkabıların ayağınızı doğru kavraması ayak sağlığı için en önemli değerlerden biridir.

 Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Önemli   

Ayak ve ayakkabı konforuna katkı sağlayan en etkili faktör, ayakkabının içine yerleştirilen tabandır. Buna yastık da denir. Ayakkabı konforu, ayakkabının içine yerleştirilen birçok malzemenin kombini ile sağlanabilir. Ayakkabı seçiminde konfor ilk planda tutulmalıdır. 

Ayakkabının nefes alabilir olması ayak sağlığı ve hijyeni için önem taşır. Ayakkabı numarası tek başına bir ayakkabının ayanıza uyup uymayacağını anlamak için yeterli değildir. Ayakkabılar modeline göre farklı kalıplarda üretilir ve bu nedenle de bazı ayakkabılar aynı numarada ayağınıza tam otururken bazı ayakkabılar aynı ayak numarasında denemenize rağmen ayağınızı sıkabilir ya da bol gelebilir. 

Bir ayakkabının konforlu olduğunu belirleyen en temel üç etken ayakkabının kuru, serin ve havadar olmasıdır. 

Ayakkabı seçiminde topuk ölçüsü de ayak sağlığı için önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabı seçimi bacaklarda varis, tendonların zarar görmesi gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

 Ayak Kokuları Çoğunlukla Yanlış Ayakkabı Kullanımından Kaynaklanır

Ayak kokularının pek çoğu ayakkabı kokusundan kaynaklanır. Havalanmayan ya da iyi hava geçirmeyen ayakkabıların içinde zamanla oluşan bakteriler istenmeyen ayak kokularının gelişmesine neden olur. Ayak kokusu ile kendini gösteren bu sorun ayak sağlığının bozulmasına etken en büyük problemlerden biridir. Aynı ayakkabının her gün giyilmesi de bu soruna yol açar. Bu nedenle ayakkabılarınızı gün aşırı giymeli ve bakımlarını düzgün yaparak dolaba kaldırmalısınız.

Ayak Sağlığı için Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 • Öncelikle ayakkabının topuk kısmını iki parmağımızla dışından sıkmaya çalıştığımızda ayakkabının topuk kısmının birbirine çok yaklaşmayacak şekilde sert olması gerektiğidir. İki parmağımızla kolaylıkla ezilmeyen ayakkabılar daha sağlıklıdır. Ayakkabının topuk kısmı yumuşak olmamalı, topuğumuzu sıkı bir şekilde kavramalıdır.
 • Ön kısmı geniş olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Yalnızca görünüşüne kapılarak ayakkabı seçimi yapmamalı ayak sağlığınızı düşünmelisiniz. Sivri burunlu ayakkabılar, parmaklarda şekil bozukluğuna neden olabilir.
 • Ayak kavislerine destek verebilecek ayakkabı seçimi yapmalısınız.
 • Ortopedik ayakkabılar satın almayı tercih etmekle birlikte ayağınızın hava almasını engelleyici ayakkabılara gözlerinizi kapatın.. Ortopedik ayakkabılar, taşıyıcı noktaları desteklediği için vücudun rahat taşınmasını sağlar, omuriliğin duruşunu destekler, yürüyüşü rahatlatır ve yorulmanızı geciktirir.
 • Tercih edilen ayakkabılar, günlük yaşamınızda kullanımıza uygun, taban kısmı zeminden gelecek darbeleri engelleyecek kalınlıkta, ancak yürürken ayağımızın aldığı kıvrımları engellemeyecek esneklikte olmalıdır.
 • Ayakkabı, tam ortasından kolayca bükülmeme özelliğine sahip olmalıdır. Sağlıklı ayakkabı, burun kısmına yakın yerden, ayak yapısına uygun şekilde parmakların yürürken büküldüğü yerden kıvrılmalıdır.
 • Ayakkabının burun kısmı topuk kısmının tam tersi şekilde çok sert olmamalı ve parmakların rahat edebileceği seviyede olmalıdır. Burun kısmı parmaklara baskı yapmamalı ve bir parmak boşluk olmalıdır.
 • Ayakkabı, elimize alıp bükmeye çalıştığımızda kolaylıkla bükülmemelidir.
 • Düz topuklar yerine 2 cm. yükseklikte ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Ayakkabının çamaşır makinesinde ılık su ile yıkanabilir olması hijyen açısından avantajlı olacaktır. Yıkama sonrası normal bir oda sıcaklığında veya hafif serin bir yerde kurutulmaya bırakılması ve nemi kalmayacak şekilde kuruduktan sonra giyilmesi daha doğru olacaktır.
 • Ayakkabıları dinlendirerek giymenin de ayakkabının ömrü ve ayak sağlığı açısından önemi vardır. Aynı ayakkabıyı her gün yerine bir alternatifi ile değiştirerek giymek, hem koku hem ayakkabı ömrü hem de ayak sağlığı açısından önem taşımaktadır.

         

Bu önerilere uygun ayakkabı seçiminizi yaparak ayak sağlığınız için daha titiz davranacak ve olabilecek rahatsızlıklara karşı önleminizi almış olacaksınız.


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Topuklu Ayakkabının Zararları ve Giyenlere Tavsiyeler(5537)

Ayakkabı Hakkında ve Çeşitleri(5479)

Stiletto Hakkında(5460)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!