Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Stiletto Hakkında
www.arsivbelge.com
Stiletto Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Stiletto Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Stiletto (İnce Topuklu - Sivri Burunlu Bayan Ayakkabısı) Hakkında Bilgi

Öncelikle stiletto; ayakları oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Kadınlar II. Dünya Savaşı’nın ardından daha kadınsı ve şık görünmeye başlamışlardır. O dönemlerde Christian Dior bele oturan bir balon etek tasarlamış. Ayakkabı tasarımcısı Roger Vivier ise bu modaya uygun ince topuklu ayakkabılar üretmiştir. Ancak tahtadan yapılan bu topuklar çok çabuk kırıldığı için pek kullanışlı olmamıştır. 1954 yılında, Londra’da Kıbrıslı bir göçmen olan Mehmet Kurdaş, ilk kez topuğun içine alimünyum çubuk geçirerek dayanıklı bir hal almasını sağlamıştır. Aynı zamanda bugünkü adıyla çivili ya da iğne topuk olarak bilinen stilettonun da doğmasını sağlamıştır. Bundan sonra ayakkabıların topukları istenildiği kadar inceltilerek üretilmeye başlanmıştır.

Stiletto sadece kadınların değil erkeklerin de gözbebeği olan bir ayakkabı modelidir. Çünkü ayakları, dolayısıyla da kadını seksi gösteren bu yüksek ökçeleri tamamen bir fantezi ürünü olarak algılayan kesim oldukça fazladır. Günümüzde hemen her kadının, yılda bir gün bile olsa giymeyi tercih ettiği stilettolar kadının zarafetini tamamlayan, ince burunlu, ince topuklu tasarım harikası ayakkabılardır. Ancak bu kadar güzel özelliğinin olması verdiği zararların önüne geçememiştir.

Stiletto Giymenin Zararları Nelerdir?

Stiletto esasen günlük yaşamda çok fazla tercih edilmeyen bir ayakkabı modelidir. Ancak daha kısa topuklu olanlarının üretilmesiyle birlikte kadınlar tarafından abiye, günlük, iş yaşantısı fark etmeksizin her ortamda tercih edilmeyi başarmıştır. Fakat ne kadar kısa topuklu da olsa tasarımından kaynaklanan bazı zararları bulunmaktadır. Öncelikle stilettolarla 2-3 saatten fazla durabilen kadınları tebrik ediyoruz. Çünkü ince ve sivri burun içerisinde sıkışan parmaklar zamanla şişmeye ve sızlamaya başlayabiliyor. Bunun yanında tabandan destek almadığı halde 15 cm’yi bulan topuk boyu ayak bileklerinde ve taraklarında ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Uzun süre ayakta kalınması durumunda bacaklarda varise, ayak kemiklerinde tahribata ve ayak deformasyonlarına yol açabilmektedir.

   

Stiletto Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Stiletto yapısı gereği dar ve kullanımı oldukça zor bir ayakkabı modelidir. Bu yüzden ayak yapınıza uygun olan stilettoları seçmeniz yararınıza olacaktır. Eğer ince bir ayak yapınız varsa sivri burunlu stilettolar sizde çok zarif duracaktır. Taraklı bir ayak yapınız varsa, uç kısmı biraz daha geniş ve yuvarlak olan stilettoları tercih etmelisiniz. Ayakkabı alırken özellikle topukların sağlamlığına bakmalısınız. Sağlam olmayan ayakkabı iskeleti ve oynayan topuklar sizin hem düzgün yürüyememenize, hem de çok çabuk yorulmanıza yol açacaktır.

Bunların yanında işinize yarayacak birkaç püf nokta vermek gerekirse; eğer gece kullanacaksanız ayağın iç tarafa bakan kısmın açık olduğu modelleri tercih etmelisiniz. Bu tarz modeller hem ayak bileğinizi zarif gösterir, hem de dikkatleri çekmeyi başarır. Günlük kullanım için ise daha kısa topuklu, burun kısmı çok ince ve dar olmayan modelleri seçmelisiniz.

Tasarlandığı ilk günden bu yana erkekleri tahrik ettiği, genel ahlakı bozduğu, kadının kendini teşhir ettiği, hatta bir dönem parkeleri çizdiği gerekçesiyle giyilmesinin yasaklandığı stilettolar; girdiği bu yarım asırlık savaşı kazanmayı başarmıştır. Kendine güvenen, zevkli kadınların tercihi olan stilettoların ayakkabı modasındaki yerini hiçbir zaman kaybetmeyeceğinden eminiz. Ayrıca bu ayakkabıları zarafet ve dişilik timsali olarak gören erkekler de kadınların en büyük destekçisidir.

                   

Stiletto’nun Tarihçesi

Her ne kadar moda dünyasında 1950’lerde popülerleşse de stilettonun tasarım ürünü olarak tarihi 19. yyla kadar gitmektedir. Ancak üretilmeleri ancak İkinci Dünya Savaşı’nda yeni teknoloji ve materyallerin tasarımcıların kullanımına verilmesiyle olmuştur. Bu savaş sonunda uzay ve uçak sanayisinde yaşanan gelişmelerin bir ürünü olarak alimünyum kullanımı yaygınlaşmış ve plastik ile metal malzemenin birleştirilerek kullanılması mümkün hale gelmiştir. Bunun bir sonucu olarak da dünyanın en ince topuğu üretilebilmiştir.

Üretilen ilk 5mm çaplı ve 8-8.5 boyunda stiletto topuğu bu dönemde seksiliğin ve kadın olmanın bir belirteci olmayı başarmış ve günümüze kadar da bu motto süregelmiştir. Bu şekilde ilk ince topuğun ve ince topuklu stilettonun üretilmesinin ardından bu ayakkabıların kullanımı 1950’li yıllarda çok popüler hale gelmiştir.

                

1974’te dönem modası olarak apartman topuklar oldukça popülerken, bu moda akımı ta ki Bhalnik isimli ayakkabı modacısı ve tasarımcısının hem sivri uçlu hem de sivri topuklu ayakkabı tasarımları yapmasına kadar devam etmiştir. Bhalnik’in tasarımlarının ardından modayı takip edenler tarafından apartman topuklar terk edilerek, stiletto kullanımı ön plana çıkmıştır.

Stilettonun ilk çıktığı dönemlerde şık davetlerde gece ayakkabısı olarak kullanımı yaygın olsa da günümüzde günlük giyimde de kullanılmaktadır. Stilettonun gündüz giyiminde kullanılması ise ünlülerin her türlü toplantıya gece ya da gündüz olması fark etmeksizin bu ayakkabıları kullanmasından kaynaklanmıştır.


Ekleyen:Hamit BAS
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!