Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Çocuk Edebiyatının Gelişimi
www.arsivbelge.com
Çocuk Edebiyatının Gelişimi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Çocuk Edebiyatının Gelişimi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE ÇOCUK EDEBİYATI’NIN GELİŞİMİ

( Makale )

Onur AKBAŞ

Toplumda üretken zihne sahip bireylerin yetişmesinde, aile ile başlayan eğitim sürecinde Çocuk edebiyatının rolü inkar edilmez bir gerçektir. Çocuğun ilerde üretken bir zihne sahip olabilmesi için geniş bir hayal gücüne sahip olması gereklidir ki bu da ancak çocuğun kelime haznesinin genişliği ile mümkündür. Zira kişinin hayal gücü, kullandığı kelimelerin sayısıyla doğru orantılıdır. Çocuğa kelime haznesini geliştireceği imkanı sağlamak ise yazar, şair ve sanatçılarımızın Çocuk Edebiyatı alanında yapacakları, bireysel gelişime yönelik profesyonel çalışmaları ile mümkün olacaktır. Tabii ki Çocuk edebiyatı konusunda kapsamlı bir çalışma yapabilmek de başlangıçta bu edebiyatın Tarihi gelişiminden haberdar olmayı gerektirir ki uzun soluklu ve sağlam projeler -geçmişteki eksikler de göz önüne alınarak- ortaya konabilsin. Biz bu çalışmamızda Çocuk Edebiyatının kısaca tanımı, gerek evrensel planda gerekse ülkemizde tarihi gelişim süreci üzerinde duracağız.

Çocuk Edebiyatının Tanımı:
Her şeyden önce Çocuk Edebiyatının tanımını yapabilmek için öncelikle bu kelime gurubunu meydana getiren “Çocuk” ve “Edebiyat” kavramlarının ne anlama geldiğini bilmek gerekir:
“Türkçe Sözlük’te “çocuk”, bebeklik çağı ile erginlik çağı arasındaki gelişme döneminde bulunan insan; “edebiyat” ise, olay, düşünce, duygu ve imajların dil aracılığı ile biçimlendirilmesi sanatı olarak tanımlanmaktadır Tamlamayı oluşturan sözcüklerden de anlaşılacağı üzere, “çocuk edebiyatı” deyimiyle, 2 - 14 yaşları arasındaki kimselerin ihtiyacını karşılayan bir edebiyat alanı anlatılmak istenmektedir “1 Yukarıdaki ifadelerden de anlaşılacağı üzere “çocuk” kavramı belli bir gelişme dönemini ihtiva eden önemli bir süreçtir. Bu süreçte bireyin zekası da hızlı bir gelişim içindedir. Bu hızlı süreçte zekayı doyurabilecek ve o zeka seviyesine hitap edebilecek sağlıklı ve sağlam ürünlere ihtiyaç vardır. Biz çalışmamızın esasını teşkil eden gelecek iki bölümde çocuğun zihinsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak çalışmaların istenilen ölçüde ortaya konulup konulamadığı konusunda bilgi sahibi olmak için Dünya ve Türk edebiyatlarında Çocuk edebiyatının gelişimi üzerinde duracağız.

Dünyada Çocuk Edebiyatı’nın Gelişimi:
Yazının olmadığı buna bağlı olarak da yazılı bir kültürel birikimin olmadığı çağlarda her Bilimsel ve Sosyal alanda olduğu gibi çocuk eğitiminde ve bu eğitimin iktiza ettirdiği çocuk edebiyatı alanında da bu boşluğu sözlü kültürün
ürünleri doldurmaktaydı. Eğitimin bir kültür aktarımı işi olduğu düşüncesinden yola çıkacak olursak, kişiye ait olduğu ya da ait olması gerektiği kültürü bebeklikten sonraki gelişme döneminin hızlı olduğu bir ikinci döneme kadarki süreçten başlamak gereklidir. Bunun bilincinde olan yaz öncesi dönemin insanı da bu konuda Masallara, Hikayelere, Ninnilere ve halk ozanlarının yazdığı manzum hikayelere başvurdular.

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Halk Edebiyatı(5400)

OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİNİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ(5383)

Sosyal Hizmetlerin Gelişimi(5379)

Çocuğun Yaşamında Okulun Önemi(5375)

Çocuk Hakları Sözleşmesi(5366)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!