Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Özel Eğitim Öğretmenleri Mesleği ve Taban Puanları
www.arsivbelge.com
Özel Eğitim Öğretmenleri Mesleği ve Taban Puanları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Özel Eğitim Öğretmenleri Mesleği ve Taban Puanları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenleri Mesleği Hakkında

Özel gereksinimli bireylerin toplumdaki diğer bireyler gibi bağımsız, üretken ve topluma aktif katılımcı olmalarını sağlamayı hedefleyen öğretmenler yetiştirmektir.

Çalışma  Alanları:

Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki özel ve devlet ilköğretim ve ortaöğretim özel eğitim okulları, rehabilitasyon merkezleri ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde “özel eğitim öğretmeni” olarak istihdam edilmektedir. Ayrıca, SHÇEK’e bağlı özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinde de çalışma olanakları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra mezunlarımız lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak çeşitli üniversitelerde ilgili alanda uzman ve akademisyen olarak çalışabilmektedirler.

Kazanç devlet sektöründe orta düzeyde, özel sektörde sunulan aktivite ve çalışma koşullarına göre orta düzeyin üstündedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Çok sabırlı, anlayışlı, sevecen, hoşgörülü olması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Özel öğrencilerle ilgilenmekten ve onlara yardım etmekten hoşlanması.

Özel Eğitim Öğretmenleri Taban Puanları
 
Görme Engelliler, İşitme Engelliler ve Üstün Zekalılar Öğretmenliği gibi çeşitli dalları bulunan Özel Eğitim Öğretmenliği puanları hakkında bilgiler:
 
Özel Eğitim Öğretmenliği Taban Puanları
 
Yalnızca Mustafa Kemal Üniversitesi’nde bulunan programın kontenjanı 41. YGS-4 puanı ile öğrencileri alan Özel Eğitim Öğretmenliği 2012 taban puanı 410.900 iken programın başarı sırası 55.400 oldu. 
 

Görme Engelliler Öğretmenliği Taban Puanları

Yalnızca Gazi Üniversitesi’nde bulunan programın kontenjanı 57. YGS-4 puanı ile öğrencileri kabul eden Görme Engelliler Öğretmenliği 2013 taban puanı 414.933 olurken başarı sırası 51.000 oldu.

İşitme Engelliler Öğretmenliği Taban Puanları

Karadeniz Teknik, Ondokuz Mayıs ve Anadolu Üniversiteleri olmak üzere üç üniversitede bulunan program YGS-4 puanı ile öğrencileri kabul ediyor. Toplam 191 kişilik kontenjanı bulunan programın en yüksek ve en düşük başarı sıraları 55.400 ile 68.400 arasında değişti. İşitme Engelliler Öğretmenliği 2013 taban puanları ise 401.872 ile 411.172 arasında değişti.

Üstün Zekalılar Öğretmenliği Taban Puanları

YGS-6 puanı ile öğrencileri kabul eden program 2012 yılında yalnızca Maltepe ve İstanbul Üniversiteleri’nde bulunuyordu. 2013 yılında ise Maltepe ve İstanbul Üniversitelerinin yanı sıra Yakın Doğu Üniversitesi’nde de yer alıyor. Toplam 140 kişilik kontenjanı olan programa, 2013 yılında, yerleşen öğrencilerin başarı sıraları 99.100 ile 974.000 arasında değişti. Üstün Zekalılar Öğretmenliği 2013 taban puanları en yüksek 386.868 olurken Yakın Doğu Üniversitesi’nin kontenjanının dolmaması sebebiyle en düşük taban puanı oluşmadı.

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Taban Puanları

2009 ile 2013 yılları arasında Zihinsel Engelliler Öğretmenliği kontenjanında yıllık, ortalama %24’lük bir büyüme gösterdi. 1.754 kişilik kontenjanı tamamen dolan program YGS-4 puanı ile öğrencileri kabul ediyor. Son 5 yıl içinde program sayısının 17’den 41’e yükselmesi ve kontenjan sayısındaki artış ile, her bir kontenjan için rekabet eden öğrenci sayısı 28’e düştü. Zihinsel Engelliler Öğretmenliği 2013 taban puanları 212.336 ile 434.927 puan arasında değişirken programın en yüksek ve en düşük başarı puanları 31.700 ile 1.209.565 arasında geniş bir yelpazede değişti.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hakkında(4820)

Polislik Mesleği Hakkında(4805)

John Dewey Türk Maarifi Raporu ve Türk Eğitim Sistemi(4803)

Eğitim Hakkı(4803)

Eğitim Sosyolojisinin Tanımı Konusu ve Özellikleri(4802)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!