Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Tuğba Karademir Kimdir?
www.arsivbelge.com
Tuğba Karademir Kimdir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Tuğba Karademir Kimdir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Tuğba Karademir Kimdir?

1995 yılında aldığı Balkan birinciliği ile buz pateni alanında Türkiye'ye ilk altın madalyayı getirmiş olan sporcu, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonasında finalde yarışan ilk Türk buz patencisidir.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor'un milli sporcusu Tuğba Karademir, 1.65 m. boyunda ve 53 kg ağırlığındadır. Antrenörleri ve Robert Tebby'dir. Koreografı Kurt Browning ve Romain Haguenauer'dir. Mengen doğumlu Tuğba Karademir, Kanada'nın Toronto kentinde biyoteknoloji alanında yarı zamanlı öğrenim görmektedir.

Figür patenciliği alanında ilerleyebilmek için 1996`da ailesi ile birlikte Kanada`ya yerleşti. Belinden rahatsızlanması nedeniyle 1 yıl spora ara verdi, 2000 yılında tekrar spora döndü. Başarılarıyla Kanada Figür Pateni Federasyonu`nun dikkatini çekti ve Kanada Milli Takımı`na girmeyi başardı, ancak Türkiye`yi temsil etmeyi tercih ederek takımı bıraktı. 

2001 yılında ayağını burkması nedeniyle Olimpiyatlara katılamadı. (Bunun basit bir burkma olmadığı, bileğinin kırıldığı anlaşıldı.) İyileşmesi 2 yılını aldı. 

2004 yılında Avrupa ve Dünya Şampiyonaları`nda ilk elemeleri geçmeyi başardı. Ancak ikinci elemelerde takıldı. 

Katıldığı Yarışmalar ve Başarıları:

2005 yılında Avrupa Şampiyonası`nda serbest programda yarışan ilk Türk sporcusu oldu. Ocak 2006`da Artistik Patinaj Avrupa Şampiyonası`nda en iyi kişisel derecesini elde etti ve 13. oldu. 

Tuğba Karademir, yarışmalarda annesi Sabite Karademir ve kendisinin birlikte tasarladığı kostümleri giyiyor. 

2006 Kış Olimpiyatları`na Türkiye adına katılan Tuğba Karademir, buz pateni yarşmasının tek Türk sporcusu oldu. Kısa programda 29 sporcu arasinda ilk 24`e girerek (22.) serbest dalda yarışmaya hak kazandi. Serbest dalda 21., ve toplamda 21. oldu. 

2006 Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası`nda, elemelerde 26., kısa programda 21., elemelerle kısa program toplamında 22., serbest programda 16. ve son toplamda 18. oldu. Dünya 18.`si olduğu için, ISU tarafından belirlenecek iki Grand Prix yarışmasına katılmaya hak kazandı. Tuğba Karademir, Dünya Şampiyonası`nda, kısa program, serbest program ve kısa programla serbest program toplamı olmak üzere, sırasıyla, 44.47, 89.84 ve ikisinin toplamı olan 134.31 ile, bugüne kadar kendisine ait (ve Türkiye`ye ait) en iyi puanlarını topladı ve en iyi derecesini elde etti. Böylece, Türkiye adına Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası`nda serbest programa katılıp ilk 20`ye girme başarısını gösteren ilk Türk sporcu oldu. Tuğba Karademir, 2006 yılındaki bu başarılarıyla, ISU Grand Prix yarışmalarına katılma hakkını kazanan ilk Türk artistik buz pateni sporcusu olma başarısını da göstermiş oldu. 

En son 11-14 Ekim 2006 tarihleri arasında düzenlenen Karl Schaefer Memorial turnuvasında yarışmış ve toplam 97.99 puanla 11. sırayı almıştır.

2007 yılına Üniversite Kış Oyunları ile başladı. Bu yarışmada toplam 107.53 puan elde eden Karademir, genel klasmanda 14.lüğe oturdu.

2008 yılında Slovakya'nın başkenti Bratislava'da düzenlenen Ondrej Nepela Memorial turnuvasında yarıştı ve toplam 122.11 puanla 2. sırayı aldı ve Türkiye uluslararası plandaki 2. madalyasını kazandırdı.

Karademir, 2009-2010 sezonu için iki yeni program hazırladı. Kısa programda "Bazaar İstanbul" albümünden oluşan bir derleme ile kayacak ve koreografiyi Kurt Browning yaptı. Karademir serbest programı için "Tango de Exilados" müziği seçti. Serbest program koreografisini ise Romain Haguenauer hazırladı. Bu iki programın kıyafetlerini ise Karademir, annesi ile birlikte tasarladı.

Karademir, 2010 Avrupa Artistik PatinajŞampiyonası'nda kısa programda kariyerinin en yüksek puanını elde etti. Kısa programda toplam 533.88 puan aldı.

Karademir, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatı oyunlarında 24.02.2010 tarihinde yapılan kısa program elemelerinde 50.72 puan elde ederek 21. oldu ve 25.02.2010 (TSI 26.02.2010 sabaha karşı) tarihinde yapılan Serbest Programa katılma hakkını kazandı, serbest programda 24. oldu.

2010 Mart'ta amatör sporu bırakarak yarışma kariyerini noktalamıştır.

Tuğba Karademir Resimleri: 

                     

                      


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Songül Karlı Kimdir?(4985)

Özge Ulusoy Kimdir?(4978)

Miley Cyrus Kimdir?(4966)

Naomi Campbell Kimdir?(4950)

Eda Ece Kimdir?(4947)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!