Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Karbondioksit ( CO2 ) Salınımı ( Emisyonu )
www.arsivbelge.com
Karbondioksit ( CO2 ) Salınımı ( Emisyonu ) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Karbondioksit ( CO2 ) Salınımı ( Emisyonu ) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Karbondioksit (CO2) Salınımı (Emisyonu)

CO2 emisyonu karbon içerikli yakıtların (fosil yakıtlar: petrol, doğal gaz, kömür vb) yanması sonucu karbondioksitin oluşarak atmosfere karışmasıdır. Hava kalitesini olumsuz ektilemesinin yanında en çok üzerinde durulan önemi atmosferde yükselerek sera gazı etkisine yol açmasıdır. Yani yer yüzünden yansıyan güneş ışınlarının uzaya çıkamadan tekrardan dünyaya dönmesiyle yer kürenin sıcaklığının artırmasına neden olmasıdır. Karbondioksit dışındaki çeşitli gazlar da (metan, karbonmonoksit, azot oksitler) benzer etkiye yol açmakta ve bunların etkisi de eşdeğer etki miktarındaki karbondioksit ile ölçülmektedir.

Türkiye CO2 emisyonunu azaltma açısından en temel uluslararası strateji belgelerinden olan Birleşmiş Milletler’in “İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi”ni imzalamıştır. Bu kapsamda “İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu” kurulmuş, "Türkiye İklim Değişikliği Stratejisi 2010-2020", "TC İklim Değişikliği Eylem Planı 2011-2023" ve "Türkiye'nin İklim Değişikliği Uyum Stratejisi ve Eylem Planı" başlıklı strateji dökümanları hazırlanmıştır. Bu resmi strateji belgelerinde Türkiye'nin karbondioksit emisyonunu azaltması için uygulaması gereken/kararlaştırılan politikalarına da kapsamlı bir şekilde yer verilmiştir. Söz konusu dökümanlara internet üzerinden ulaşılabilir. 

Atmosfere karbondioksit salınımını azaltmada bireysel olarak yapabileceklerimiz

Karbondioksit (CO2), azot oksit (N2O) ve metan, atmosferde yoğunlaşarak, yeryüzüne düşen Güneş ışınlarının uzaya geri yansımasını önlüyor. Sera etkisi adı verilen bu yoğunlaşma ışınları atmosfere hapsederek iklimin ısınmasına neden oluyor. Atmosfere karbondioksit (CO2) salınımını azaltmak için bireysel olarak neler yapabileceğimizi ekte görebilirsiniz.

- Bulunduğunuz ortam sıcaklığını düşürün
Fazla değil, sadece 1°C düşürün, böylece bir miktar enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Eğer üşürseniz ; ki bu ihtimal genelde yoktur, üzerinize modaya uygun bir kazak, süveter giyebilirsiniz.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda atmosfere 0,4 ton CO2   verilmesini engellemiş olacağı gibi parasını da tasarruf etmiş olur.

- Elektrikli cihazların Stand by konumunda bırakmayın 
Televizyonlarımızı standby konumunda bırakmak bir miktar enerjiyi gereksiz yere harcamamıza neden olur. Kumandayla kapatmak yerine oturduğumuz yerden kalkarak TV'yi üzerinden kapatabiliriz.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 150 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

- Şarj cihazlarını prizlere takılı bırakmayın 
Küçük şarj cihazları kullanılmadıkları zaman bile bir miktar enerji harcarlar. Cep telefonu, PlayStation … gibi cihazlarınızı şarj etmediğinizde ya da pilleri olduğunda şarj cihazlarını prizde bırakmayınız.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 7 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

- Daha fazlasını kaynatmayın

Su ısıtıcıları sizin çay ya da kahve içmeniz için gereken enerjiden çok daha fazlasını harcarlar. Eğer bir bardak içecekseniz sadece bir bardak su kaynatın daha fazlasını değil.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 45 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

- Uçağa daha az binmeye çalışın

Bu toplantıya katılmak için gerçekten uçakla mı gitmeniz gerekiyor? Tatilinizi gerçekten yurtdışında yapmaya mı ihtiyacınız var? Ve tüm dünyadaki akrabalarınız, sizi gerçekten sevselerdi size yakın bir yere yerleşmezler miydi?  
CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur
 
- Çok parlak ışıkları söndürün
Gerçekten onlara ihtiyacınız yoksa lütfen onları kapatın. Zira onlar çok fazla enerji tüketirler. Eğer karanlıktan korkuyorsanız , inanın hayaletler gerçek değil.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

- Duşu kullanın
Duşlar banyo yapmanız için yeterli olan suyun yarısını harcarlar ve banyo için gerekli olan suyun ısıtılmasından daha az enerji gerektirirler

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.

- Daha verimli ampul kullanın

Düşük enerji ampulleri size gereken ışığı verdikleri gibi 3 kat daha az güç harcarlar. Eğer ki bir gece kulübünde yaşamıyorsanız, tüm ampullerinizi değiştirin.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 200 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

-Dondurucularınızı sızdırmaz hale getirin

Dondurucular çok iyi sızdırmazlık sağlandığında en yüksek verimde çalışırlar, bu sayede havayı dondurmak için yoğun bir şekilde çalışmak zorunda kalmazlar.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece bir miktar CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

-Arabanızı olabildiğince az kullanın
Yürüyün, ata binin, koşun, paten kayın, toplu taşıma araçları kullanın ya da en kötüsü otostop yapın. Her ne durumda olursa olsun aracınızı kullanmamaya çalışın

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece fazlasıyla CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

-Evinizin ısısını havaya atmayın
Evinizin çatı arasını, duvarlarını, sıcak su hatlarını ve kazanı ısı kaçağına karşı izole edin. Kapı pencere ve çerçevelerinizi hava kaçaklarına karşı kontrol edin. Evinizi ılık tutun, sıcak değil ve böylece gezegenimizi biraz daha soğutmuş olursunuz.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 3.8 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.

-Çamaşır yıkama sıcaklığını düşürün 
Kıyafetlerinizi 40-60 derecede yıkayacağınız yerde 30 derecede yıkayın. Makineniz daha az enerji kullanmış olur ve elbiseleriniz hala parlayan beyaz renklerde kalır.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 90 kg CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur.

-Yiyeceklerinizi kendi bölgenizden temin edin
Yakın çevrenizdeki yiyeceklerle beslenin, dünyanın bir ucundakilerle değil, sadece çevrenizdeki yiyecekleri yemekle ölmezsiniz. Böyle bu yiyecekler dünyanın diğer uçlarından uçaklarla size taşınmaz.

CO2 salınımı açısından bize faydası

Ortalama bir aile böylece yılda 4 ton CO2'in atmosfere karışmasını engellemiş olur ve iyi bir para tasarrufu yapmış olur.

Ayrıca; CO2 Emisyonu ve Ekonomik Büyüme: Panel Veri Analizi Dokümanı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!