Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Gülben Ergen Kimdir?
www.arsivbelge.com
Gülben Ergen Kimdir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Gülben Ergen Kimdir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Gülben Ergen Kimdir?

Gülben Ergen, 25 Ağustos 1972’de İstanbul, Erenköy'de doğmuştur ve şu anda 45 yaşındadır.

Babası Mazhar Ergen ve annesi Gülser Ergen’dir. İlkokuldan sonra Erenköy Kız Lisesi’nde orta öğrenimini tamamlayan Ergen, lise öğrenimini ise Kadıköy Ticaret Lisesi’nde bitirdi.

Ergen, 1987’de lise 2. sınıftayken katıldığı Sinema Yıldızı Yarışması’nda 2. seçildi. Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen bu yarışma sayesinde tanınan bir yüz haline gelen Ergen, liseyi bitirdikten sonra mankenlik yapmaya başladı.

Ses sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu olan Ergen, mankenlikle başladığı kariyerinde Fırat, Marziye ve Dadı adlı dizilerle, şarkıları kadar hafızalarda yer etti.

1988 yılında Bülent Ersoy ve İsmet Özhan’ın başrolünde olduğu Samim Değer'in yönettiği Biz Ayrılamayız filminde Mine rolüyle ekranların karşısına ilk kez geçen Ergen yine 1988‘de Kartal Tibet’in yönettiği ve Kenan Kalav’la birlikte oynadığı Deniz Yıldızı filminin ardından, Cüneyt Arkın ile Av (1989), Serdar Gökhan ve Eşref Kolçak’la birlikte ise Kanun Savaşçıları (1989) adlı filmlerle tanındı.

Fikret Hakan’la birlikte rol alan Ergen, 1991’de Osman F. Seden’in senaryosunu yazıp yönettiği ve Halide Edip Adıvar’ın eserinden uyarlanan Yol Palas Cinayeti, 1992’de ise yine Osman F. Seden imzalı İki Kız Kardeş adlı filmlerde, Aydan Şener’le birlikte kamera karşısına geçti.

1994’te ünlü Maksim Gazinosu’nda, İbrahim Tatlıses’in alt kadrosunda şarkı söylemeye başlayan Gülben Ergen, aynı zamanda ünlü türkücünün "Haydi Söyle" adlı parçasının klibinde oynadı.

Bunun ardından yine 1994’de Tatlıses’in başrolünde olduğu ve yönetmenliğini de üstlendiği ''Fırat'' adlı dizide rol aldı. Ergen, bu dizinin çekimleri sırasında Fırat Nehri’nde geçen bir sahne sırasında kuvvetli akıntı nedeniyle çok zor anlar yaşadı ve magazin basınında yer aldı.

Böylece şarkıcılık konusunda da yeteneğini ortaya seren Ergen, 1997‘de ''Merhaba'' adlı ilk albümünü çıkardı. 1998’de cuma, cumartesi ve pazar günleri, Bostancı Gösteri Merkezi’nde Huysuz Virjin ile ''Castra Castra Show'' adını verdikleri bir şov sergiledi.

Televizyon izleyicileri için hazırladığı ''Gümbür Gümbür Gülbence'' programı ile dikkatleri üzerine çeken Gülben Ergen’in atladığı önemli basamaklardan birisi de Kadir İnanır ile birlikte çevirdiği ''Marziye'' isimli dizi olmuştur. Diziye de ismine veren Marziye karakterini canlandıran Ergen, 1998-­2000 yılları boyunca televizyonun en tanınan dizi karakterlerinden biri oldu. Bu başarısının ardından Dadı adlı dizideki Melek karakteriyle bir başka başarı daha yakalamıştır.

1999 yılında Avşa Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü başta olmak üzere birçok ödüle layık görülen Gülben Ergen, yıl biterken ''Kör Aşık'' adlı ikinci albümünü piyasaya sürdü.

2000 yılında Haldun Dormen ve Kenan Işık ile birlikte ''Dadı'' adlı dizide rol alan Ergen, ''Melek'' isimli bir dadıyı canlandırdığı bu komedi dizisinde de başarısını gösterdi ve Magazin Gazetecileri Derneği, 9. Altın Objektif Ödülleri’nde 2000 yılının En İyi Kadın TV Yıldızı Ödülü’ne layık görüldü.

2001 yılında genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Gülbence isimli bir dergi çıkaran Ergen, bu konuda Hülya Avşar'ın başarısını yakalayamadı. Başarılı çalışmalarının yanına dergisinden sonra 2003  yılında Ali Sürmeli, Yasemin Kozanoğlu ve Deniz Türkali ile birlikte başrollerini paylaştığı, yayını sadece 8 bölüm süren Hürrem Sultan adlı dizideki başarısızlığını da ekledi.

2003 yılında Ergen, verdiği bir röportajda annesinin kendisini acımasızca eleştirdiğini ve "Sesin bu kadar vasatken kasetlerin nasıl satıyor?" dediğini belirtti. Belki de artık sorulmayan bir soru olarak tarihe geçen bu soru üzerine ünlü sanatçı, annesinin kendisini Muazzez Abacı, Nilüfer gibi sanatçılarla mukayese edildiğinde sesinin vasat olduğunu belirtti.

Aynı röportajında Ergen, kitap okumayı çok sevdiğini belirterek “Yüzde Yüz Düşünce Gücü”, “Düşünce Gücüyle Tedavi”, “Dalai Lama’yı, Shirley Mc Lain’in bütün kitaplarını okuduğunu ve sevdiğini sevenleriyle paylaştı.

2003 Yılında Gülben Ergen yine aynı röportajında Hülya Avşar ile neden kavga ettiğini bilmediğini - ki neredeyse yıllar sürdü - ve Hülya Avşar'dan 10 yaş küçük olduğu için de tartışmak istemediğini belirtti. Ancak Gülben Ergen aynı zamanda Seren Serengil ve Bülent Ersoy ile yaptığı tartışmalarla da magazin basınında bir çok kez yer aldı.

Ünlü kanuni ve Türk müziği orkestra şefi Taşkın Sabah’la çalışmaya başlayan Ergen, son 4 albümünü de Sabah’ın müzik yönetmenliği eşliğinde hazırladı.

Yıldızı parlayan ve kısa sürede şöhreti yakalayan Gülben Ergen için 2003 yılı adete bir kabus gibi geçti. Gülben Ergen; kendisinden yaklaşık 25 yaş büyük olan, evli ve iki çocuk babası tavernacı İlyas Atak ile ilişkiye girerken çekilmiş görüntülerinin yer aldığı kasedin ortaya çıkmasıyla kötü günler geçirdi. 2000'li yılların başında polis Uzanlarla ilgili bir operasyon yaptı. Bu operasyonda, Uzanların asistanı Meltem İşgörür'ün çantasından çıkan kasette, Gülben Ergen'in bir adamla ilişkiye girerken çekilmiş görüntüleri vardı. Kasetteki adamın evli ve iki kız babası 50 yaşındaki tavernacı İlyas Atak olduğu ortaya çıktı.

Gülben Ergen 1990'lı yılların başında iç çamaşırı ve katalog mankenliği yaparken dikkatleri üzerine çekerek kısa zamanda gazinolarda çıkmaya başladı. O dönemde Tavernacı İlyas Atak ile birlikteliği başladı. İlyas Atak, odasında gizlediği kamerayla Gülben Ergenle ilişkiye girerkenki görüntülerini gizlice kaydetmiştir. Tavernacı, bu yöntemle ilişki yaşadığı diğer kadınlardan Hülya Erçel, Özlem Savaş ve Aysu Başar'ı da gizlice kasete çekmiştir. Zaman zaman ofisinde misafir ettiği arkadaşlarına bu görüntüleri de izletmiştir. Ancak bu görüntüler 2000'li yılların başına kadar gizli kalmıştır. Uzan Grubuna yapılan soruşturma sonucunda kaset 2003 yılında ortaya çıkmıştır.

Gülben Ergen, ilişkisinin gizlice kaydedildiği kaset için "Ben kötü bir şey yapmadım, bir ilişki yaşadım. Böyle olacağını bilemezdim. Bunu yapanları Allah'a havale ediyorum" diyerek ilişkisinin görüntülerinin ortaya çıkmasından duyduğu rahatsızlığı belirtmiştir.

Bu olaydan 1 yıl sonra, Gülben Ergen 2004 yılında ''Sultan’s of the Dance'' ve ''Anadolu Ateşi'' adlı şovlarıyla ünlenen, Yılmaz Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ile evlenmiştir. Ergen'in, 18 Ocak 2007’de Atlas ismini verdikleri bir bebeği olmuştur.

Gülben Ergen ve Mustafa Erdoğan çifti, yakınları ve hayranları tarafından hastaneye gönderilecek çiçekler yerine, Tema Vakfı aracılığıyla bağışlanan fidanlarla gerçekleşen Atlas Bebek Ormanı’nı oluşturdu.

2008 yılında müzik çalışmalarına devam eden sanatçı "Aşk Hiç Bitmez" adlı albümü ile müzik piyasasına güçlü bir dönüş yaptı. 14 Mayıs 2008 tarihinde atv'de yayınlanmaya başlayan “Gülben Ergen'le Sürpriz” adlı programı sundu.

2010 yılında Gülben Ergen öncülüğünde başlatılan Çocuklar Gülsün Diye kampanyasının devamı olarak “Çocuklar Gülsün Diye Derneği” kuruldu. Gülben Ergen’in başkanlığını, Araştırmacı Elvan Oktar'ın ise başkan yardımcılığını üstlendiği Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Türkiye’de okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Şimdiye kadar; Tokat, Mardin, Trabzon, Erzurum, Sinop, Hatay, İstanbul, Aydın, Zolguldak,Van ve Sivas’da olmak üzere toplam 11 anaokulu inşaatı tamamlaıp, içlerini çağdaş bir eğitim için gereken tüm materyallerle donatarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edildi.

Gülben Ergen, bir röportajında meyvesiz bir gün geçiremediğini, ev yemeklerini tercih ederken; sebze yemeklerini, köfte ekmeği ve sıcacık bir domates çorbasını en şık yemeğe tercih ettiğini söyledi.

11 Nisan 2012 tarihinde Gülben Ergen, 16 Eylül 2013 tarihinde Show TV'de yayınlanmaya başlayan "GÜLBEN" adlı programla ekranlara geri dönen Ergen, 28 Eylül 2014 tarihinde TV sunucusu Erhan Çelik ile İzmir'in Selçuk ilçesinin Şirince köyünde evlendi. Çift 6 Aralık 2016 tarihinde boşandı.

Albümleri:

 • Merhaba (1997)
 • Kör Aşık (1999)
 • Sade ve Sadece (2002)
 • Uçacaksın (2004)
 • Gülben Ergen Live in İstanbul (2005)
 • 9+1 Fıkır Fıkır (2005)
 • Gülben Ergen (2006)
 • Aşk Hiç Bitmez (2008)
 • Uzun Yol Şarkıları (2009)
 • Şıkır Şıkır (2011)
 • Hayat Bi Gün (2011)
 • Durdurun Dünyayı (2012)
 • Sen (2013)

Film ve Programları:

1988
   
Biz Ayrılamayız
   
Deniz Yıldızı
1989
   
Av
1990
   
Hanımın Çiftliği (TRT)
1991
   
Kanun Savaşçıları (TRT)
1992
   
İşgal Altında (TRT)
1994
   
İki Kız Kardeş (Show TV)
1997
   
Fırat (Star TV)
1998
   
Marziye (TGRT)
   
Gümbür Gümbür Gülbence (TGRT)
2001
   
Dadı (Show TV, atv, Star TV)
2002
   
Hürrem Sultan (Star TV)
2006
   
Gönül (Kanal D)
2008
   
Gülben Ergen'le Sürpriz (atv)
2009
   
Popstar Alaturka (Fox TV)
2011
   
Gülben (TRT)
2012
   
Seda Sultan (TV8)
   
Ender Saraç'la Sağlıklı Günler (Kanaltürk)
   
Benzemez Kimse Sana (Star TV)
2013
   
Gülben (Show TV)
Bir Milyon Kimin? (Show TV)
2015
   
Rising Star (Tv 8)
 

Gülben Ergen Resimleri: 

  

             

yararlanılan kaynaklar:

 • ensonhaber.com
 • arsiv.sabah.com.tr/2003/09/10/g01.html
 • milliyet.com.tr/2003/09/10/guncel/agun.html
 • netgazetesi.net

Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Demet Akalın Kimdir?(5415)

Esra Erol Kimdir?(5407)

Miley Cyrus Kimdir?(5402)

Gizem Karaca Kimdir?(5402)

Esra Harmanda Kimdir?(5399)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!