Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Eliza Testi
www.arsivbelge.com
Eliza Testi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Eliza Testi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Eliza TESTİ NEDİR?

 HIV ANTİKOR TESTLERİ

 Eliza
Eliza (enzyme-linked immunosorbent assay) veya alternatif olarak, ÇED (enzim immunoassay), bu testler HIV antikorları tespit etmek, vücudun HIV ile enfekte olduktan sonra 2 ile 12 hafta arasında üretmeye başlar. Genel olarak anılacaktır Şu HIV antikor testleri antikor testleri 1. nesil daha hızlı pozlama, sonra 3 hafta gibi erken bir antikor tespit. Şu HIV antikor testleri genellikle 2. nesil (IgG antikorları tespit), 3. nesil (IgM ve IgG antikorları tespit), ve 4. nesil (HIV antikor ve HIV virüsü doğrudan gelir p24 antijen, hem tespit) olarak adlandırılır. 
Tüm pozitif HIV antikor testi sonuçları, Western Blot, ilk test farklı bir marka, bir hızlı test, ya da bir HIV viral yük testi ile teyit edilmelidir. Bazı HIV antikor testi, HIV-2 (Batı Afrika'da HIV suşu) ve HIV-1 biraz daha nadir suşlar tespit edemezler. HIV-2 enfeksiyonu şüphesi varsa, kullanılan antikor testi, HIV-1 ve HIV-2 de tespit etmek için tasarlanmış olup olmadığını bilmek önemlidir. Antikor testleri, HIV antikorlarının tespiti için 3 vücut sıvıları herhangi birini kullanabilirsiniz.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:
Kan: Berabere damar, kan örneklerinde HIV antikorlarının varlığını tespit etmek için en yaygın tarama yöntemi vardır. Istemci (bkz. sonuçları haberdar önce olumlu bir sonuç döndüren bir test Western Blot gibi takip testi ile doğrulanır.

HIV antikor Onay testleri aşağıda) . Sözlü Akışkan: Bu test, yanaklar ve diş etleri üzerinde ağız içinde bulunan hücreler, HIV antikorların saptanması için oral sıvı (salya) kullanır . Güvenilirlik kan testi benzer. Sıvı, birkaç dakika için, yanak ve diş etleri arasında düzenlenecek ve daha sonra işlenmek üzere bir laboratuara gönderilir küçük bir cihaz (bir diş fırçası yaklaşık yarısı kadar büyüklükte), tarafından emilir. Insanlar yanlışlıkla HIV ağız sıvıları ve tükürük, durum böyle değildir yoluyla bulaşan olduğuna inanıyoruz, çünkü bu test hakkında genellikle çok karışıklık vardır.
Tüm Eliza testleri gibi antikorları, HIV virüsünün kendisi değil, sözlü testler algılar. OraSure Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış tek oral sıvı testi. Sözlü testi, kan tabanlı testleri daha biraz daha düşük bir hassasiyet olabilir. İdrar: Bu test, idrar HIV antikorların (tekrar, virüsün kendisi) tespit etmek için bir idrar örneği kullanır . Doğruluğu, idrar testleri, kan ve oral sıvı testleri biraz daha az.

Pozitif sonuçlar, Western blot ile teyit edilmesi gerekir . Çoğu Eliza testleri ve doğrulayıcı Western Blot testlerinin sonuçları genellikle 2 ila 14 gün içinde mevcuttur.   Rapid HIV testi Eliza benzer teknolojiyi kullanarak, hızlı bir test yaklaşık 20 dakika içinde sonuç üretir. İki tür hızlı testler mevcuttur. , Bu durumda parmağınızı küçük bir iğne ile bir klinisyen azabı ve bir kaç damla kan alır; biri kan kullanır.

Diğer ağız sıvıları kullanır ve yukarıda açıklanan oral sıvı test etmek için çok benzer. Bu test ile iki olası sonuç vardır: "ön pozitif negatif (test herhangi bir HIV antikorları algılamadığı anlamına gelir) veya" Eliza testi gibi, bu sonucu, Batılı bir leke ya da farklı bir üretici ikinci bir hızlı test olarak ikinci bir test ile teyit edilmesi gerekir, ön pozitif durumda, hızlı bir şekilde HIV testi, HIV-pozitif bir sonuç gösterir, ancak. , Sonucu olumlu ön ise, sağlayıcı, bu pratik ve güvenli seks onay test sonuçları gelene kadar diğer önlemlerin alınması önemini de dahil olmak üzere müşteri, ne anlama geldiğini tartışmak, ve doğrulayıcı sonuçlar almak için istemci için bir zaman çizelgesi.   HIV antikor Onay Testleri Eliza testi, yani mümkün olduğunca az HIV enfeksiyonlarının kaçırmak çok hassas tasarlanmıştır.

Yüksek hassasiyet dezavantajı Eliza küçük bir sayıda yanlış pozitif sonuçlar doğurabilir. Bu genellikle Eliza yanlışlıkla HIV antikor olarak tanıdığı diğer hastalıklara karşı antikor varlığı neden olur. Bu nedenle, hem pozitif, Eliza ve daha az duyarlı ancak daha spesifik böyle bir Western Blot gibi doğrulayıcı test, yani, daha düşük bir oranda yanlış pozitif verimli bir hızlı bir antikor sonuçları tamamlamak için önemlidir. sonucudur. Bazen, hızlı bir antikor testi farklı bir üretici ikinci bir hızlı test ile doğrulandı. Western Blot Western blot Eliza veya hızlı HIV testi pozitif sonuçları doğrulamak için en sık kullanılan testtir. Bunu gerçekleştirmek zordur ve yüksek teknik beceri gerektirir, çünkü genellikle sadece doğrulayıcı bir test olarak kullanılır. Bunun avantajı ise, daha etkin bir şekilde diğer antikorlar, HIV antikorları ayırt, çünkü bu yanlış pozitif sonuç vermek için olasılığının düşük olduğunu. Ancak, Western Blot bazı örnekler sonuçsuz sonuçlar verebilmesidir.

İndirekt Floresan Antikor (IFA) Indirekt floresan antikor (IFA) testi ayrıca HIV enfeksiyonla mücadele için yapılan antikorları algılar. Western Blot gibi, IFA testi Eliza sonuçları onaylamak için kullanılır. Ancak, Western Blot testi daha pahalı.   HIV Viral Yük Ölçümler Büyük olasılıkla bu test bir "viral yük" PCR "ya da" RNA "testi olarak adlandırılan duyacaksınız. Kamu sağlığı, aynı zamanda HIV NAAT (nükleik asit amplifikasyon testi) olarak adlandırılır. Viral yük testi klinisyenler tarafından genellikle antiretroviral ilaçları, HIV ile enfekte kişilerde ilaç viral replikasyon bastırmak için çalışıp çalışmadığını belirlemek için kullanılır. Daha önce de belirtildiği HIV antikor testlerinin aksine, bu tür testlerin, virüsün genetik materyalini (RNA) HIV antikorların yerine algılar.

Çok Erken HIV Enfeksiyonu algılama HIV enfeksiyonu, bir kişi enfekte edildikten sonra ancak bir antikor testi sonucu pozitif olacaktır önce zaman bir pencere dönemi vardır. HIV viral yük testleri kullanılarak ya da FDA onaylı HIV antikor ve HIV virüsü parçası olan p24 antijen, hem algılar 4. nesil HIV antikor / antijen testleri, pencere dönemi sırasında şüpheli erken enfeksiyonlar için test yapılabilir. Bu testler antikor geliştirme gibi kronik enfeksiyon kurulduğunda mevcut antikorlar önce erken HIV enfeksiyonu tespit avantajı var. HIV viral yük testi, HIV ile enfekte annelerden doğan bebeklerde enfeksiyon onaylamak için kullanılan antikor testi olarak, bebeğinizin hayatında çok erken bebek, HIV enfeksiyonu oluşup oluşmadığını belirlemek için doğru bir yol değildir.

Erken enfeksiyonların belirlenmesi, insanların daha erken ve daha doğru, HIV enfeksiyonu olup olmadığını biliyor izin yararı vardır, ve insanlar genellikle eşleri bulaşmasını önlemek için gerekli önlemleri almak, HIV-pozitif statü farkında çünkü yeni enfeksiyonların önlenmesi dolaylı yararı vardır. HIV enfeksiyonu riski altında yeni bir cinsel ya da diğer maruz kalma koydu ya da akut HIV enfeksiyonuna neden olabilir şüpheleniyorsanız belirtiler varsa, bazı halk sağlığı kliniği, doktorunuza gidin, ya da endişeleriniz varsa durumlarda, bir HIV testi sitesi ve bir klinisyen konuşmak. O olayın ayrıntıları dayalı HIV edinme riskini belirlemek. Test mevcuttur ve hekimin görüşüne uygun bir viral yük testi ya da 4. nesil anti-HIV testi, HIV antikor testi ek olarak, HIV enfeksiyonu için çok erken değerlendirmek için yapılabilir..

Bu testlerin bir damardan alınan kan örneği üzerinde yapılan ve sonuçları birkaç gün ya da hatta bir veya iki hafta sürebilir. Bazı laboratuvarlar toplanmış viral yük testi, her bir numune test olmadan, bu nedenle erken enfeksiyon belirten, HIV virüsünün varlığını test edilecek negatif HIV antikor kan sağlayan bir tekniktir. Ancak, toplanmış viral yük testi yaygın değildir. Viral yük testi standart neden çok daha erken HIV antikor testleri daha tespit olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. İlk olarak, çoğu durumda, HIV tespit edilmesi yeterince uzun oldu ve HIV antikor testleri, HIV enfeksiyonu sonra 30 gün gibi kısa bir süre, HIV enfeksiyonu tespit edebilir, çünkü antikor testleri HIV test etmek için yeterli. Buna ek olarak, viral yük testi yalancı pozitif sonuç bir çok gerçek bir endişe olduğunu sadece pahalı değil, aynı zamanda kadar hassas değildir. Ancak, 4. nesil HIV antikor / antijen testi durumu çok erken HIV enfeksiyonu ve kronik HIV enfeksiyonu çok daha uygun eş zamanlı testler yapabilir.


Ekleyen:Enes YALÇIN
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
6. sınıf 6. ünite Konu tarama testi(5299)

3. Sınıf Matematik Soruları(5275)

2. Sınıflar Doğal Sayılarda Dört İşlem Testi(5270)

Darbe Testi(5267)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!