Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

2014 YILI NASIL GEÇTİ?
www.arsivbelge.com
2014 YILI NASIL GEÇTİ? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
2014 YILI NASIL GEÇTİ? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

2014 Yılında Dünyada neler oldu?

Suriyede İç Savaşa Devam

Suriye'de 2011 Martta başlayan iç savaş hala devam etmekte. 12 milyondan fazla suriyeli insani yardıma ihtiyaç duymakta ve ülke genelinde can güvenliği bulunmaktadır.

IŞİD Irak ve Suriyede

Irak ve Suriye’deki ilerleyişini Musul’u ele geçirmesiyle bir anda hız kazandıran IŞİD tüm yıla damgasını vurdu. Kafa kesme görüntüleriyle gündemden düşmeyen örgüt Suriyede özerkliğini ilan eden Kürtlerle şiddetli çatışmalara girdi. Özellikle Kobane'de YPG güçleriyle çatışmaları hala devam etmektedir.

Türkiye'nin BMGK'ya Seçilememesi

2009-2010 yılındaki başarılı BMGK üyeliğinin ardından 2015-2016 yılı için de aday olan Türkiye, oylamada İspanya ve Yeni Zelanda ile yarıştı. Ekim ayında yapılan oylamada Türkiye, BMGK geçici üyeliğini 132 ülke oyu alan İspanya'ya kaptırdı.

Ukraynada Hükümet Devrildi

Ukrayna'da AB yanlıları ve ABD yanlılarının etkisiyle Rusya yanlısı hükümet devrildi. Ukraynadaki Rus yanlısı ayrılıkçılar bir Malezya uçağını Ukrayna uçağı sanıp, karadan füzeyle düşürdü. 298 kişi hayatını kaybetti.

Rusya Kırımı İşgal Etti

Ukraynadaki Rusya yanlısı hükümet devrilince; Rusya Kırım'ı işgal etti. AB ve ABD ise Rusya'ya ağır yaptırımlar uyguladı. Bunun sonucunda da Rusya ekonomisi krize girdi.

Nijeryada 276 Kız Çocuğu Kaçırılıp Evlendirildi

Batı tarzı eğitimin haram olduğunu savunan Boko Haram adlı radikal islamcı örgüt 276 kız çocuğunu kaçırdı ve bunlardan 219 kız öğrenciyi evlendirdiğini duyurdu.

İsrail Filinstin Operasyonlarına Devam Ediyor

12 Haziran'da Batı Şeria'da kaybolan 3 israilli gecin cesedinin bulunmasının ardından; İsrail Gazzeye yönelik operasyona başladı ve 2200'den fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve 10000 civarında kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Malezya Uçakları Düştü

Malezya 2014 yılında havayolları açısından tam bir kabus yaşadı. Önce uçakları ya düştü veya kayboldu. Tüm çabalara rağmen sinyal alınamayan uçağın enkazı da bulunamadı. Sonra bir başka uçağı düştü ve enkazı bulundu. Bir de Ukraynada Malezyaya ait bir uçak Ukrayna uçağı sanılarak Rus yanlıları tarafından düşürüldü.

Ebola Salgını

Batı Afrika'da başlayan EBOLA salgını hızlı bir şekilde yayıldı ve 7000'den fazla kişi hayatını kaybetti.

ABD ve Irkçılık

ABD'de silahsız bir genci vurarak öldüren polisin ceza almaması halkı ayaklandırdı ve birçok olay ve gösteri yaşandı. Ancak daha sonra siyahilere yönelik bu olayların ardı kesilmedi ve ırkçılık tartışmaları ABD'de alevlendi.

İskoçya'da Bağımsızlık Referandumu

İngilizlerden bağımsızlığını kazanmak için referanduma giden iskoçyada halkın yarısından fazlası İngiltereye bağlı kalmayı seçince İskoçya için değişen birşey olmadı.

Philea Kuyruklu Yıldıza İndi

Rosetta uzay aracına bağlı Philea modülü 67P Churyumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı'na başarılı bir şekilde inmeyi başardı. Kuyruklu yıldıza inan Philea'nın gelecekte Mars'ta yaşamın mümkün olup olmayacağına dair önemli veriler elde edecek.

Meksikada Öğrenciler Yakıldı

Meksikada Gezi sırasında otobüsleri polis tarafından durdurulan 43 üniversite öğrencisi bir uyuşturucu çetesine teslim edildi ve bu öğrencilerin işkenceyle öldürülüp, yakıldığı ortaya çıktı.

2014 yılı dünyada ve ülkemizde pek iç açıcı geçmedi. Savaş ve haksızlıklar yine devam etti. Bir yıl bitip diğerine girerken yapılan kutlamalar acaba neyin eğlencesiydi! O kadar güzel bir dünyada mı yaşıyoruz ki o kadar eğlence ve kutlama düzenleniyor. Yoksa yıl boyunca yaşanan acılar, savaşlar, işkenceler ve ölümler yakınımızdan geçmedi diye mi bu kadar şamata! Umarız yeni yıl bizi şaşırtır ve savaşların olmadığı, masum insanların öldürülmediği, haksızlıkların yapılmadığı, daha yaşanılabilecek, güzel bir dünya getirir.


Ekleyen:www.arsivbelge.com
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Dünya Kupası Tarihi ve 2014 Dünya Kupası(5422)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!