Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Fetih Sadece Savaşla Olmaz Kültürel Fetih de Yapılmalıdır Sözü
www.arsivbelge.com
Fethetmek için Savaşmak Yetmez, Kültürel Fetih de YapılmalıdırFetih Sadece Savaşla Olmaz Kültürel Fetih de Yapılmalıdır Sözü dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Fetih Sadece Savaşla Olmaz Kültürel Fetih de Yapılmalıdır Sözü başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Bir Yerin Fethedilmesi Demek Sadece Savaşla Olmaz, Kültürel Açıdan da Fetih Yapılmalıdır

"Bir yerin fethedilmesi demek o yerin savaşla kazanılması demek değildir mutlaka kültürel açıdan da fetih yapılmalıdır." sözüyle vurgulanmak istenen nedir?

Bir yerin gerçekten fethedilmesi sadece savaşla orayı işgal etmekle olmaz, olamaz. Çünkü oradaki yerel halk kendi kültürel özelliklerine göre yaşadığı sürece işgal eden toplumu benimsemeyecektir ve yeri geldiğinde hemen isyan edecektir. Gerçek fetihden söz edebilmek için ancak fethedilen yerin orayı fetheden topluluk tarafından izler taşımaya başlaması gerekir. Mesela biz Türkler Malazgirt savaşıyla Anadoluya girdik ve anadolunun dört bir tarafına yayılıp yerleştik. Yerleştiğimiz yerlere de mimari eserler, köprüler, hanlar, kervansaraylar, camiler, medreseler yaptık. Yani Türkler baskın kültür oluşturmuştur ve oradaki yerleşik kültürler Türklerin arasına karışmış kaybolmuşlardır. Kültürel fetih bu şekilde olur. Bütün sanatsal eserler Türkler tarafından ortaya konmaya başlamış ve diğer topluluklar tarafından gönüllü olarak benimsenmişlerdir. Türkler diğer topluluklar tarafından benimsenmemiş olsaydı anadoluda o kadar hızlı yayılmaz ve her alanda kültürel eserlerini ve özelliklerini yayamazlardı. Bu noktada Bulgaristan örneğini verebiliriz. Bulgaristan topraklarının Osmanlıdan çıkıp bağımsızlıklarını kazanmaları 100 yılı bulmuştur. Buna rağmen orada şayan Türkler hala kendi kültür, din ve dillerini korumaktadırlar. Türklerin yaşadığı topraklar zaptedilmiş oldu ve zorla göç ettirilmeye çalışıldılar. Ama hala günümüzde bile Bulgarlar o yerleri kazanmış durumda değillerdir. Çünkü orada yaşayan topluluk olan Türkler tarafından benimsenmemişler ve kültürel özellikleriyle baskın olamamışlardır.

Ayrıca bir yeri fethetmek istiyorsanız bunun için savaş da şart değildir. Bir topluluk kültürel özelliklerini başka bir topluma empoze ederek orayı bir bakıma fethetmiş olur. Örneğin şu anda dünyada baskın güç olan Amerika, filmler, müzikler gibi sosyal mecraları kullanarak kendi kültürel özelliklerini tüm dünyaya aktarmaktadır. Bu da bir bakıma fetihdir. 

Sonuç olarak bir yerin fethedilmesi için oradaki toplum kültürel özelliklerini değiştirerek diğer baskın toplumun kültürel birikimini doğal olarak benimsemesi gerekir. Fethedilen yere mimari açıdan, sanat açısından ve diğer açılardan yatırım yapılırsa ancak gerçek fetih gerçekleşir ve fethedilen topluluk işgal eden topluluğun baskınlığını kabullenir.

 


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Doğal ve Kültürel Varlıklarımız(5265)

Kalkınma ve Gelişme Stratejilerinde Kültür Politikalarının Yeri(5248)

Fetih Suresi (Fizilalil Kuran Tefsiri)(5218)

Güzel Sevgi Sözleri(5216)

İstanbulun Fethi(5212)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!