Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Rijitlik Düzensiz Çerçevelerin Çaprazlarla Rehabilitasyonu ve Rölatif Deplasman
www.arsivbelge.com
Rijitlik Düzensiz Çerçevelerin Çaprazlarla Rehabilitasyonu ve Rölatif Deplasman dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Rijitlik Düzensiz Çerçevelerin Çaprazlarla Rehabilitasyonu ve Rölatif Deplasman başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Düşeyde Rijitlik Düzensizliği Bulunan Çerçevelerin Sönüm Elemanları ve Çelik Çaprazlar ile Rehabilitasyonu

Erdem DÜZEL

Düşeyde rijitlik düzensizliği bulunan mevcut yapıların güçlendirilmesinde yapılan yaygın uygulamalar yapısal elemanların rijitliklerinin artırılması yönündedir. Bu çalışma güçlendirmeyi yapıya hem sönümleyiciler hem de çelik çaprazlar ekleyerek yapmayı amaçlamaktadır. Bir deprem ülkesi olarak, yapı sektöründe bu teknolojik malzemelerin (sönümleyiciler) yaygınlaşması daha ucuza yerli olarak üretilmeye başlanması ile kullanımının ileride artacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, düşeyde rijitlik düzensizliği bulunan mevcut yapıların sönümleyiciler ve çelik çaprazlar ile şüçlendirilmesi ile yapısal davranış değerlerinin nasıl değiştiği araştırılmıştır. Deprem bölşelerindeki mevcut pek çok yapı modern sismik yöntemlere göre tasarımlanmadığından bu yapılar oluşabilecek kuvvetli depremlere karşı yıkılma veya hasar görme riski altındadır. Bu tür yapıların çoğu, mevcut yönetmeliklerdeki kural ve detayların büyük kısmını gerçekleştirmeyen yüklere göre tasarlanmışlar ve yaşanan son depremlerde hasar görmüşlerdir. Bundan dolayı, gelebilecek kuvvetli deprem etkileri altında iyi performans gösteremeyeceklerdir. Bu yapıların çoğunda bulunan düşey ve yatay düzensizlikler de riski artırmaktadır. Düşeyde katlar arasındaki rijitlik farklılıklarından ortaya çıkan zayıf ve yumuşak kat etkileri, son depremlerde yapılarda oluşan hasar ve yıkılmaların büyük çoğunluğunun sebebi olmuştur. Bu noktada, araştırmalar bu tür mevcut yapıların sismik rehabilitasyonuna odaklanmıştır. Yapıların sismik performansını artırmak için farklı rehabilitasyon sistemleri kullanılmıştır. Yaygın rehabilitasyon yöntemleri iki temel yaklaşım üzerine kurulmuştur. Birincisi yapıya çelik diyaşonal elemanlar veya perde duvarlar ekleyerek yapıyı iyileştirmek, diğeri ise betonarme yapılarda kolon kiriş gibi yapı elemanlarının mukavemetlerini artırarak veya kolon kiriş birleşim noktalarını güçlendirerek rehabilite etmek şeklindedir. Bu çalışmada hem pasif sönüm elemanları hemde çelik çapraz elemanlar kullanılarak yapının sismik davranışı iyileştirilecektir.
 

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Yarı Deplasman ve Deplasman Tekneleri(5356)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!