Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Grafik Tasarım Elemanlarının İllüstrasyondaki Yeri
www.arsivbelge.com
Grafik Tasarım Elemanlarının İllüstrasyondaki Yeri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Grafik Tasarım Elemanlarının İllüstrasyondaki Yeri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

GRAFİK TASARIM ELEMANLARININ

İLLÜSTRASYONDAKİ YERİ

Nuray Tanır

GRAFİK TASARIM  ELEMANLARI

      Grafik Tasarım , görsel bir iletişim aracıdır.  Birinci işlevi de mesaj iletmek yada bir ürün yada hizmeti tanımaktır. Grafik Tasarım ilk terimi 20. yüzyılın ilk yarısında metal kalıplara oyularak yazılan ve çizilen  ve daha sonrada çoğaltmak üzere basılan görsel malzemeler için kullanılmıştır. Teknoloji geliştikçe, sadece malzemelerle değil, film aracılığıyla perdeye yansıtılan video ile ekrana gönderilen ve bilgisayarlar yardımı ile üretilen görsel malzemeler de grafik tasarımın kapsamının içine girmiş ve bu terim anlamını genişletmiştir.

      Bir sorun ile başlayan grafik tasarım, sonuçta etkili, ilginç, kalıcı çözüm üretimidir. Her çözüm ise,  görsel bir iletişimin aracıdır. İster ticari, ister sosyal, ister kültürel olsun, sanatsal tasarımlar her çözüm, bir estetik varlık,  estetik bir emtiadır.  Her emtia “kar” amacıyla  üretilmiş bir maldır. Heykel de, resim de, film de, mimari de bir maldır. Bir fikri, bir düşünceyi, sanat veya sistem yönünden ifade etmek , o fikri boyutlandırarak somutlukla biçimlendirmektir.

      Tasarım bir yapı yada aygıtın kısımlarının kağıt üzerine çizilmiş biçimi anlamında kullanılmıştır. TASARI; bir kimsenin yapmayı düşündüğü  şey, olması yada yapılması istenen bir şeyin tasarlama sonucu, zihinde aldığı biçim olarak kullanılmaktadır. Başka değişle; Tasarlama işi veya tasarımlanan şekil,  tasavvuf anlamına gelir. Tasarlamak zihinde hazırlamak anlamına gelir. Bir düşünceyi, bir hareketi, gerçekleştirmek için zihinde hazırlık yapmak demektir.

      Grafik kelimesi kavramı genel anlamı ile tüm sanatsal,  teknik ve endüstriyel resim, yazı ve çizimleri, çoğaltma tekniklerini,  baskı için boyama ve çizim teknikleriyle yapılan resimleri kapsayabilmektedir.  Bu nedenle grafik sanatlar denince yazılmış,  çizilmiş baskı amacıyla, resmedilmiş, özgün resimlerle bunların üretilmişleri anlaşılmaktadır.

Grafik sanatları öteki sanat dallarından ayıran bir başka özellik, yapılan işin baskı için hazırlanmış olmasıdır.  Afiş, amblem,  logo, ilan , broşür, etiket,  kitap basma, resimleme, süsleme ve ciltleme,  tipografi,  kutu ve harf tasarımları,  çeşitli reklamcılık ve sanat tasarım ürünlerinin tümü grafik sanatlarının konusudur. Çok geniş bir anlamı kapsayan bu sanat dalı temelde güzel sanatların uygulamalı,  sanatlarla ve yeni teknolojilerle buluştuğu bir alandır.  Başka bir değişle grafik sanatlar teknolojik alanları kullanarak görsel öğelerden bir iletişim dili yaratır.

      Grafik, batı ülkelerinde,  yeni üretim biçimlerinin doğması ve birey-toplum ilişkilerinin git gide karmaşıklaşması sonucu ortaya çıkmış bir anlatım yolu,  etkileyici bir dildir.  Yapımcısında,  çağdaş yaşamın gerilimini,  çok renkliliğine uygun bir duyarlık bir yaratma gücü bekliyor.  Her türlü tüketim ürününün,  her türlü toplumsal olayın geniş yığınlara tanıtılması,  duyurulması amacına yönelik,  plastik sanatların ortak araç ve ilkelerinden yararlanan bir üst yapı ürünü,  ama toplumun bütün katlarından plastik sanatlardan daha dolaysız bir yayılma,  etkileme gücünde.

      Türkiye’de grafik tasarım konusunda mümkün olduğunca çok şey öğrenme çabaları sırasında Türk tasarımcılara genellikle kısa, net, doğrudan sorular ve genellikle uzun derinlikli cevaplar getiren daha “felsefi” sorular sorulduğunda, bu sorular karşısında yapılan yorumların çoğu, Türkiye sınırları dışına taşan bir tasarım dünyası fikrini içeriyordu. “Büyük Köy” yada daha net söylemek gerekirse “Büyük Tasarım Atölyesi” içinde ulusal kimliğin kurulması gibi konulara önem verilmesi üzerinde yoğunlaşıyordu.

Grafik tasarımı öncüleri Sait MADEN,  İhap Hulusi GÖREY,  Mengü ERTEL,  Bülent ERKMEN, Sadık KARAMUSTAFA, Yurdaer ALTUNTAŞ bireysel girişimleriyle uluslar arası yarışmalara,  konferanslara,  sergilere,  tasarım projelerine,  yayınlara katılmışlardır.  Bir iletişim işi olan grafik tasarımı tarih içindeki gelişimi ve değişimi teknolojik araçların gelişimine paralellik göstermiştir.

      Grafik tasarımcı öncelikle güvenilir,  yenilikçi ve kişisel bir yaklaşım biçimi bulmaya çalışır.  Bununla birlikte,  tasarım temelde bir hizmettir ve aynı zamanda müşterinin,  ürünün ve pazarın önceliklerine ve koşullarına uygun mesajların etkili bir biçimde iletme sorumluluğudur.  Çok basite indirgeyecek olursak; hesabı ödeyecek olan müşteridir.  Ama bu doğallıkla müşterinin her zaman haklı olacağı anlamına gelmez.  İyi bir tasarım,  çoğunlukla duyguların ve düşüncelerin paylaştığı ortak bir çalışma sonucu ortaya çıkar.

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Grafik Tasarım ve Grafik Tasarımcı Özellikleri(5580)

İlginç Pratik Kullanışlı Proje Örnekleri(5512)

Moda Tasarımı Bölümü ve Sınavı Hakkında(5406)

İllüstrasyon Tanımı ve Türleri(5368)

Tasarım Nedir? - Tasarımın Aşamaları ve Özellikleri(5339)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!