Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Hızlı Kilo Kaybının Zararları
www.arsivbelge.com
Hızlı Kilo Kaybının Zararları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Hızlı Kilo Kaybının Zararları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Hızlı Kilo Kaybının Zararları

Hızlı Kilo Kaybının Zararları

Hızlı kilo kaybı sağlayan diyetler genelde az kalori alma, fazla egzersiz ve normalin dışı efor harcama temeline kuruludur. Alışageldiğimiz yaşam tarzından çıkıp, az kalori ile çok egzersiz yapmak son derece sağlıksız bir durumdur. Dietlerde, hafta başına 0.45 kilo ile 0.9 kilo arasında olan kilo kayıpları normal kabul edilmektedir. Ancak çoğu kişi için bu hesaplama çok yavaş gelir ve daha hızlı kilo vermenin yollarını ararlar. Ancak unutmayın, 0.45 kilo 3500 kaloriye bedeldir. Eğer haftada yaklaşık olarak yarım kilo vermek istiyorsanız, 1 hafta boyunca 3500 kalori yakmanız, yani gün başına 500 kalori fazla yakmanız demektedir.

Hızlı kilo vermek her zaman yağ kaybetmek anlamına gelmez, çünkü yağ kalorisini yakmak kısa zaman içerisinde çok zordur ve kaybedilen kilolar yağlarınız yerine kaslardan ve vücutta bulunan su ağırlığından olur. Hızlı kilo kayıplarında mineral ve elektrolit dengesizliği, safrataşı problemi, aritmi, kan basıncının değişmesi, düşük kan şekeri gibi tehlikeli problemler oluşabilir.

Hızlı kilo kaybının zararları:

Hızlı kilo kaybı ve kiloların geri dönüşü

Referanslarımızdan Mayo Clinic’ e göre insanlar hızlı dietleri, aşırı kalori yakmaya dayanan egzersizleri, çok sınırlandırımış kalori alımını çok uzun süreli olarak tolere edemediklerinden, kısa bir süre sonra yemek yeme ve egzersiz alışkanlıkları normal seyrine dönmekte ve verilen kilolar çok daha kısa zamanda geriye alınmaktadır.

Şiddetli açlık ve düşük kan şekeri seviyesi

Hızlı kilo kayıplarında kan şekeri sürekli olarak düşüktür ve bu durum kişinin kendini kızgın, yorgun ve isteksiz hissetmesini sağlar. Eğer araba veya tehlikeli bir alet ya da makina kullanıyor iseniz bu son derece riskli bir durum olabilir. Açlık şiddetinin artması ve kan şekerinin düşmesi kişinin kendini güçsüz hissetmesine, baş dönmesine ve hatta bayılmasına sebep olur.

Insülin direnci ve diyabet sorunu

“Journal of Diabetes and its Complications” ‘ ın Mart 1996 da yayınladı bir makalede, diyabet semptomları olmayan hastalarda hızlı kilo kaybından sonra diabetes mellitus ( diyabet ) ve insülin direnci olabileceği belirtildi. Bu makale hızlı kilo kaybı diyetlerine başvuran 7 obez kişi üzerine yazılmıştı. Diet sonunda 2 kişide Tip 1 diyabet ( insüline bağımlı diyabet- IDDM ), 5 kişide ise Tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet ) ortaya çıkmıştır.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi olarak bilinen Telogen Effluvium, aşırı saç dökülmesi anlamına gelen tıbbî bir terimdir. Saç dökülmesi, yaşlanma gibi doğrudan doğruya doğaya özgü sebeblere bağlı değildir. Saç dökülmesi yaygın bir karaktere sahiptir ve genellikle aniden başlar ya da tıbbi açıdan bir akut başlangıcı vardır. Medline Plus'a göre şiddetli psikolojik stress, hormonal veya metabolik stres, özellike yeterli protein içermeyen ve hızlı kilo verdiren dietler saç dökülmesine neden olabilirler. Bazı durumlarda doktorlar hastaları için hızlı kilo kaybı sağlayan diyetler vermektedir ancak bu durumlar sadece obeziteden dolayı çok ciddi sağlık sorunları baş gösteren hastalar için kontrollü olarak uygulanmaktadır. Bu tarz hızlı kilo verdilen dietleri kesinlikle doktor kontrolü olmadan uygulamayınız.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Zararlı Maddeler ve Bu Maddelerin Vücuda Verdiği Zararlar(5023)

Sigara ve Alkolün Zararları - Ayrıntılı(4010)

Sigara ve Alkolün Zararları(3653)

Paranın Toplumsal ve Genel Zararları(3382)

Elmanın Fayda ve Zararları(3208)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!