Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Yeniden Kullanıma Adaptasyonda Bina Performansının Değerlendirilmesi
www.arsivbelge.com
Yeniden Kullanıma Adaptasyonda Bina Performansının Değerlendirilmesi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yeniden Kullanıma Adaptasyonda Bina Performansının Değerlendirilmesi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

YENİDEN KULLANIMA ADAPTASYONDA BİNA
PERFORMANSININ KULLANICILAR ÜZERİNDEN
DEĞERLENDİRİLMESİ


Dicle AYDIN, Esra YALDIZ

Yapısal olarak ayakta olan bir binanın ilk yapılış amacına dönük olarak işlevsel, çevresel ve ekonomik nedenlerle kullanılamaması, farklı bir işlevle yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu gereklilik, varolan yapı stokunun değerlendirilerek doğal çevreye verilecek zararın azaltılması, ekonomik açıdan yarar sağlaması, kültür ve tarih sürekliliğinin sağlanması yönünden önemli olmaktadır. Yapısal olarak ayakta olan bir binanın farklı bir işlevle yeniden kullanımı, bina niteliğine ve mekânsal özelliklerine yönelik sorgulamaları ve analizleri gerektirmektedir. İleriye dönük yeni işleve adaptasyon ve mevcudun iyileştirilmesi çalışmalarında yarar sağlayacağı düşünülen analizler, kullanım sonrası değerlendirme yaklaşımıyla gerçekleştirilebilmektedir. Yaşanılabilirliği artırma amaçlı kullanım sonrası değerlendirme; deneyimlenen mekânların, insan eylemlerini destekleyip desteklemediğini, gereksinimlerin karşılanması yönünde kaliteli mekân çevrelerinin sağlanıp sağlanamadığını ortaya koymaya çalışan ve yaşanılabilirliği sürdürülebilir kılmaya yarayan bir amaca odaklanmaktadır. Bu nedenle araştırmada, 19.yüzyılın ikinci yarısında Maruniler tarafından konut olarak yapılan (2) ve bugün Mimarlar Odası’nın bir şubesi olarak büro (ofis), kafeterya, toplantı, seminer, sergi amaçlı kullanılan kültür varlığı, çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bina bir döneme tanıklık etmesiyle tarihi, Anadolu’ya çeşitli nedenlerle göç eden Arap Hıristiyanların barınma amacıyla inşa etmeleri nedeniyle kültürel değere sahiptir. Araştırmanın konusu, koruma altına alınan ve yeni bir işlev ile sürdürülebilirliği sağlanan kültür varlığının restorasyon uygulamalarının analizi ve değerlendirilmesi değil, varolan binanın yeni işlev ile adaptasyonunun/uyumunun değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Problem, yeni işlevin mekânsal ve eylemsel gerekliliklerinin saptanması ve varolan mekânların gereksinimlere yanıt verme düzeyinin araştırılması olarak ele alınmış, varolan mekân ve işlevsel adaptasyon, kullanıcıların değerlendirmeleri üzerinden ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma alanının kültürel bir yapı niteliği taşıması, korumada etkinliği ve sürekliliği sağlaması bakımından önem taşımaktadır. Bina performansının yeniden kullanıma adapte edilmiş bir binada, korumanın sürdürülebilir olması amacıyla ele alınması çalışmayı özelleştiren bir performans yaklaşımı olarak değerlendirilmiştir.

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Yapı Bilgisi ve Modelleme - Yeni Nesil Mimari Yazılımlar(4790)

Bina Çeşitleri(4789)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!