Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

İlaçların Kombine Etkileri - Kantitatif ve Kalitatif Analizleri
www.arsivbelge.com
İlaçların Kombine Etkileri - Kantitatif ve Kalitatif Analizleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
İlaçların Kombine Etkileri - Kantitatif ve Kalitatif Analizleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

İlaçların Kombine Etkileri Kantitatif Değerlendirilmesi - Kantitatif ve Kalitatif Analizleri

Ayrıca İLAÇ UYGULAMA PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİNDE KALİTATİF VE KANTİTATİF ANALİZ YÖNTEMLERİNİN İNCELENMESİ Makalesini inceleyebilirsiniz.

İlaçların kombine etkileri vücut üzerindeki etkinliğini çalışmanın çok zor bir görev olduğunu, Bu yüzden ne sıklıkta etkinliği nitel özellikleri değişmez, ve nicelonların eylemleri. Kombine değerlendirmek için ilaçların etkileri genellikle literatürde, aşağıdaki etkinliği onların sonu sonuçları nelerdir.

Sinerji — toplu dönem, eş zamanlı eylem aynı yönde iki ya da daha fazla tıbbi maddeler, Daha yüksek son efekt için, daha her biri ayrı ayrı.

Ortak veya sıralı iki kullanırsanız veya kendi eylem daha fazla tıbbi ajanlar zorla ayrı ayrı her maddenin etkilerini toplamına eşit, Böyle bir eylem, toplu adlandırılır.

EAB = E(A) + EB

Örneğin, uygulama ibuprofen ve Parasetamol artralji. Genellikle bu etkiyi yapar tıbbi maddeler, aynı motor ve eylem itme. Maddelerin bileşimi, tedavi edici etkisini özetlenebilir, onların dozu azaltmak ve komplikasyonlar olasılığını azaltmak için.

Ayrıca bazen kullanılan kavramı, «sensitiziruûŝee ve additivoe etkisi».

Sensitiziruûŝee eylem Ne zaman bir madde, etki mekanizması içinde müdahale olmadan çeşitli nedenlerden dolayı, diğer etkisi. Örneğin, insülin ve glikoz hücre içine potasyum penetrasyon uyarmak; Askorbik asit ilaçlar demir ile birlikte kan plazma konsantrasyonu artar; clofibrate artırır effect inotropony digitoksina vb.. d.

Katkı etkisi Ne zaman uyuşturucu kombinasyonları etkinliğini daha belirgin, bir bileşen, Ama onların etkisi tutardan az. Örneğin, furosemid ve tiazidov kombine kullanımı; Nitrogliserin ve β-blokerler, koroner kalp hastalığı; Teofilin ve β2-bronşiyal astım, adrenostimulâtorov.

Ortak veya sıralı iki veya daha fazla ilaç kullanıyorsanız, bir başka önemli artırıcı bir etkisi olmuştur ve etkisinde bitiş noktası hareket efektleri aşıyor, her tarafından ayrı ayrı neden oldu, Bu etki potencirovaniem denir, ya da supraadditivnym bir sinerji:

EAB > E(A) + EB

Sonra tıbbi madde kombine uygulamanın kullanılmasının muhtemelen bir olgu olduğunu, Ne zaman onlar aynı genel yönde faaliyet, Ama mekanizmaları, yanı sıra madde lokalizasyonu farklıdır (Organ veya doku hücrelerinin çeşitli farklı bölümü vardır). Sen-ebilmek kullanma kullanılmasının muhtemelen en iyi etkiyi. Örneğin, Klorpromazin kullanırken (klorpromazin), Bu beyin beyin oluşumunu engeller, alkol veya barbitüratlar ile, beynin hassas alanlarda inhibe. Beynin çeşitli yerlerinde aynı anda inhibisyonu ve merkezi sinir sistemi daha güçlü genel inhibisyonu yol açan maddeler küçük dozlarda tarafından ulaşılabilir, kombinasyonu.

Kullanılmasının muhtemelen olgusu (sinerji) yaygın olarak kullanılan tıbbi uygulamada, Çünkü bazı ilaçlar düşük doz tarafından tedavi edici etkiyi elde edilebilir, aynı yönde faaliyet. Bir arada toksik etkisi azaltılmış, Beri bireysel maddeler, moleküllerin farklı bir yapıya sahip, farklı şekillerde vücutta kullanılamaz hale.

Sinerji olgusu geliştirir ve, Otelde çalışan bir sistemi farklı bölümlerini ilaçlardır.. Örneğin, Tansiyon hipertansiyon için oldukça etkili bir şekilde yatıştırıcılar sayesinde azaltılmış (baskı CNS merkezleri vasoconstrictor), spazmoliticakih fonlar ve diüretik («Adelfan - ezidrex»), Β-blokerler ve saluretikov («Tenorik»), ACE inhibitörleri ve saluretikov (AP "HL") vb.

Olgusu, Ne zaman tıbbi maddeler kombine uygulanması, onlardan başka etkisi altında azaltır veya tamamen kaybolur, denir husumet:

EAB < E(A) + EB

Husumet olgusu toksikoloji içinde kullanılır (antidotnaâ tedavisi), ve önlemek veya klinik pratikte ilaçların yan etkileri ortadan kaldırmak için (Ne zaman antagonistleri, istenmeyen etkileri ortadan kaldırarak, etkilemek veya enhance yararlı etkileri bile değil). Örneğin, Β-adrenoreceptor antagonistleri taşikardi inhibe, denilen vazodilatatorami; amiloride thiazide diüretik kalijuretičeskij etkisini engeller..

Bazı durumlarda tıbbi uygulama, "antagonist" terimi tıbbi maddeler için kullanılır, Bu vitamin metabolizmasına etkiler, hormonlar, iyonları, metabolitleri. Örneğin, K vitamini antagonistleri, aldosteron, Kalsiyum iyonları, seks hormonları, vb.

Son zamanlarda yüklü, içine ne zaman iki veya daha fazla uyuşturucu vücut belki de niteliksel yeni eylem, sahip olduğu tek hiçbir madde, ayrı ayrı uygulanan. Bu durumda, uyuşturucu terimi husumet bozulma etkileri belirtmek için kullanılır, ilerleyen kombine uygulama. Bu nedenle, husumet ilaçların nedenlerini analiz etmek için case-by-case üzerinde birçok durumlarda entegrasyonunu gerektirir.. Husumet olgusu tıbbi maddeler farmakolojik etkileşimlerin en yaygın nedeni.

Ayrıca, husumet özel biçimi sağlar — disensitizaciû, Ne zaman bir madde kombinasyonu, hiçbir etkinlik ile, diğer etkisini azaltır. Ancak, bu sınıflandırma etkileşim maddelerin kombine uygulama sonuçlarını nadiren kullanılır.

İlaç etkileşimi eğitim ilgi ile çeşitli hastalıkların ilaç tedavisinin etkinliğinin nicel göstergeler üzerindeki etkisi olmuştur. Tıbbi sistem bileşenleri arasındaki etkileşim mekanizmaları üzerinde çalışma çok karmaşık, sayıda tıbbi ve yardımcı maddeler ve faktörler, Bu işlemleri etkileyen. Bu konu ile ilgili zorluklar için birleştirilmiş yaygın bir yaklaşım ilaç etkileşim süreçleri değerlendirme eksikliği içermelidir.

Birikmiş bilimsel ve pratik potansiyeli, Tıp eczacılık ve Biyomedikal yönleri ile ilgili, belirlemek ve bunların kullanımı her aşamasında bileşenleri arasındaki etkileşim daha uygun sınıflandırılması sunmak için verir (uygulama).

Pratik açısından, ilaç ve farmakolojik içine ilaç etkileşimi ayrılabilir. Fizikokimyasal ve biyofarmasotik işbirliği ilaç etkileşimleri. Farmakolojik etkileşimleri ile ilgili, hangi insan vücudunun farklı fonksiyonel sistem katılımıyla gerçekleştirilmektedir, Onlar içine alt Farmakokinetik ve Farmakodinamik etkileşim.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Fiziksel ve Kimyasal Gıda Analizleri(5115)

Doğalgaz Yakıtlı Kombine Çevrim Santralleri(5109)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!