Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Facebook Virüsü - Korunma ve Kurtulma Yolları
www.arsivbelge.com
Facebook Virüslerinden Korunmak İçinFacebook Virüsü - Korunma ve Kurtulma Yolları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Facebook Virüsü - Korunma ve Kurtulma Yolları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Facebook Virüsü Hakkında Bilgi - Korunma ve Kurtulma Yolları

Virüs bulaşmış bir facebook hesabından yapılan paylaşımlar neler ?

  • Liseli kızların görüntüleri aşağıdaki sitede şeklinde bir mesajla “dropboxusercontent” isminde bir siteye yönlendiren virüs, kullanıcının hesabında otomatik olarak paylaşım yapıyor.
  • YETENEK SİZSİNİZE KATILDIM VİRÜSÜ
    Türkiye’nin meşhur programı Yetenek Sizsiniz de Facebook virüsünden nasibini aldı. Virüs, ’Yetenek Sizsiniz’e katıldım. Linke tıklayın’ şeklinde bir mesaj ile kullanıcıların duvarına otomatik bir gönderme yapıyor.

Virüs buna benzer dikkat çeken paylaşımları otomatik olarak yapıp; tıklayanaların hesaplarına da bulaşıyor.

Facebook birçok kullanıcının favori sosyal ağı olmasına karşın; bazı önemli tehlikeler de barındırıyor. Özellikle virüsler bu ağ üzerinden hızlı bir şekilde yayılıp kullanıcıların hesaplarına bulaşıyor ve önemli tehlike arzediyor.

Facebooktan yayılan virüslerin çeşitleri olduğu kadar; bu virüslerin ortak ortak özellikleri de var. Virüslü bağantıya tıklayan kişiye virüs bulaşmış oluyor ve kişinin farkında olmadan kişinin facebook hesabından paylaşımlarda bulunuyor. Ayrıca Virüs yemiş olan kişi virüslü video linkini paylaşarak tüm arkadaş listesini otomatik etiketleyerek daha çok kişinin virüs yemesini sağlıyor. Böylelikle virüs bulaşan bilgisayar arttıkça virüs sahibiamacına daha çok ulaşmış oluyor.

Virüs facebook hesabına değil Google Chrome, Mozilla firefox gibi tarayıcıların eklentiler kısmına yükleniyor ve facebook hesabınızı başka bilgisayardan açtığınızda böyle bir durumun olmadığını görüyorsunuz. O nedenle web tarayıcılarınızın Eklentiler bölümünde daha önceden hiç görmediğiniz bir eklenti varsa silmenizde fayda var. Peki Virüs mağduruysanız ne yapmalısınız?

 VİRÜS NASIL ÇALIŞIYOR ?

Kişi çevrim dışı olduğunda virüs devreye girerek paylaşımları hızlı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Son dönemlerde herkezde bu sorun olduğu için kesin olarak sizi uyaran kişiler çıkacaktır. Zaten hareketler ve paylaşım kısmınızdan da sizden izinsiz yapılan paylaşımları görebiliyorsunuz.

Virüs Hakkında Bilgi

Facebook üzerinden yayılan bir virüsün yazarları tam olarak bu kategoriye giriyorlar çünkü virüsün tam 56. türü keşfedildi. Yeni Boface versiyonu ile ilgili olarak açıklama yapan PandaLabs, virüs taraması yaptıkları tüm bilgisayarların %1′ine bu virüsün görüldüğünü açıkladı. Her ne kadar %1 küçük bir oran gibi görünse de PandaLabs, kullanıcı sayısı 200 milyon olarak tahmin edilen Facebook kullanıcıları düşünüldüğünde bu oranın tam 2 milyon kişiye denk düştüğüne dikkat çekti.

 Boface.BJ olarak adlandırılan virüs, Facebook hesaplarına bir arkadaşınızdan gelmiş gibi görünen bir mesaj gönderiyor. Mesajda bir YouTube videosu adresi bulunuyor. Bu tıklandığında ise görünüşü YouTube’a benzeyen, sahte bir siteye yönlendirilen kullanıcıya bir medya oynatıcı indirmesi gerektiği söyleniyor. Eğer kullanıcı sahte oynatıcı indirirse virüs onun da bilgisayarına bulaşıyor. Bundan tam dört saat sonra ise kullanıcıya sisteminde virüs olduğu uyarısı yapan Boface, kendi sahte anti virüs programını satmaya çalışıyor.

Güvenlik uzmanları, Facebook’ta ki şüpheli bağlantılara tıklanmaması gerektiği konusunda kullanıcıları uyarıyorlar.

Virüsten zarar görmemek için; 
1) Facebook Chat kullanıyorsanız, arkadaşlarınızdan gelen mesajlardaki linklere tıklamadan önce bu linkleri arkadaşlarınızın gönderdiğine emin olun.
2) Şüphelendiğiniz mesajları açmayın ve mesajlardaki şüpheli bağlantılara tıklamayın.
3) Her önünüze gelen uygulamaya izin vermeyin.
4) Tanımadığınız kişilerden gelen Facebook mesajlarını açmayın, bağlantılara tıklamayın.
5) Mail adresinize Facebook’tan biri tarafından gönderilmiş gibi görünen mailleri açmayın, bağlantılara tıklamayın.
6) Bu yazıyı okuduktan sonra her ihtimale karşı şifrenizi değiştirmenizi öneriyorum.

Facebook virüsü mağduruysanız ne yapmalısınız?

Çok muhterem dostlarım, eğer Facebook virüsü mağduruysanız size tavsiye edebileceğim güzel bir program var. Programımızın adı CombofixCombofix aslında USB ile bulaşan virüsleri temizlemek için üretilmiş Spam programıdır. Facebook virüsü de USB ile bulaşan virüslerle aynı algoritma ve yapıya sahip olduğu için bu programı kullanmamız gayet yararlı olacaktır.

Combofix Nasıl Kullanılır:
>> Programı buradan masaüstünüze indirin. Bazı bilir kişiler programın özellikle masaüstüne kaydedilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu nedenle siz programı masaüstüne indirin ve orada çalıştırın. Program çalışırken başka bir pencere açılmaması gerekiyor. Bazen bilgisayar kapanıp açılabiliyor kendi kendine. Ayrıca Program kendisi otomatik olarak bulduğu virüsleri temizliyor ve bir not defteri (txt) raporu açarak yapılan işlemler hakkında size bilgi veriyor. Böylece işlemin bittiğini anlıyorsunuz.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Facebook Tehlikesi!(5655)

Facebook ve Twitter Hakkında Önemli Bilgiler(5500)

Epstein Barr (EBV) Virüsü(5491)

Ebola Virüsü ve Hastalığı(5490)

Bilgisayar Virüsleri ve Korunma Yolları(5488)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!