Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Akıllı Binalar ve Yeşil - Sürdürülebilir Enerji ( yapı incelenmesi )
www.arsivbelge.com
Akıllı Binalar ve Yeşil - Sürdürülebilir Enerji ( yapı incelenmesi ) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Akıllı Binalar ve Yeşil - Sürdürülebilir Enerji ( yapı incelenmesi ) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Akıllı Binalar ve Yeşil - Sürdürülebilir Enerji örnek bir yapının incelenmesi

Giriş

Günlük hayatta yaşadığımız, çalıştığımız ve çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunduğumuz yapılar bizi doğanın düzensizliğinden korumaktadır. Ancak, aynı zamanda bu yapılar bizi ve çevremizi birçok açıdan etkilemektedir. Günümüzde yapı sayısının da artmasıyla akıllı binalar ya da yeşil binalar diye adlandırabileceğimiz bir alan meydana gelmiştir.

İnşaat sektörü hayatımızın birçok alanında bulunmakta, insan ve çevre sağlığına ciddi boyutlarda etki etmektedir. Yeşil veya sürdürülebilir binalar bizleri yapısallaşmada daha sağlıklı ve verimli malzeme kullanımı açısından teşvik etmektedir.

LEED sertifikası almış bir yapının incelenmesi

The P-1100 Battalion Headquarters yapısı Mart 2012 tarihinde 59 puanla LEED platin sertifikası almış olan iki katlı ofis ve idari binaya sahip Amerika’nın California eyaletinde bulunan askeri bir yapıdır. İçerisinde ofisleri, ders sınıflarını, konferans salonlarını ve çok amaçlı odaları bulundurmaktadır. Bu yapı yaralı veya rahatsızlanmış olan askeri personelin iyi durumda bulunması, yüksek moralli ve hızlı bir şekilde iyileştirilmesi amacıyla inşa edilmiştir. Yapının LEED sertifikası almış olması da bu amaca hizmet etmiştir.

Yapının LEED puanlamaları şu şekildedir:

Sürdürülebilir arazi kategorisinde 14 üzerinden 10 puan,

Su verimliliği kategorisinde 5 üzerinden 5 puan,

Malzeme ve kaynaklar kategorisinde 13 üzerinden 7 puan,

Çevresel iç mekan kalitesi kategorisinde 15 üzerinden 15 puan,

Enerji ve atmosfer kategorisinde 17 üzerinden 17 puan,

Yenilik kategorisinde 5 üzerinden 5 puan almıştır.

The P-1100 Battalion Headquarters yapısı taşıdığı bu özellikleriyle askeri personeli için en iyi hizmeti sunabilmek ve ileride yapılacak benzer askeri yapılara da örnek olmak amacıyla tasarlanmıştır.

örnek akıllı binalar dış mekan tasarımı

Eğimli cephe tasarımıyla ve iç tasarımıyla gün ışığından mümkün olduğunca fazla faydalanılmaya ve verimli çalışma ortamları oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapı tamamen kullanıcı odaklı ferah ve konforlu bir biçimde tasarlanmıştır. Derin olmayan çatı, pencere boşlukları ve ışık yansıtan iç boyası ile yapının en ücra köşeleri bile gün ışığından faydalanabilmektedir. Tasarım ekibi, gün ışığı sensörleri, çatı, cephe, iç kaplama malzemeleri ve ışıklandırmada kullanılan malzemeler ile enerji kullanımını minimum düzeylere indirmeyi amaçlamıştır. 59 adet su ısıtıcı güneş paneli ile yapı içerisinde ve çevresinde kullanılan suyun ısıtılmasında harcanacak enerji %32 oranında azaltılmıştır. Yapı, temel bina ihtiyaçları ile karşılaştırılınca %58.2 oranında enerji ücretinde tasarruf sağlamaktadır.

Yapı çevresinde bulunan su havuzları ve oturma alanları ile sakin ve huzurlu ortam oluşturularak kullanıcıların rahat bir yaşam alanına sahip olması sağlanmıştır. Kullanılmış içme suyunun çevre sulamasında kullanılmasıyla, yağmur suyu yakalama sistemleriyle, arazi içi arıtma tesisiyle ve yerel yeraltı suyu kaynaklarının kullanılmasıyla toplamda çevre için kullanılan suyun tüketimi %88.7, içme suyu tüketimi ise %45.5 oranında azaltılmıştır.

Mobilya, perde, duvar boyaları gibi iç dizayn malzemelerinde kalite maksimize edilerek konforun üst seviyede tutulmasının yanı sıra malzeme bakımı da minimum düzeye indirilmiştir.

Akıllı binalar günümüz Türkiye’sinde maalesef nadiren uygulanmakta ancak duyarlı mimar ve mühendislerimizin katkılarıyla hızla gelişme göstermektedir.

Sonuç

The P-1100 Battalion Headquarters bizlere kaliteden ödün vermeden nasıl verimli ve sürdürülebilir yapılar yapılabileceğini göstermektedir. Ayrıca yapı kendi içerisindeki otomasyonu ve üretimi ile beraber yapımında harcanan birçok emeğin de karşılığını çok geçmeden verecektir. Yapılarımızı sadece içinde yaşanan ortam olarak görmektense bu şekilde doğadaki döngünün bir parçası haline getirmeyi başarabilirsek çevreye verilen zararlar minimum düzeyde olacak ve doğal kaynakların da ömrü bir o kadar artacaktır.

Kaynaklar
1- U.S. Environmental Protection Agency
2- U.S. Green Building Council


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Yapı Sınıfları (Yapı Türleri)(5527)

Öykü Çelik Kimdir?(5448)

Enerjinin Korunumu Kanunu(5438)

Yeşil Alanların Kent Yaşamındaki Yeri ve Önemi(5434)

Yapı Bilgisi ve Modelleme - Yeni Nesil Mimari Yazılımlar(5424)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!