Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kavram Oyunları ( Okul Öncesi )
www.arsivbelge.com
Okul Öncesi Örnek Kavram OyunlarıKavram Oyunları ( Okul Öncesi ) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kavram Oyunları ( Okul Öncesi ) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Okul Öncesi için Kavram Oyunları ve Oynanışları

 

Oyunun Adı : Sessiz Film 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : 

Oynanışı 
Çocuklar yarım daire şeklinde halıya otururlar. Öğretmen bir çocuğu yanına çağırır. 
Ona günün belli bir bölümünde yapılan bir etkinliği söyler. Çocuklar hareketleriyle söylenen şeyi 
anlatmaya çalışırlar. Çocuk anlattığı şeyin ne zaman yapıldığını da anlatır. İlk bilen çocuk kazanır. 




Oyunun Adı : Ne yapalım? 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : 


Oynanışı 
Çocuklar halıya yarım daire olarak otururlar. Öğretmen “sabah” dediğinde çocuklar dişlerini fırçalarlar. “Öğle” dediğinde oyun oynama hareketi yaparlar. “Akşam” dediğinde uyuma hareketi yaparlar. Öğretmen bunları hızlı hızlı söyler. Yanan çocuk oyundan çıkar. 

Büyük Orta Küçük

Oyunun Adı : Tırtılı Oluştur 
Kişi Sayısı : İki Kişi 
Materyal : Büyük, orta ve küçük boylarda kesilmiş renkli daireler, kartondan yapılmış iki tırtıl başı, müzik 



Oynanışı 
Öğretmen büyük, orta ve küçük boy renkli daireleri halının üzerine dağıtır. Halının bir ucuna bir tırtıl diğer ucuna diğer tırtıl kafasını koyar. Yanına iki çocuk çağırır. Çocuklardan birinden küçük dairelerden bir tırtıl yapmasını diğerinden orta boy dairelerden bir tırtıl yapmasını ister, Müziği açar ve süre başlar. Tırtılını söylenen boy daireyle daha önce oluşturan çocuk oyunu kazanır. 
Uzun Kısa 

Oyunun Adı : Karenin İçinde Otur 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Uzun ve kısa şeritler 

Oynanışı 
Öğretmen uzun ve kısa şeritleri hazırlayıp sınıfın her yerine dağıtır. Sınıf iki gruba ayrılır Bir grubun kısa şeritleri, diğer grubun uzun şeritleri toplayacağını söyler. Müzik başladığında toplayacaklarını, müzik durduğunda bekleyeceklerini söyler. Toplanan şeritlerle iki grubun da yerde kare oluşturmaları istenir. Çocuklar oluşturdukları karenin içine girip dururlar, Uzun dediğinde uzun şeritlerin oluşturduğu karenin içindeki çocuklar, kısa dediğinde kısa şeritlerle oluşturulan karenin içinde oturan çocuklar ayağa kalkar Öğretmen çocukları şaşırtmaya çalışır. 




Oyunun Adı : Boyuma Göre Evdeyim 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Bir uzun ve bir kısa kutudan yapılmış iki adet ev, uzun ve kısa boylu insan resimleri 


Oynanışı 
Çocuklara uzun ve kısa boylu insan resimleri verilir. Çocuklar insan resimlerini boyarlar ve keserler. Ardından insan resimleri karışık olarak masaya konur. Sınıf iki gruba ayrılır. Bir grup uzun, bir grup kısa olur. Süre başladığında çocuklar gruplarına göre (uzun ya da kısa) insan resimlerini toplayıp o boydaki eve yapıştırırlar. En kısa zamanda doğru resimleri yapıştıran grup oyunu kazanır. 



Şişman Zayıf




Oyunun Adı : Kedileri Topla 
Kişi Sayısı : İki Kişi 
Materyal : İp, şişman ve zayıf kedi resimleri 

Oynanışı 
Öğretmen sandalyeleri yan yana ve karşılıklı olarak dizer. Sandalyelerin ayakları arasına ipler bağlar. İplerin altına şişman ve zayıf kedi resimlerini koyar. İki çocuk seçer. Seçilen çocuklar süre başlayınca iplere değmeden halıda sürünürler ve onlara söylenen şişman ya da zayıf kedi resimlerini toplarlar. 




Oyunun Adı : Yağmur Damlası 
Kişi Sayısı : İki Kişi 
Materyal : Parlak kağıttan kesilmiş şişman ve zayıf yağmur damlası, iki adet şemsiye 


Oynanışı 
Öğretmen yere şişman ve zayıf yağmur damlalarını karışık olarak döker, iki çocuk seçer. Çocukların eline şemsiyeleri verir. Çocuklara “şişman” der ve zamanı başlatır. Zamanı başlattığında çocuklar şişman yağmur damlalarını şemsiyelerine toplarlar. Süre bitiminde en çok doğru yağmur damlası toplayan çocuk oyunu kazanır. 
Ağır Hafif



Oyunun Adı : Hangi Meyve Ağır 
Kişi Sayısı : Bir kişi 
Materyal : Terazi, çeşitli boy ve ağırlıklarda meyve,sebze 

Oynanışı 
Masanın üzerine terazi konur. Masaya çeşitli sebze ve meyveler konur. Çocuklarla birlikte meyve ve sebze adları söylenir. Ardından öğretmen bir çocuk çağırır. Çocuğa iki tane sebzegösterir. Çocuğahangisinin ağır olduğu sorulur. Çocuk tahmin eder. Ardından sebzelerteraziye konur ve hangisinin daha ağır olduğuna bakılır. Doğru tahmin eden çocuklar ödüllendirilir. 




Oyunun Adı : Top Taşıma 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Ağır ve hafif toplar, sepet 


Oynanışı 
Öğretmen sınıfa ağır ve hafif toplar getirir. Önce çocuklar topu tutarlar, ağır ya da hafif olduğunu hissederler. Daha sonra toplar karışık olarak halıya dökülür. İki çocuk seçilir. Çocuklara birer sepet verilir. Çocuklara “Ağır topları topla.” denir ve süre başlatılır. Daha çok ağır top toplayan çocuk alkışlanır. 

Tek Çift


Oyunun Adı : Çoraplarını Giy 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Bir çok çorap 

Oynanışı 
Öğretmen halıya bir sürü çorap koyar. İçlerinden bir tanesi tektir. Öğretmen çocuklardan çorapları çiftleriyle birlikte giymelerini ister. Süre başladığında çocuklar çorapları çiftleriyle giyer ve tek olanı bulmaya çalışırlar. Oyunun sonunda tek olan çorabı bulan çocuk oyunu kazanır. 




Oyunun Adı : Ağaçtaki Kirazlar 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : İki tane ağaç maketi, tek ve çift kirazlar 


Oynanışı 
Öğretmen ağaç maketlerini duvara yapıştırır. Ağacın önüne engeller konur. Engellerin sonuna tek ve çift kirazlar konur. İki çocuk seçilir. Öğretmen bir çocuktan tek kirazları, diğer çocuktan çift kirazları almasını söyler. “Başla.” dediğinde çocuklar engelleri aşar ve kirazları ağaçlarına yapıştırırlar. (Engeller öğretmenin isteklerine göre belirlenebilir.) Süre bitiminde doğru kirazları ağaca yapıştıran çocuk oyunu kazanır. 

Kalabalık Tenha 


Oyunun Adı : Otobüste Kimler Var? 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Boş minibüs resmi, kalem 

Oynanışı 
Öğretmen boş minibüs resimlerini duvara yapıştırır. Önüne kalem koyar. İki çocuk seçilir. Çocuklar belli bir mesafe uzaklıkta yan yana dururlar. Öğretmen, çocukların kulağına bir sayı söyler. Başla dediğinde çocuklar yılan gibi yerde sürünerek giderler ve kalemle minibüsün içine ona söylenen sayı kadar insan resmi çizerler. Ardından öğretmen çocuklara hangi minibüsün kalabalık olduğunu sorar. Çocuklar bilmeye çalışırlar. 




Oyunun Adı : Şeklini Bul 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Üzerinde şekil olan zar, geometrik şekiller 


Oynanışı 
Öğretmen sınıfın köşelerine farklı şekilleri koyar.(kare, daire, üçgen, dikdörtgen, kalp, yıldız) Her çocuğu sırayla yanına çağırır. Çocuklar zarı atarlar ve çıkan şeklin üzerine gidip otururlar. Bütün çocuklar zarı attıktan sonra hangi şeklin daha kalabalık olduğu, en tenha şeklin hangisi olduğu konuşulur. 

Önce Şimdi Sonra


Oyunun Adı : Ne Oldu? 
Kişi Sayısı : Bir kişi 
Materyal : Sıralamalı hikaye kartları 

Oynanışı 
Öğretmen yanına bir çocuk seçer. Sıralamalı hikaye kartını karışık olarak çocuğa verir. Belli bir süre verilir. Çocuk sıralama yapar. Sıralamayı bitirdikten sonra arkadaşlarına hikayeyi anlatır. Yanlış sıralamışsa öğretmen çocuğu “Önce ne oldu? Sonra ne oldu?” diye yönlendirir. 




Oyunun Adı : Balık Tutalım 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Mıknatıslı olta, ucuna ataç takılmış balıklar 


Oynanışı 
Öğretmen halıyı deniz olarak düşünür. Yere balıkları atar. Her çocuğa olta verir. Çocuklara yönergelere uymalarını söyler. Öğretmen “önce” deyince çocuklar yerden oltalarını alırlar. “Şimdi” dediğinde oltalarını denize atarlar. “Sonra” dediğinde balık tutarlar. Oyun sonunda çocuklar kaç balık tutuklarını söylerler. Tutulan balıklar sayılır. 

Uzak Yakın


Oyunun Adı : Selam Ver 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Müzik CD’si 

Oynanışı 
Öğretmen müzik setinden müzik çalar. Çocuklarla serbest dans edilir. Müzik bittiğinde öğretmen bir çocuğun adını söyler. Adı söylenen çocuk en yakınındaki ve en uzağındaki çocuğun adını söyler ve onlara selam verir. 




Oyunun Adı : Tavşan Nereye Kadar? 
Kişi Sayısı : Dört Kişi 
Materyal : 


Oynanışı 
Dört tane çocuk seçilir. Çocuklar yan yana dizilirler. Öğretmen zamanı başlattığında çocuklar tavşan taklidi yaparak yarışırlar. Öğretmen zamanı bitirdiğinde en uzağa giden çocuk kazanmış olur. (Bu oyun farklı taklit yürüyüşleriyle de oynanabilir.) 

Önünde Arkasında Yanında 


Oyunun Adı : Doğru Yere Otur 
Kişi Sayısı : Dört kişi 
Materyal : 

Oynanışı 
Sınıf iki gruba ayrılır, Gruplar birbirine değmeyecek şekilde arka arkaya sıra olurlar. Çocuklar arka ve önlerindeki çocuklara bakarak adlarını hafızalarında tutarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen bir çocuğu çıkarır. Çocuklar gözlerini açarlar ve sıradan kimin çıktığını bulmaya çalışırlar. 




Oyunun Adı : Yerin Neresi? 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Hareketli bir müzik 


Oynanışı 
Öğretmensınıfı iki gruba ayırır. Grupları ikişerli bir sıraya sokar. Gruplar sıralarına girdikten sonra öğretmen “Sıranıza iyi bakın. Kimin yanında, önünde, arkasında olduğunuza dikkat edin.” der ve müzik açar. Çocuklar müzikle beraber dans ederler. Müzik durduğunda eski yerlerine sıraya girerler. Yanlış yere sıraya giren çocuk oyundan çıkar. Oyunun sonunda en doğru ve fazla kişiyle sıraya giren grup kazanır. 

İçinde Dışında 


Oyunun Adı : Yer Değiştiren Ne? 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : İçi görünen bir kova, çeşitli oyuncaklar 

Oynanışı 
Öğretmen halıya bir kova koyar. Koyanın içine ve dışına çeşitli oyuncaklar, eşyalar koyar. Çocuklar oyuncaklara dikkatle bakarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen kovanın içindeki ve dışındaki birer nesnenin yerini değiştirir. Çocuklar gözlerini açarlar ve yer değiştiren nesneleri söylerler. 





Oyunun Adı : Kibrit Doldur 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : İki adet dolu kibrit 


Oynanışı 
Öğretmen halıya bir kova koyar. Koyanın içine ve dışına çeşitli oyuncaklar, eşyalar koyar. Çocuklar oyuncaklara dikkatle bakarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen kovanın içindeki ve dışındaki birer nesnenin yerini değiştirir. Çocuklar gözlerini açarlar ve yer değiştiren nesneleri söylerler. 





Oyunun Adı : Yakaladım 
Kişi Sayısı : Çember 
Materyal : İki adet dolu kibrit 

Oynanışı 
Öğretmen yere üç tane çember koyar. Çocuklardan biri ebe olur. Çocuklar müzik eşliğinde dans ederler, Müzik durunca ebe birini yakalamaya çalışır ama çemberin içinde olan çocukları yakalayamaz. Yakaladığı çocuğu kafesine koyar. Yakalanmayan çocuk oyunu kazanır. 




Oyunun Adı : Halkaya atla 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Çocuk sayısı kadar halka 


Oynanışı 
Öğretmen her çocuğun önüne bir halka koyar. Öğretmen çocuklara “içeri, dışarı” der. Öğretmen “içeri” deyince çocuklar halkanın içine atlarlar. Dışarı deyince halkanın dışına atlarlar. Şaşıran çocuk öğretmenin söylediği bir hayvanın taklidini yapar. 
Alt Üst Orta 


Oyunun Adı : Şekiller Rafta 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Üç katlı boş bir raf, çok sayıda geometrik şekil 

Oynanışı 
Öğretmen üç katlı boşrafı sınıfın bir köşesine koyar. Ardından çeşitli şekilleri yere dağıtır. İki tane çocuk seçer. Çocuklara bir yönerge söyler. “Kareşekli orta rafa.” gibi. Çocuklar süre başlayınca söylenen şekli söylenen rafa sıralamaya başlarlar. Süre bitiminde en çok şekil toplamış ve sıralamış olan çocuk oyunu kazanır. 




Oyunun Adı : Engelli Yarış 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Minder, sandalye, iki kalın ip 


Oynanışı 
Öğretmen sınıfa engeller koyar. Engellerin iki kişilik olmasına dikkat eder. Minderleri koyar. Minderlerden sonra sandalyeleri koyar. En sona da iki ipi aralıklı koyarak yol yapar. İki çocuk seçer. Süre başladığında çocuklar minderin üzerinden, sandalyenin altından, iplerin arasından geçerler. Engelli yarışı ilk bitiren çocuk alkışlanır. 






Oyunun Adı : Şekilleri Topla 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Kartonlardan kesilmiş şekiller, dört tane minder 


Oynanışı 
Öğretmen sınıfın iki tarafına iki tane minderi üst üste koyar. Yere şekilleri dağıtır. 
İki çocuk seçer. Çocuklara “Kareler minderin altına.” der. Çocuklar kareleri minderin altına 
koyarlar. Oyun “Minderin üstüne daireler, minderlerin ortasına üçgenler” şeklinde devam eder. 
En çok şekil toplayan çocuk oyunu kazanır. 
İnce Kalın

Oyunun Adı : Merdivene Çıkalım 
Kişi Sayısı : İki Kişi 
Materyal : Kalın ve ince ip (Öğrenci sayısı kadar) 

Oynanışı 
Çocuklar iki gruba ayrılır. Gruplar arka arkaya sıra olurlar, Öğretmen kalın ve ince ipleri grupların önüne karışık olarak koyar. Belli mesafe ileriye bir tane merdiven konur, Öğretmen bir “kalın” der. Grupların başındaki çocuklar koşarlar. Kalın bir ip alıp merdivene bağlarlar. İlk bağlayan çocuk grubuna bir yıldız kazandırır. 




Oyunun Adı : Çubuktan Atlama 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Kalın ve ince çubuklar 


Oynanışı 
Öğretmen yere arka arkaya kalın çubuklar koyar. Yolun dönüş bölümüne de ince çubuklar koyar. Çocuklar arka arkaya sıraya girerler. Öğrenciler kalın çubukların üzerinden iki ayak, ince çubukların üzerinden tek ayak sıçrayarak atlarlar. Atlayamayan ya da şaşıran çocuk oyundan çıkar. 

Geniş Dar 


Oyunun Adı : Hayvanları Topla 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Sınıfta bulunan oyuncak hayvanlar 

Oynanışı 
Öğretmen sınıfı iki gruba ayırır. İki grubun da önüne geniş ve dar yollar çizilir. Dar yolun üzerine çeşitli hayvanlar konur. İki gruptan birer çocuk dar olan yolun başına gelir. Süre başlayınca çocuklar topuklarında yürüyüp hayvanları toplarlar ve geniş olan yoldan sürünerek geri gelirler. Oyunun sonunda en çok oyuncak toplamış olan grup oyunu kazanır. 

Az Çok


Oyunun Adı : Mandal Takalım 
Kişi Sayısı : Dört kişi 
Materyal : Mandal 

Oynanışı 
İki kişilik gruplar oluşturulur. Yerebir çok mandal konur. Süre başladığında gruptaki çocuklardan biri koşar, bir mandal alır. Takım arkadaşına takar. Süre bitiminde çocukların üzerindeki mandallar sayılır. En çok mandal takan grup oyunu kazanır. 




Oyunun Adı : Kolyemdeki Boncuklar 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : İp, boncuk 


Oynanışı 
Öğretmen eline bir ip alır ve boncuk dizer. Çocuklarla boncukları sayarak kaç tane boncuk olduğu söylenir. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen ipine boncuk takar ya da çıkarır. Çocuklar gözlerini açarlar ve boncukların daha az mı daha çok mu olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Boncuklar sayılır ve az mı çok mu olduğu bulunur. 

Boş Dolu



Oyunun Adı : Halkaları Topladım 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Renkli halkalar, ince çubuklar 

Oynanışı 
Öğretmen halının üzerine renkli halkalar koyar. İki çocuk seçilir. Çocukların eline çubuklar verilir. Oyun başladığında çocuklar yerdeki halkaları boş çubuklarına dizerler. Çubuğu ilk önce dolduran çocuk oyunu kazanır. 



Bütün Yarım 

Oyunun Adı : Yarım mı? 
Kişi Sayısı : Bir kişi 
Materyal : Bazı nesnelerin yarım ve bütün resimleri 

Oynanışı 
Öğretmen masanın üzerine nesnelerin bütün ve yarım resimlerini koyar. Yanınabir çocuk çağırır. Çocuk gözlerini kapatır. Bir tane kart seçer. Seçtiği kartta bütün mü yoksa yarım mı nesne olduğunu söyler ve o resmin diğer parçasını bulmaya çalışır. 




Oyunun Adı : Dairem 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Çocuk sayısı kadar iki yarım daire 


Oynanışı 
Öğretmen her çocuğa iki yarım daire verir. Çocuklar halıya otururlar. Öğretmen yarım dediğinde “yarım” daireyi kaldırırlar. “Bütün” dediğinde iki yarım daireyi kaldırıp bütün daire oluştururlar. Öğretmen çocuklara hızlı hızlı söyleyerek şaşırtmaya çalışır. 



Parça Bütün


Oyunun Adı : Evimin Eşyası 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Sarı ve mavi renkte tuvalet, yatak, buz dolabı, koltuk, yastık, duş, tencere...., iki tane evin odalarının göründüğü ev resmi 

Oynanışı 
Öğretmen iki ev resmini duvara yapıştırır. İki resmin ortasına mavi ve san ev eşyası koyar. İki çocuk seçilir. Biri sarı, biri mavi olur. Süre başladığında çocuklar onlara söylenen renkteki ev eşyalarını evin uygun yerine yapıştırırlar. Süre bitiminde öğretmen çocukları resimleri doğru yere yapıştırıp yapıştırmadıklarına bakar. En çok eşya resmi yapıştıran çocuk oyunu kazanır. 




Oyunun Adı : Ben Ne Yaptım? 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Çocuk sayısı kadar üçgen, kare, daire, dikdörtgen, daire 


Oynanışı 
Öğretmen her çocuğa bir üçgen, kare, dikdörtgen, daire verir. Çocuklar masaya otururlar. Öğretmen tahtaya bu geometrik şekilleri kullanarak bir resim (ev, araba vb.) çizer. Çocuklar da ellerindeki şekilleri kullanarak o resmi oluştururlar. Öğretmen çocuklardan birine resmi oluşturan şekillerin adlarını sorar. Çocuk da resmi oluşturan geometrik şekilleri sayar. 

Gece Gündüz


Oyunun Adı : Gece Gündüz 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Müzik seti, hareketli bir müzik 

Oynanışı 
Çocuklar halıda ayakta dururlar. Öğretmen hareketli müzik çaldığında gündüz olur ve çocuklar hareketli müzikle dans ederler. Müzik kapandığında gece olur. Çocuklar halıya uzanıp uyurlar. Uyurken hareket eden çocuk oyundan çıkar. 




Oyunun Adı : Ne, Nereye Ait? 
Kişi Sayısı : İki Kişi 
Materyal : Gece ve gündüzü ifade eden resimler, siyah ve mavi fon kartonu 


Oynanışı 
Öğretmen sınıfın bir tarafına mavi, bir tarafına siyah fon kartonu koyar. Halıya da gece ve gündüze ait resimler koyar. (baykuş, sokak lambası, güneş, ay, yıldızlar, uçurtma...) İkisinde de eşit sayıda figür olmasına dikkat edilir. Ardından iki çocuk seçilir. Bir çocuk gündüz, bir çocuk gece olur. Süre başladığında çocuklardan gece olan çocuk, gece figürlerini siyah fon kartonuna koyar. Gündüz olan çocuk, gündüz figürlerini mavi fon kartonuna koyar. Süre bittiğinde en çok ve doğru resmi koyan çocuk oyunu kazanır. 

Dün Bugün Yarın


Oyunun Adı : Ne Yaptık? 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Tebeşir, tef 

Oynanışı 
Öğretmen çeşitli aralıklarla yere üç çizgi çizer. Bir bölüm dün, bir bölüm bugün ve bir bölüm de yarın olur. Çocuklar çizginin başında yan yana dururlar. Öğretmen tefi çalmaya başlar. Çocuklar her tef çalışında bir çizginin üzerinden atlarlar. Öğretmen tefi bıraktığında çocuklar hangi bölmedeyse o bölüme uygun bir cümle kurarlar. 

”Dün okulda … yaptık.” 
”Bugün okulda … yaptık.” 
”Yarın okulda … yapacağız.” 

Yanlış cümle kuran çocuk yanar. 





Oyunun Adı : Ne Zaman? 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Resim kağıdı, boya 


Oynanışı 
Öğretmen çocuklara resim kağıdı dağıtır. Çocuklardan dün, bugün ya da yarın ile ilgili resim yapmalarını ister. Çocuklar bunlardan birini seçerler ve onunla ilgili resim yaparlar. Ardından öğretmen çocuklara “dün” der. Çocuklardan dün ile ilgili resim yapanlar parmak kaldırırlar ve yaptıkları resimleri zamana uygun olarak anlatırlar 

Önümde Arkamda Kim Var? 


Oyunun Adı : Otobüste Kimler Var? 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : 

Oynanışı 
Sınıf iki gruba ayrılır, Gruplar birbirine değmeyecek şekilde arka arkaya sıra olurlar. Çocuklar arka ve önlerindeki çocuklara bakarak adlarını hafızalarında tutarlar. Ardından çocuklar gözlerini kapatırlar. Öğretmen bir çocuğu çıkarır. Çocuklar gözlerini açarlar ve sıradan kimin çıktığını bulmaya çalışırlar. 




Oyunun Adı : Şekilleri Topla 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Kartonlardan kesilmiş renkli şekiller 


Oynanışı 
Öğretmen yere karışık olarak şekilleri atar. Çocuklardan iki tanesini seçer. Çocuklara bir şekil söyler. “Kareler masanın önüne” der. Zaman başlayınca çocuklar kareleri toplayıp söylenen yere koyarlar. Süre bitiminde doğru yere doğru şekilleri daha çok toplayan çocuk oyunu kazanır. 
Yukarı Aşağı 


Oyunun Adı : Şekilleri Toplayalım 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Önceden hazırlanmış şekil kartları 

Oynanışı 
Öğretmenyere karışık şekil kartları koyar. Sınıftan iki çocuk seçilir. Çocuklara bir şekil söyler ve çocuklardan bu şekilleri toplayıp sınıfta yukarıda bir yere koymalarını ister. Oyunun sonunda çocukların koydukları yerler kontrol edilir. En çok şekli toplayan çocuk alkışlanır. 




Oyunun Adı : Oyuncağım Doğru Yerde 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Çocuk sayısı kadar oyuncak 


Oynanışı 
Öğretmen çocuklardan bir tane oyuncak seçmelerini söyler. Çocuklar aldıkları oyuncaklarla halının üzerine gelirler. Öğretmen çocuklara “yukarı” dediğinde çocuklar oyuncaklarını yukarıya kaldırırlar. “Aşağı” deyince aşağı indirirler. Öğretmen zaman zaman çocukları şaşırtır. Yanan çocuklar oyundan çıkarlar. En sona kalan çocuk oyunu kazanır. 




Oyunun Adı : Lego Taşı 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Lego 


Oynanışı 
Öğretmen masanın üzerine lego koyar. İki çocuk seçer. Çocuklara birer renk söylenir. 
Öğretmen zamanı başlattığında çocuklar yukarıdaki söylenen renkteki legoları aşağıya koyarlar. 
Süre bitiminde ilk bitiren çocuk oyunu kazanır. 

Sağ Sol 


Oyunun Adı : Topu At 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Top 

Oynanışı 
Öğretmen, çocuklardan ard arda sıra olmalarını ister. Sırayla çocuklara top atar ve 
söylediği yönergeye göre geri atmalarını ister. 
(Başının üzerinden sağa doğru, ayağınla sola doğru...). 




Oyunun Adı : Boncuk Nerede? 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Boncuk 


Oynanışı 
Öğretmen sınıftan bir ebe seçer. Ebeyebir boncuk verir ve elinde saklamasını söyler. 
Ardından bir çocuk seçilir. Çocuğa “sağ mı sol mu” diye sorulur. Çocuk boncuğun ebenin hangi 
elinde olduğunu bilmeye çalışır. Doğru bilirse ebe olur. 




Oyunun Adı : Oyuncağımı Ver 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : Çocuk sayısı kadar kitap 


Oynanışı 
Çocuklar sandalyeye yan yana otururlar. Öğretmen her çocuğa bir tane kitap verir. Öğretmen “sağında” der. Çocuklar kitapları sağında oturan arkadaşlarına verir. Öğretmen “solunda” dediğinde çocuklar ellerindeki kitapları sollarındaki arkadaşlarına verirler. Öğretmen bir süre sonra hızlanır. Çocuklar da yanmamaya çalışırlar. 




Oyunun Adı : Boncuk Nerede? 
Kişi Sayısı : Bir kişi 
Materyal : Sevimli küçük bir oyuncak 


Oynanışı 
Öğretmen çocuklardan gözlerini kapatmalarını ister. Çocuklar gözlerini kapatırlar. 
Öğretmen elindeki oyuncağı sınıfın bir yerine saklar. Çocuklar gözlerini açarlar. Öğretmen bir 
çocuk seçer. Çocuğa oyuncağı sakladığı yeri tarif eder. (Masanın solunda, minderin sağında...) 
Çocuk verilen yönergeye göre oyuncağı bulmaya çalışır. 



İleri Geri 


Oyunun Adı : Tersimi Yap 
Kişi Sayısı : Bütün sınıf 
Materyal : 

Oynanışı 
Çocuklar halının kenarında yan yana sıra olurlar. Öğretmen bir hareket yapar. Çocuklar bu hareketin tersini yaparlar. Örneğin öğretmen ileriye doğru iki kere zıplar. Çocuklar da geriye doğru iki kere zıplarlar. Öğretmen sağa doğru eğilir. Çocuklar sola doğru eğilir. Doğru yapan çocuklar ödüllendirilir. 




Oyunun Adı : Düz Ters 
Kişi Sayısı : İki kişi 
Materyal : Çeşitli engeller 


Oynanışı 
Öğretmen halının üzerine çeşitli engeller oluşturur. İki çocuk seçilir. Çocuklar zaman başladığında ileriye doğru engellerin üzerinden kurallarına göre geçerler. Yolun sonuna geldiklerinde geri geri gelerek bütün engellerin üzerinden geri geri geçerler. Doğru yapan çocuklar oyunu kazanırlar. Güler yüzle ödüllendirilirler.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Bireyin Gelişiminde Aile mi Okul mu önemlidir? ( Münazara örneği )(5845)

Okul Deneyimi Staj Dosyası örnekleri ve kılavuzu(5742)

Açık Hava Oyunları(5685)

Hangi Bölgemizde Hangi Halk Oyunu Oynanıyor!(5649)

Eğitici Meb Oyunları(5615)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!