Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kırgızistan ile ilgili Genel Bilgiler
www.arsivbelge.com
Kırgızistan ile ilgili Genel Bilgiler dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kırgızistan ile ilgili Genel Bilgiler başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Kırgızistan ile ilgili Genel Bilgiler

1. GENEL KIRGIZİSTAN

 

Orta Asya ‘da 198.500 km² yüzölçümü ile TÜRKİYE’nin yaklaşık ¼’ü büyüklüğünde tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin doğusu ile batısı arasındaki mesafe 925 km, kuzeyi ile güney arasındaki mesafe 453 km.dir. Ülke genel olarak tasvir edildiğinde ; yüksek karlarla kaplı dağlar , derin keskin vadiler, yüksek akış hızına sahip binlerce ırmak ve dağ göllerinden oluştuğu görülmektedir. Ülkenin % 6’sı ormanlardan ve % 4.2 ‘si buzullardan oluşmaktadır. Ülkede 80 çeşit memeli hayvan , 330 çeşit kuş ve 50 çeşit balık yaşamaktadır.

 

2. KONUMU VE YÜKSELTİLERİ

 

Ülkenin % 93’ü deniz seviyesinden 1500 m yüksekliktedir. TANRI ve ALTAY sıradağları KIRGIZİSTAN’ın coğrafi konumunu belirlemektedir. KIRGIZİSTAN’ın deniz seviyesinden en yüksek yerini doğuda bulunan ALA DAĞLAR teşkil etmekte olup, POBEDA Tepesi ( 7439 m ) zirvesini üzerinde bulundurmaktadır. Bu sıradağlar ülkeyi birbirinden ayrı keskin vadilere bölmekte olup başlıcaları ; güneyde FERGANA , kuzeyde ÇU, batıda TALAS ve doğuda NARIN vadilerdir.

 

3. NEHİRLERİ

 

Ülkede 1582 nehir mevcuttur. Bunlardan üçü 200 km.den daha uzun , 27’si 100 – 200 km uzunluğunda , 10 nehir ise 100 km uzunluğundadır. Yüksek dağlardan çıkan düzensiz ve yüksek akış hızına sahip olan nehirler ulaşıma elverişli değildir. Elektrik enerjisi üretimi için kullanılan NARIN ( SIR DARYA ) , TAR, KURŞAB, TALAS, ALAY, ÇUY ve KIZILSU başlıca nehirleridir.

 

4. GÖLLERİ

 

Ülkede yüzlerce ırmağın oluşturduğu 3000’e yakın göl mevcut olup , bunların en büyük ve derini ISSIK-GÖL’dür . 6202 km² genişliği ile dünyanın 2nci en büyük gölüdür. Bunun dışında SON GÖLÜ , NARIN GÖLÜ ülkenin önemli gölleri arasındadır.

 

5.İKLİMİ

 

Ülkenin dağlık yapısına ve deniz seviyesinden ortalama 2750 m yüksekte olmasına paralel karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Yağış az , yaz – kış ve gece – gündüz ısı farkı fazla , bitki örtüsü değişkendir. Ortalama yıllık güneşli gün sayısı 247 , yıllık ortalama yağış 300 – 600 mm.dir. Kışlar soğuk ve karlıdır. Kar genellikle KASIM sonu yağar ve MART sonuna kadar etraf karlarla kaplıdır. Kış aylarında geceleri hava sıcaklığı - 30 ° : -35 ° C’ye kadar düştüğü görülmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı ANKARA’daki sıcaklıkla benzerlik göstermektedir.

 

6. KOMŞULARI VE SINIRLARI

 

KIRGIZİSTAN’ın küzeyinde KAZAKİSTAN , güneydoğu ve doğusunda ÇHC, batısında ÖZBEKİSTAN ve güneybatısında TACİKİSTAN bulunmakta olup , sınırlarının toplam uzunluğu 3878 km.dir. Bunun 1. ÇHC ile 858 km, 2. KAZAKİSTAN ile 1051 km, 3. TACİKİSTAN ile 870 km, 4. ÖZBEKİSTAN ile 1099 km.dir. KIRGIZİSTAN’ın güneyinde , TACİKİSTAN ve ÖZBEKİSTAN ile sahip bulunulan ortak sınır bölgesi ayrı bir özellik arz etmektedir. Bir taraftan sınır çizgileri iç içe geçirilmiş , diğer taraftan KIRGIZİSTAN hudutları içinde kalan ve bir adedi TACİKİSTAN ‘a , iki adedi ÖZBEKİSTAN ‘a ait olan toplam üç anklav ( cep ) oluşturulmuştur. Bu anklavlardan doğuda bulunan ŞAHMERDAN ve SOH ÖZBEKİSTAN’a , batıda bulunan VAROH ise TACİKİSTAN ‘ a aittir. Anavatan ile doğrudan fiziki bağlantısı bulunmayan anklavlarda yaşayan halk ilgili ülkenin vatandaşlarıdır.

7. BAYRAĞI VE ANLAMI

 

KIRGIZİSTAN Bayrağı 3 MART 1992 yılında parlamentoda kabul edilmiştir. Kırmızı zemin üzerinde sarı güneş bolluk ve bereketi, 40 ışın 40 kırgız kabilesini , ortada güneş üzerindeki çapraz 3 parçalı bölüm geleneksel Kırgız çadırının üst bölümünde bulunan ve bakıldığında içeriden güneşin görüldüğü “Tündük” sembolunu temsil etmektedir.

8.ÜLKE SEMBOLÜ

 

14 OCAK 1994 yılında Parlamento’da kabul edilen ülke sembolündeki kanatları açık kartal cömerliği, keskin bakışları ve gücü dağlık ülke olan KIRGIZİSTAN’ın yapısını, ortadaki göl ise doğanın güzelliğini , yaşam ve enerjinin kaynağını temsil etmektedir.

Resmi Adı: Kırgız Cumhuriyeti

Başkent: Bişkek

Büyük Kentler: Bişkek, Oş, Karakol,Calalabad,

İklimi ; Karasal İklim

İdari Yapı: 7 Bölge (Eyalet Sistemi)

Devlet Başkanı: Almazbek ATAMBAEV

Bağımsızlık Günü; 31 Agustos 1991

Nüfus: 5 362 000 Genc Nufus % 60

Ortalama Hayat Süresi ; 67,7 yıl,Nüfus Artışı % 0,6

Yüzölçümü: 199,900 km²

Dil: Kırgızca, Rusça

Etnik Yapı: Kırgız,Rus,Ozbek,Kazak,Dungan,Tatar,Ahiska,Diger

Komşu Ülkeler:Çin,Kazakistan,ÖzbekistanTacikistan

Para Birimi: Som; 1 USD = 46,85 Som (Eylül 2010) Orta Asyanın en Demokratik ve serbest ülkesidir; Yabancı Yatırımlara açık bir Politikasının olması; Yönetim sistemindeki reformlara açık olması; DTÖ üyesi olan tek Orta Asya ülkesi olması; Uluslararası Mahkemeye başvurma özgürlüğü; Üretim,Ticaret,İnşaat,ve diğer sektörlerde büyük boşlukların bulunması; Orta Asya Pazarlarına ve hammaddeye ulaşma kolaylığı; (Orta Asyanın Merezi ve Staretejik konumu) Dövizin konverte edilebilmesi; Uluslararası kuruluşların desteğinin olması; Ortalama işçi maliyetlerinin düşük olması; Enerji fiyatlarının düşüklüğü; Nüfusun eğitim seviyesinin yüksek olması Orta Asya Ülkeleri içinde tek SEZ Bölgeye sahip olması

 

KIRGIZİSTAN DIŞ TİCARETİ

 

Ülke tüketiminin % 87 si ithal ürünler Bu ithal ürünlerin % 36 sı Lüks Tüketim Maddelerinden oluşmaktadır. Başlica İthal Ürünler, Petrol,gaz,madenler,ulaşım araçları,yedek parça makina ve ekipmanlar,gıda ürünleri,tekstil,inşaat malzemeleri,vb, Başlıca,İhrac,Ürünleri,altın,elektrik,pamuk,bakliyat,tütün,antımon,cıva,inorganik,kim yasallar, makina ve ekipmanlar


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Güncel Bilgiler 2014(5367)

Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler(5365)

Yemek Yaparken Yararlanacağınız Pratik Bilgiler(5364)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!