Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kemal KARPAT kimdir?
www.arsivbelge.com
Kemal KARPAT kimdir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kemal KARPAT kimdir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

KEMAL KARPAT'ın HAYATI

Kemal Karpat Kimdir?

Kemal Karpat, Romanya sınırları içinde bulunan Dobruca’nın Babadağ kasabasında doğdu. Akademik çalışmalarına 1950 yılında New York ve Washington Üniversitelerinde başladı. Birleşmiş Milletler Toplumsal Araştırmalar Bölümündeki görevinin ardından, sırasıyla Montana Devlet Üniversitesi, New York üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Robert Koleji, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi,Harvard Üniversitesi, John Hopkins üniversitesi, Colombia üniversitesi ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik faaliyetlerinde bulundu.1970-1988 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını yürüten Profesör Karpat, Türk Araştırmaları Derneği   ile Türk Araştırmaları Kurumunun başkanlığını yaptı. Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programını yürüttü.Halen Türk Tarih Kurumu onur üyesi olan Karpat, İnternational Journal of Turkish Studies, Central Asian Survey ve Journal Of Muslim Minority  Affairs dergilerinin editör kurullarında yer aldı.Bilimsel çalışmaları sayesinde, Romanya bağımsızlık madalyası ve Bükreş Üniversitesi Dimitri Cantemir madalyasıyla ödüllendirildi. Kendisine Romanya Ovidius Üniversitesi ve Rusya Çuvaş Milli Üniversitesi tarafından onur doktoraları verildi. Rusya Kazan Bilimler Akademisi Onursal Üyeliği, Wisconsin Üniversitesi Hilldale Ödülü ve Türk Bilimler Akademisi Ödülü’ne sahip olan Karpat 20 ülkede yayımlanmış 100’ü aşkın makaleye ve çok sayıda kitaba imza attı. Halen Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor. 20 ülkede yayımlanmış 130 makalesi ve 16 kitabı bulunmaktadır. Yurtdışında en çok ilgi gören eseri, Ottoman Population adlı çalışmasıdır. Bu eser, Wisconsin Üniversitesinde tarafından basılmıştır. Aynı üniversitede kürsü sahibidir.

TBMM Onur Ödülü için toplanan Meclis Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu, 2009 yılı ödülünü dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'a verildi.

 Eserleri

Balkanlar'da Osmanlı Mirası ve Milliyetçilik, Dağı Delen Irmak, Osmanlı Hoşgörüsü, Osmanlı Nüfusu Osmanlı'dan Günümüze Asker Ve Siyaset, Osmanlıdan Günümüze Edebiyat Ve Toplum, Osmanlı'dan Günümüze Elitler Ve Din, Osmanlı'dan Günümüze Etnik Yapılanma ve Göçler, Osmanlı'dan Günümüze Kimlik Ve İdeoloji, Osmanlı'dan Günümüze Ortadoğu'da Millet, Milliyet, Milliyetçilik, Türk Demokrasi Tarihi, Türk Dış Politikası Tarihi, Türk Siyasi Tarihi

Kaynakça

Kemal Karpat; İslam’ın Siyasallaşması; İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları;2004


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Esra Erol Kimdir?(5552)

Esra Harmanda Kimdir?(5513)

Miley Cyrus Kimdir?(5497)

Selen Seyven Kimdir?(5484)

Ebru Şancı Kimdir?(5451)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!