Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Frank Lloyd Wright Hayatı
www.arsivbelge.com
Frank Lloyd Wright Hayatı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Frank Lloyd Wright Hayatı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Frank Lloyd Wright Hayatı

Frank Lloyd Wright (d. 8 Haziran 1867, Wisconsin ö. 9 Nisan 1959 Phoenix Arizona), ABD’li ünlü bir mimar.
O ve ailesi 1877 yılına kadar Madison, Wisconsin’da oturdular. 1879′dan 1883′e kadar Madison’daki bir askeri okulda eğitim gördü. Bu eğitimin ardından Wisconsin Üniversitesi’nde bazı teknik resim ve matematik dersleri aldı. Ama Chicago’da Joseph Lyman Silsbee’nin yanında çalışmak için okuldan ayrıldı. Burda birkaç ay çalıştıktan sonra Louis Sullivan’ın yanında işe başladı.
Wright iç mekan tasarımıyla ilgili yeni bir fikir geliştirdi. Odaları (mekanları) tekil işlevine göre kutu halinde geri çekti. Böylece bu kutuları gerek üstüste gerekse içiçe geçirerek ortak kullanımlı mekanlar yarattı. Tavan yüksekliğindeki ince oynamaları ve belirlenmiş hacimlerdeki bölcüleriyle, tanımlanmış mekan ve eklenmiş mekan arasındaki zıtlığı yaratmış oldu. Bu deneyimlerden yola çıkarak Wright bu fikirlerini geliştirerek Prairie House projesinde uygulamıştır. Uzun, alçak bina; havada uçan planlar ve yatay vurgu.
Wright olgunlaşan bu konut projeleri temel bir haç (L veya T şeklinde) etrafında konumlanıyordu. Tuğla, ahşap ve sıva gibi basit malzemeler kullanıyordu tasarımlarında.
1914′te Wright ev halkından birkaç kişiyi hizmetlilerinden birinin çıkardığı yangında kaybetti. Yangın onun karısı için yaptığı evde oldu (Taliesin house). Bu ev aynı zamanda onun stüdyosuydu. Bu trajedi onun mimarisine de etki etti. Bütünlüğünü koruyan tasarımlar yaptı. 1920′lerde de pek çok proje yaptı ve böylece teorik olarak Wright yeni bir yönle kendisinin en iyi projelerine imza attı.
Frank Lloyd Wright 3 kez evlilik yapmış ve 4 erkek 3 kız olmak üzere, 7 çocuk sahibi olmuştur. aynı zamanda 3. eşinin sahip olduğu kız çocuğunu da evlat edinmiştir. Eşleri: Catherine “Kitty” (Tobin) Wright (1871–1959). evlenme tarihi Haziran 1889; boşanma tarihi kasım 1922. Maude “Miriam” (Noel) Wright (1869–1930). evlenme tarihi kasım, 1923; boşanma tarihi Ağustos 1927. Olga Ivanovna “Olgivanna” (Lazovich Milanoff) Lloyd Wright (1897–1985). evlenme tarihi Ağustos 1928.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Charles Wright Mills(5416)

Guggenheim Müzesi (Frank Lloyd Wright Eseri)(5412)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!