Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Bor Madeni ve Türkiye Ekonomisi
www.arsivbelge.com
Bor Madeni ve Türkiye Ekonomisi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Bor bileşiklerinin binlerce yıldan beri kullanıldığı çeşitli bilimsel kaynak ve kalıntılara göre bilinmektedir.Günümüzde bir çok endüstri dalında bor’dan faydalanılmaktadır ve önemi de giderek artmaktadır.Bu yüzden ‘21.yüzyılın petrolü’ olarak tabir edilmektedir. Borun dikkat çeken kullanım alanlarından bazıları ; uzay araçlarının üretimi ve silah sanayidir.Yani bor’un kullanım alanı aynı zamanda stratejik bir öneme sahiptir.zaman içerisinde petrolün de yerine geçecek ve araçların kullanımı için vazgeçilmez bir maden olacaktır. Dünyadaki toplam bor rezervinin % 63’ ü ülkemizde bulunmaktadır. Kaynak zenginliği açısından A.B.D. % 13’lük pay ile ikinci sıradadır. Yazının Tamamı aşağıdadır!

BOR MADENİ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ

Bor bileşiklerinin binlerce yıldan beri kullanıldığı çeşitli bilimsel kaynak ve kalıntılara göre bilinmektedir.Günümüzde bir çok endüstri dalında bor’dan faydalanılmaktadır ve önemi de giderek artmaktadır.Bu yüzden ‘21.yüzyılın petrolü’ olarak tabir edilmektedir.

Borun dikkat çeken kullanım alanlarından bazıları ; uzay araçlarının üretimi ve silah sanayidir.Yani bor’un kullanım alanı aynı zamanda stratejik bir öneme sahiptir.zaman içerisinde petrolün de yerine geçecek ve araçların kullanımı için vazgeçilmez bir maden olacaktır.

Dünyadaki toplam bor rezervinin % 63’ ü ülkemizde bulunmaktadır. Kaynak zenginliği açısından A.B.D. % 13’lük pay ile ikinci sıradadır. A.B.D. bor minerallerinin yeryüzüne çıkarılması ve işlenmesi konusunda uzun yıllardır etkin bir şekilde çalışmakta ve verimli bir şekilde değerlendirmektedir.A.B.D. sınırları içerisindeki bor kaynaklarının ileride tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğundan kaynaklarının bir kısmını ‘stratejik rezerv’ olarak ilan etmiş ve çıkarılmasını durdurmuştur.

Ülkemizde çıkarılan bor madeninin bir kısmı yurt içinde kullanılmakta ve çıkarılan miktarın büyük bir kısmı ihraç edilmektedir.Ancak bu ihraç edilen maden, yarı ve ham şekilde dünya piyasasına sürüldüğünden önemli bir döviz kaybına uğramaktayız.

Yakın gelecekte dünyada vazgeçilmez bir maden olacak olan bor madeninin gelişmiş ülkelerce stratejik önemi bilinmekte ve büyük yatırımlarda kullanılmaktadır.

Bor madeninin ülkemizde çıkarılmasına ve işlenmesine yönelik yeni yatırımların yapılması çıkarılan borun değerini artıracak, ülkemize döviz artıcı bir etken oluşturacak hem de yeni yatırımlar ve istihdam yaratacaktır. Daha da önemlisi ülke ekonomisine olan getirisi yanında stratejik önemi henüz pek anlaşılamamış olan bir güçtür, tabi kullanmasını bilirsek.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Türkiyenin İngilizce Tanıtımı ve Türkçesi(5600)

Madeni para ( Sikke )(5444)

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Özellikleri(5424)

Maden Mühendisliği Kapalı işletme Staj Raporu(5421)

AB Ekonomik Kriterleri ve Türkiye(5420)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!