Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

İNCİ NASIL OLUŞUR?
www.arsivbelge.com
İNCİ NASIL OLUŞUR? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
İNCİ NASIL OLUŞUR? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

İNCİ NASIL OLUŞUR?

 
                                                                            ŞERİFE ÖZER
 
ÖZET
 
   İnci, istiridye gibi bazı deniz hayvanlarının içinden çıkarılan genellikle süs eşyası olarak kullanılan küçük tanedir. İstiridye içine giren yabancı maddeleri zararsız hale getirmek için özel bir salgı üretir. Bu salgı birleşerek zamanla sertleşir. Sertleşmenin devem etmesiyle katmanlar oluşur, bu katmanlar inciyi meydana getirir.
   Farklı şekillerde ve renklerde inciler vardır. Üretildiği yere göre de farklı şekillerde isimler alır. Bunlar kültür incisi, Tatlı su incisi, deniz suyu incisi, ekoya incisidir.
     İncinin birçok faydası olmakla birlikte değerli taşlar oldukları için özel bir korunum şekilleri vardır. 
 
İNCİ NEDİR?
 
     İnci, istiridye gibi bazı kabuklu hayvanlarının içinden çıkarılan, genellikle süs eşyası olarak kullanılan küçük taneciktir. Bunlardan ,küçük, yuvarlak ,yüksek değerli  olanı vardır.
 
İNCİNİN OLUŞUMU
 
     İnci, deniz ve okyanuslarda yaşayan genellikle istiridye gibi kabuklu canlılar tarafından birkaç yıl içerisinde oluşturulmaktadır. Bu kabuklu hayvanlar, kendi bünyelerine giren yabancı maddeleri zararsız hale dönüştürmek için özel bir salgı üretirler. Bu salgı, yabancı madde ile birleşerek zamanla sertleşir. Sertleşme devam ettikçe katmanlar oluşur, bu katmanlar yuvarlaklaşarak inciyi meydana getirmektedirler.Divan şiirinde incinin  oluşumu nisan yağmurlarının yağmasına bağlanmıştır. Rivayete göre, istiridye kabuklarını açınca, yağmur tâneleri içeri alınır ve incinin ortaya çıkmasına sebep olur. Yabancı madde ete girmeyip kabukta kalırsa meydana gelen inci, yarı küresel veya düzensiz biçimde olur.Cam küreler, doğu esansı denen bir maddeyle sıvanarak sahte inciler yapılmaktadır.
 
İNCİNİN YAPISINDA NELER BULUNUR?
 
İnci, sedef yapısında olup %92 kalsiyum karbonat içerir. Geri kalan yüzde ise amino asitler ve minerallerden oluşur. Sıcak ve ılıman bölge denizlerde yaşayan yumuşakçalarda rastlanır.
 
İNCİNİN ÇEŞİTLERİ
KÜLTÜR İNCİSİ
 
         Kültür incileri,canlı istiridyelere yerleştirilen maddenin istiridye içindeki salgı kanalına tek tek enjekte edip doğal yaşamına bırakılması sonucu oluşur.İstiridye zamanla bu maddeye tepki göstererek kendini korumak için salgı salgılar ve bu salgı çevrelenmeye başlar.Böylece inci doğar. Kültür inciler, doğa tarafından oluşturulan organik değerli taşlar olduğundan, iki inci asla birbirinin aynısı olmaz. İnci mücevherat kalitesinin ve fiyatının belirlenmesinde çeşitli faktörler etkili olur. Parlaklık, yüzey dokusu, şekil, renk, boy, eşleştirme, nadirlik, ışığı yansıtma ve kırmasıyla kültür incilerinin maliyetlerini belirleyen başlıca özelliklerdir.
 
TATLI SU İNCİSİ
       Tatlı su incileri adından da anlaşılacağı gibi tatlı sularda, derelerde yetiştirilmektedir. Deniz  suyu incileri doğal ortamda yani denizlerde yetişmektedir 6 ay aşılama yapılmadan denizde bekletilir 6. Aydan sonra aşılama yapılır ve en az 2-5 yılda yetişmektedir . Denizde yetiştiğinden doğal yaşama ayak uydurması gerekmektedir ve hastalanma riski de bu denli fazladır. Gerekirse 1 adet istiridye inciyi kurtarmak için 50 dolardan fazla harcama yapılabilir deniz suyu incilerinin sadece bir kısmının yüzeyleri parlak, yuvarlak simetrik ve pürüzsüzdür.
 
AKOYA İNCİSİ
        Dünyanı en değerli incisi akoya istiridyelerinden çıkmaktadır. 1.000 adet yavru İstiridye denize bırakılır ve 6 ay süre ile olgun yaşa gelmesi beklenilir 6 ayın sonunda istiridyeler çıkartılıp aşılaması yapılır ve tekrar denize bırakılır 1 yıl sonra tekrar toplanır ve istiridyeler röntgen cihazları yardımı ile içleri kontrol edilir ortalama %50 ’si ölmüştür. Kalan %50’lik bölümü tekrar röntgen cihazlarından geçirilerek kalitesine göre sınıflama yapılır bu sınıflama sırasında sadece %5 lik kısımı yuvarlaktır bu %5’lik kısımı sınıflama için tekrar röntgen cihazı yardımı ile incelenir ve sadece %0.5 ’i yuvarlak ve pürüzsüzdür.
Sonucunda 1.000 Adet toplanan istiridyelerden sadece 5 adeti istiridye incinin kabul edeceği kalite değerindedir.
 
İNCİNİN KORUNUMU
          İnci değerli olduğu için saklanabileceği tek ortam doğal ortamdır. İncinin suya ihtiyacı vardır. Bu yüzden suyu karşılandığı sürece güzelliği daha da artmaktadır. İnciyi mücevher kutusunda fazla bekletmemek gerekir. Açıldığında ihtiyacı olan suyu insan vücudundan karşılar.En az 6 ayda bir takılması lazımdır.Çok yüksek sıcaklığa dayanamazlar.Bu yüzden güneşli ortamlardan uzak tutulması gerekir.Kimyasal maddelerle temas ettirilmesi durumunda nemli bir bezle silinmesi gerekir.Uzun süre kapalı ortamlarda kalınca kuruyup matlaşır.
 
HANGİ RENKTE İNCİ VAR VE RENKLERİNE GÖRE İNCİ NEYİ TEMSİL EDİYOR?
     İncilerde beyaz, pembe ,krem ,fildişi rengi, mavimsi ,mor, siyah renkleri vardır. Bunlardan siyah inci çok az bulunduğundan daha kıymetlidir.
• Beyaz renk; sağlığı
• Krem renk ; Mutluluğu
• Şeftali renk ; Sevgiyi
• Mor renk ; Serveti
• Siyah renk ; Bilgeliği  temsil ediyor.
 
İNCİNİN FAYDALARI NELERDİR?
  • İnciden gerdanlık,bileklik,kolye,yüzük,küpe gibi takılar yapılmaktadır.
  • İnci tozu ile cilt bakımı yapılmaktadır . İnci tozu kullanılarak günümüzde kremler ve maskeler yapılmaktadır. İnci tozu çok ince olduğu için anında deriden alınabiliyor. Cildi temizliyor, pürüzsüz ve elastik olmasını sağlıyor.
  • Kırışıklık tedavisinde kullanılıyor.
  • Kişinin özgüvenini artırıyor.
  • Aknelerin küçülmesine ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur.
  • Anne sütünü artırmak için kullanılır.
  • Çillerin belirginliğinin azalmasında faydalıdır.

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
İnci Küpeli Kız ( Girl with a Pearl Earring )(5351)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!