Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Korkunç İVAN (1530 – 1584)
www.arsivbelge.com
Korkunç İVAN (1530 – 1584) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Korkunç İVAN (1530 – 1584) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Korkunç İVAN (1530 – 1584)

Rus Çarı IV. İvan, dünya tarihlerine - Korkunç İvan - adıyla geçmiştir. III. Vasiliy’in oğludur. 1544′te Rusya tahtına geçti. Henüz 3 yaşındayken babası ölmüş, 7 yaşında da annesiz kalmıştı. İvan hizmetkarların elinde gayet kötü şartlar içinde büyümüştü. Hastalık derecesinde sinirli, garip huylu bir çocuktu. Aralarında yetiştiği insanların da etkileri altında kalarak asil sınıftan nefret etmeye başlamıştı. Tüccarları, işçileri daha çok seviyordu. 1547′de kendini Çar ilan etti. Aynı yılın şubat ayında taç giydi. Tanınmış bir asil aile olan Romanov’ların kızıyla da evlenmişti.

1552′de Kazan ve Astrahan’ı da alarak Rusya sınırlarının doğuya doğru daha genişlemesini sağladı. Rusya’yı ilk defa büyük Avrupa devletleri arasına soktu. İngiltere’yle denizden ticarete başladı. Baltık Denizi’ni de kontrol altına alabilmek için 1558′de Livonia’yı istila etti. Bu istila yüzünden Polonya ve İsveç’le arası açılmıştı. Başlangıçta savaş İvan’ın ordularının lehine gider gibiyidi, sonradan Rus orduları yenildi, imzalanan barış antlaşmasına İvan’ın menfaatlerini baltalıyacak maddeler kondu.

1560′ta İvan’ın birinci karısı ölmüştü. Kendisi de ağır bir hastalık geçirdi. Bu hastalık Çar’ın akli dengesini bozmuştu. O günden sonra İvan ne yaptığını bilmez bir hale geldi. Etrafına dehşet saçıyordu. En yakın adamlarını manastırlarda çürüttü. Dine karşı büyük bir kin beslemeye başlamıştı. Yalnız, İvan’ın duyguları, düşünceleri pek çabuk değişiyor, zulüm devresinden sonra pişmanlık duymaya başlıyor, bu sefer de günlerini kendini affettirmek için dua etmekle geçiriyordu. İvan, ömrü boyunca yedi kere evlendi. Karısından bıktığı zaman onu zorla bir manastıra gönderiyordu.

Hassa birliği Rusya sınırları içinde akla gelen her türlü mezalimi yaptı, böylece IV. İvan devri Rusya’da bir dehşet devri olarak tarihe geçti. Birkaç yüz bin kişi Çar’ın bu zulümlerine kurban gitti.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Korku Hikayeleri(5407)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!