Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kurgulamak ve Bilim Kurgu
www.arsivbelge.com
Kurgulamak ve Bilim Kurgu dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: İnsan zihninin bir özelliğidir kurgu. bir şeyleri veya olayları sürekli kurgularız. Hatta yaşamaktan ziyade kurgu ile yönetiriz kendimizi. Başımıza gelen kötü bir olayı yaşamaktan ise, zihinde oluşturduğumuz kurgu ile; korkuyu çoğaltmak ve gerçeğinin oluşturduğu korkuyu yaşamaktan ise kurgu ile oluşturduğumuz korku ile yaşarız ve bu sadece korku için geçerli değildir. Hayatımızı yaşamaktan uzaklaşmanın en büyük engeli zihnin kurgulama kabiliyetidir. Kurguladıkça gerçeklikten uzaklaşırız. Bir yakınını kaybeden insan, üzülür fakat üzüntünün depresif bir hal alması veya şiddetinin artması, zihinde oluşturulan kurgudan kaynaklanır. Yazının Tamamı aşağıdadır!

Kurguyu Kurgulamak 

İnsan zihninin bir özelliğidir kurgu. bir şeyleri veya olayları sürekli kurgularız. ve hatta yaşamaktan ziyade kurgu ile yönetiriz kendimizi. başımıza gelen kötü bir olayı yaşamaktan ise, zihinde oluşturduğumuz kurgu ile; korkuyu çoğaltmak ve gerçeğinin oluşturduğu korkuyu yaşamaktan ise kurgu ile oluşturduğumuz korku ile yaşarız ve bu sadece korku için geçerli değildir. hayatımızı yaşamaktan uzaklaşmamızın en büyük engeli zihnin kurgulayabilme kaabiliyetidir. ve kurguladıkça gerçeklikten uzaklaşırız.

Bir yakınını kaybeden insan, o kaybediş ile üzülür ve fakat üzüntünün depresif bir hal alması veya şiddetinin ve dozajının artması, zihinde oluşturulan kurgudan dolayıdır. ölen akraba ile ilgili bir takım senaryolar anında yazılıverir. yani çok az insan gerçekten üzülür. ve çok az insanın gülmesi ve ağlamasının gerçeklik ile bağlantısı vardır. pek çoğu kurgudur çünkü. 

Kurgulama tanımları:

Sinema 1. Kurguyu gerçekleştirmek için yapılan çalışma. 2. Bir filmin çevirim oyunluğuna hazırlık olarak, ileride yapılacak kurguyu önceden tasarlama, filmi çekim çekim anlıkta canlandırma ve bunu kâğıda dökme işi.

sinema: 1. Kurguyu gerçekleştirmek için yapılan çalışma. 2. Yapılacak kurguyu önceden tasarlama, bunu kâğıda dökme işidir.

Bilim kurgu

Bilim kurgu yakın ya da uzak gelecek ile ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıdır. Bilim kurgu bazen geçmişi de kurgulayabilir. Bilim kurgu kitap, sanat eserleri, televizyon, film, bilgisayar oyunları, tiyatro eserleri ve diğer kitle iletişim araçlarında bulunabilir. Yapısal ve pazarlama bağlamında bilimkurgu güncel gerçeklik içinde bulunmayacak kurgusal ögeler içeren yaratıcı çalışmaları tanımlamak için kullanılabilir. Bu tanımlama fantastik, korku ve ilgili tür[1] leri de içerir.

Bilim kurgu eserlerinin fantastik eserlerden farkı hikâye kapsamındaki kurgusal ögelerin çoklukla doğa kanunları üzerine yapılmış bilimsel önermeler ya da ispatlar dahilinde olası olmasıdır (yine de hikâyedeki bazı ögeler hala tamamen yaratıcı kurgulardan ibarettir).Böylesi farklılıkların sonuçlarını keşfetmek bilimkurgunun, onu "fikirlerin edebiyatı"[2] yapan geleneksel amacıdır. Bilim kurgu çoklukla, bilinen gerçekliğe aykırı kurgulamalar içindeki alternatif olasılıklar[3] hakkında eğlendirici ve rasyonel olarak yazmak üzerine kuruludur.

Bu kurgulamalar:

  • Gelecek, alternatif zaman dilimleri, ya da bilinen tarih ve arkeolojik kayıtlarla çelişen geçmiş zaman kurgulamaları.
  • Dış uzay, diğer dünyalar, ya da uzaylılar içeren kurgulamalar.[4]
  • Bilinen doğa yasalarına aykırı teknoloji ve bilimsel kurallar içeren hikâyeler[5]
  • Zamanda yolculuk ya da psiyonik, nanoteknoloji gibi yeni teknolojiler, ışık hızı üzerinde seyahat, robotlar, ya da yeni politik ya da sosyal sistemler (örnek: bir distopya) gibi yeni bilimsel kuralların keşfi ya da uygulanmasını içeren hikâyeler.

Ekleyen:Halil Kurt
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Bilim İnsanları Hakkında ve Bilim Adamları Listesi(5349)

Elektrik ve Aydınlatma Teknolojisine Katkıda Bulunan Bilim Adamları(5342)

Bilim Ve Teknoloji Tanımı - ilgili Yazı ve Şiirler(5330)

Bilim - Teknoloji ve Arasındaki ilişki(5327)

Atom ile ilgili çalışan Bilim Adamları(5322)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!