Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

BATİNİLİK NEDİR
www.arsivbelge.com
BATİNİLİK NEDİR dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Vadiye girmek ve yürümek, içine nüfuz etmek, içini ve iç yüzünü bilmek, karnı büyük olmak, gizli olmak, malı çok olmak anlamlarındaki “b-t-n” kökünden türeyen Bâtınıyye, bâtınî görüşü esas alan düşüncenin adıdır. Bâtınıyye görüşünün, Cafer-i Sâdık ve oğlu İsmail ile başladığını söyleyenler olduğu gibi bu görüşün menşeini Mecûsîlik, Sâbiîlik ve Yahudîlik inanç ve kültürüne; hatta Yeni Eflâtunculuk ve Yeni Pisagorculuk gibi agnostik felsefî akımlara dayandıranlar da olmuştur. Batınıyye görüşüne sahip olanlar çeşitli bölgelerde, farklı inançları sebebiyle değişik isimlerle anılmışlardır. Yazının Tamamı aşağıdadır!

BATİNİLİK NEDİR

 Vâdiye girmek ve yürümek, içine nüfuz etmek, içini ve iç yüzünü bilmek, karnı büyük olmak, gizli olmak, malı çok olmak anlamlarındaki “b-t-n” kökünden türeyen Bâtınıyye, bâtınî görüşü esas alan düşüncenin adıdır. Bâtınıyye görüşünün, Cafer-i Sâdık ve oğlu İsmail ile başladığını söyleyenler olduğu gibi bu görüşün menşeini Mecûsîlik, Sâbiîlik ve Yahudîlik inanç ve kültürüne; hatta Yeni Eflâtunculuk ve Yeni Pisagorculuk gibi agnostik felsefî akımlara dayandıranlar da olmuştur.
          Bâtınıyye görüşüne sahip olanlar çeşitli bölgelerde, farklı inançları sebebiyle değişik isimlerle anılmışlardır: Cafer-i Sâdık’tan sonra imametin oğlu İsmail’e geçtiğini savundukları için İsmailiyye; âlem, nübüvvet ve imamet anlayışlarında yedili bir sistem kabul ettikleri için Seb’iyye; gerçeğin ancak gizli bir imam vasıtasıyla bilinebileceğini savundukları için Talimiyye; İslâm’ın haram kıldıklarını helal saydıkları için İbâhiyye; mal ve kadında ortaklığı kabul eden Mazdek ve Babek’e uydukları için Mazdekiyye ve Bâbekiyye; İslâm inancına aykırı görüşleri sebebiyle Zenâdıka; âlemin yaratılışını ve âhiret hayatını inkâr ettikleri için Melâhide, Bâbek zamanında kırmızı elbise giydikleri için Muhammmire; Rey şehrinin Hürrem bölgesinde bulunduklarından dolayı Hürremiyye; ayrıca liderlerinin isimlerine nispetle Karâmita, Nâsiriyye, Nusayriyye, Dürziyye ve Sabbâhiye vb. adlarla adlandırılmışlardır.
          Bâtınıyyenin görüşleri; âyet ve hadislerin bâtıl te’villerine dayanır. Bâtınîlere göre gerçek bilginin kaynağı masum imamlardır. Allah masum imamların bedenine hulül eder ve kâinatı onlar vasıtasıyla yönetir. Peygamberin Allah’tan vahiy almasını ve mucizeleri inkâr ederler. Peygamber kullî akıldan taşan manaları alır, zâhiri bir söze dönüştürür ve insanlara bildirir. İmamlar da bâtınî tevillerle bu sözlerin gerçek anlamını ortaya koyarlar. Ahireti inkâr ederler. Âlem ezelidir, yok olmayacaktır.         Kıyametin kopması; zamanın imamının ortaya çıkıp yeni bir şeriat getirmesi demektir. Ölen insan toprağa dönüşür, ruhu başka bir bedene girer. Cennet, dünyada mutlu yaşamak; cehennem, sıkıntı ve ızdırap dolu bir hayat sürmektir. Abdest almak, zâhir ehlinin bilgisizliğini tevillerle gidermek; namaz kılmak, imam ve yardımcılarına itaat etmek; oruç tutmak, imamın sırrını korumak; zekat vermek, mezhep mensuplarına bilgi dağıtmak; hacca gitmek, imamı ziyaret etmek; zina, sırları başkalarına yaymak; lâşe, bâtınî olmayan, zâhir; domuz eti, münafık; şarap, Ebû Bekr; kumar Ömer demektir. Batınıyye mensupları bu ve benzeri görüşleriyle İslâm dışı sayılmışlardır.
Bâtınîler; görüşlerini insanlara aktarabilmek için şu yöntemi uygularlar: 


 1) Muhatabı tanır ve ona yaklaşma yöntemini belirlerler,

2) dostluk kurarlar,

3) sorularla muhatabı şüpheye düşürürler,

4) muhataba bu soruların cevaplarını başkalarına duyurmayacağına yemin ettirirler ve bir süre verirler,

5) bu cevapları başkalarına söylediği takdirde eşinin boş olacağı şartını koşarlar,

6) tanınan İslâm âlimlerinin batınî olduğunu söyleyerek muhatabı aldatırlar,

7) zâhirin kabuk, batının öz olduğu, bunu ancak Allah’la irtibat kuran imamın bilebileceği fikrini işlerler,

8) muhataba dinin zâhirî anlamlarıyla belirlenen dini yükümlülüklerden kurtulduğunu söylerler ve 9) böylece muhatabı, müslüman çoğunluğun kabul ettiği îmân esaslarından uzaklaştırırlar. (İ.K.)


Ekleyen:Enes YALÇIN
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 1

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

Akif AKPINAR - 23.04.2015, 06:37
 

güzel olmuş


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!